کیست کلیه چیست؟ علائم و راه درمان کیست کلیه

کیست کلیه و علائم و راه های درمان کیست کلیه - سه شنبه، ۲۰ شهریور ۱۳۹۷ - ۲۰ بازدید
کیست کلیه در برخی از افراد بروز می کند که لازم است اطلاعات اولیه در این خصوص را بدانید تا در صورت رو به رو شدن با آن با مشکل جدی مواجه نشوید. در ادامه با علائم و راه درمان کیست کلیه اشنا می شوید. با فمنوم همراه باشید.

کیست کلیه چیست؟ 


کیست کلیه, شبیه به یک کیسه ی صاف و گرد است که با پوست نازکی به شکل یک جیب سر بسته است که توسط مایع پر شده است. ممکن است کیست کلیه, به صورت چندتایی و یا تکی در کلیه ها تشکیل شود. کیست ساده معمول ترین نوع کیست در کلیه ها می باشد. بهتر است بداید که این نوع بیماری با بیماری کلیه پلی کیستیک کاملا متفاوت است. لازم به ذکر است که کیست ساده کلیه اغلب موجب ایجاد مشکل حاد نمی شود. 


علائم کیست ساده کلیه


جالب است بدانید که کیست ساده ی کلیه به طور معمول علائم مشخصی ندارد. پزشک به هنگام انجام سونوگرافی, توموگرافی کامپیوتری که به دلیل تشخیص بیماری دیگری صورت می گیرد, کیست های ساده را تشخیص می دهند. اما بهتر است بدانید که احتمال دارد علائمی همچون موارد زیر داشته باشید: 
-    در صورتی که این کیست ها آنقدر بزرگ شوند که موجب شود به اعضای دیگر بدن فشار وارد شود, می تواند باعث احساس درد در پهلو ها  و یا بالای شکم شود.
-    ایجاد عفونت و یا بروز نشانه هایی مثل تب و لرز که از علائم عفونت می باشند.
-    خونریزی
-    مختل کردن عملکرد کلیه ها
نکته ی بسیار جالب این است که کیست ساده ی کلیه با فشار خون بالا به همراه می باشد, ولی هنوز رابطه ای بین این دو بیماری مشخص نشده است. 
 

کیست کلیه

علت های کیست کلیه چیست؟


هنوز علل بروز کیست کلیه مشخص نشده است ولی به نظر نمی رسد که یک بیماری ارثی باشد. لازم به ذکر است که این بیماری در مردان رایج تر است. یکی از عوامل موثر در بروز کیست کلیه, سن است. تقریبا نیمی از افراد بالای ۵۰ سال یک یا چندین کیست کلیه دارند. اندازه ی این کیست ها نیز با بالاتر رفتن سن, بزرگ تر می شود به صورتی که بعد ۱۰ سال احتمال دارد, دو برابر شود.

 
درمان کیست کلیه به چه صورت است؟


در صورتی که کیست کلیه ی شما علائم و یا عوارض خاصی ندارد, احتیاجی نیست که درمان کنید. فراموش نکنید که حتما به پزشک مراجعه نمایید تا پزک تایید کند که کیست ساده ی کلیه ی شما هیچ عوارض و مشکلی ایجاد نمی کند. با این وجود در موارد بسیار کمی کیست شما موجب به وجود آمدن علائم یا عوارض می شود, که در این صورت باید برای درمان آن اقدام نمایید. 

درمان کیست ساده کلیه شامل چه مراحلی می شود؟


پزشک متخصص توسط یک سوزن بلند و از طریق پوست و با استفاده از دستگاه سونوگرافی وارد کلیه ها می شود و کیست را سوراخ می کند. کیست تخلیه می شود و احتمال دارد داخل آن را با محلولی که مملو از الکل می باشد, پر کنند. در بعضی موارد کیست دوباره عود می کند و با مایع پر می شود. در این مورد پزشک ناچار می شود, دست به عمل جراحی سنگین تری بزند و بیمار را بیهوش کند و با ایجاد برش بزرگ تر مشکل را بر طرف سازد. 
طی این عمل جراحی پزشک توسط لاپاراسکوپ و دیگر تجهیزات پزشکی, این مایع را تخلیه می نماید و دیواره ی آن را حذف می کند و در برخی موارد, می سوزاند. این عمل از شکل گیری دوباره ی آن جلوگیری می کند. برای انجام این عمل ممکن است, یک و یا چند روز در بیمارستان بستری شوید. 
 

کیست کلیه و علائم و راه های درمان کیست کلیه

دیدگاه ها:

ثبت دیدگاه

ایمیل شما درسایت نمایش داده نخواهد شد

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.