همه چیز در مورد آنفلوآنزا که احتمالا نمیدانید

نکاتی در مورد آنفلوآنزا - پنجشنبه، ۰۳ آبان ۱۳۹۷ - ۲۷ بازدید
هر سال همه ی افراد در معرض ابتلا به آنفلوآنزا هستند، با واکسن آنفلوآنزا تا حدی می توان از ابتلا به این ویروس جلوگیری کرد، حال در این مطلب قصد داریم نکاتی در مورد آنفلوآنزا را ذکر کنیم، که احتمالا اطلاعی از آن ندارید. با فمنوم همراه باشید.

همه ی افراد هر سال در معرض ابتلا به ویروس آنفلوآنزا هستند، یقینا بار ها و بار ها این حالت را تجربه کرده اید که پس از ابتلا چند روز در رختخواب افتاده اید. با واکسن آنفلوآنزا به راحتی می توان از این بیماری پیشگیری کرد ولی هنوز هم ممکن است به ن مبتلا شوید و بهتر است بدانید که همچنان نکات بسیاری درباره ی آنفلوآنزا وجود دارد که افراد زیادی از آن اطلاع ندارند. 


پیش از آن که به آنفلوآنزا مبتلا شوید، می توانید آن را انتقال دهید


بله به طور قطع قبل از اینکه بفهمید بیمار شده ایدؤ می توانید ویروس را منتقل کنید. این ویروس می تواند به مدت یک تا چهار روز پیش از اینکه نشانه از خود بروز دهد در بدن فرد اقامت گزیند که بدین معناست که شما قبل از آن که احساس بیماری داشته باشید، قابلیت انتقال آن را دارید. 
برای محافظت از خود در برابر بیماری چه کنیم؟ دستهایتان را به خوبی بشویید، خشک کنید چرا که ویروس ها با دست های خیس به خوبی منتشر می شود، زمان عطسه و سرفه جلوی دهانتان را بگیرید و دستمال کثیفتان را دور بیندازید.


ویتامین C به طور قطع از شما محافظت نمی کند


بهتر است بدانید که ویتامین C نقش به سزایی را در تقویت سیستم ایمنی ایفا می کند و مصرف مکمل ویتامین C نمی تواند از شما در برابر ابتلا به سرماخوردگی محافظت کنند. ویتامین C می تواند روشی مجزا برای کوتاه کردن طول مدت بیماری باشد ولی قابلیت پیشگیری را ندارد.
از دهه ی ۱۹۷۰ شیمی دان آمریکایی لینوس پاولینگ مدعی بود که ویتامین C می تواند از شما در مقابل ویروس سرماخوردگی محافظت کند، وی گفت: این ویتامین قابلیت پیشگیری و درمان از سرماخوردگی را دارد. در سال ۲۰۱۰ اعلام شد که مکمل ویتامین C نمی تواند از سرماخوردگی و آنفلوآنزا پیشگیری کند. بهتر است بدانید که افرادی که در معرض استرس های فیزیکی هستند، به طور مثال دوندگان دو ماراتن احتمال دارد با مصرف ویتامین C تا حدودی بتوانند از مبتلا شدن به سرماخوردگی پیشگیری نمایند. در صورتی که مکمل ویتامین C فواید قابل توجهی داشت، ثابت کردن آن، آنقدر دشوار نمی بود. 
 

آنفلوآنزا

نفس کشیدن می تواند به راحتی ویروس را پخش کند


لازم به ذکر است که عطسه و سرفه تنها راه های منتشر کردن ویروس نیست، نفس کشیدن نیز می تواند به راحتی ویروس را منتشر کند. محققان دریافتند که مبتلایان به ویروس آنفلوآنزا می توانند با تنفس، هوای اطراف خود را به ویروس های عفونت زا آلوده کنند. افرادی که به آنفلوآنزا مبتلا هستند می توانند با ذرات ریزی که در هوا منتشر می کنند، تولید آلودگی نمایند. علی الخصوص در روز های اول بیماری خود باید در خانه بمانید تا ویروس خود را به دیگران انتقال ندهید. کار هایی نظیر تمیز نگه داشتن سطوح، شستشوی مکرر دست ها و دوری کردن از کسانی که سرفه می کنند نمی تواند به طور قطع از شما محافظت کند ولی ماندن در خانه و نرفتن در بین عموم مردم می تواند تاثیر قابل توجهی در پخش نشدن ویروس داشته باشد. 


حیوان خانگی می تواند آنفلوآنزا بگیرد ولی نمی تواند آن را به دیگران انتقال دهد


حیوانات نیز می توانند نظیر انسان ها آنفلوآنزا بگیرند و نشانه های بیماری با انسان ها یکسان است. به طور مثال عطسه و سرفه می کنند. لازم به ذکر است که ویروس سرماخوردگی بین انسان ها و حیوانات انواع خاص دارند و شما نمی توانید بیماری خود را به حیوانات منتقل کنید و یا بیماری را از حیوانات بگیرید. ویروسی که انسان ها به آن مبتلا می شوند خاص انسان هاست و حیوانات گونه های مختلفی از ویروس آنفلوآنزا دارند که رویشان موثر است. بابت عطسه ی گربه ی خود نگران نباشید. 


واکسن آنفلوآنزا به طور قطع از شما محافظت نمی کند


این واکسن می تواند ریسک بیماری را در فصل های آنفلوآنزا بین ۴۰ تا ۶۰ درصد کاهش دهد. اینکه با واکسن آنفلوآنزا تا چه حد از بیماری دور باشید به سن، وضعیت سلامت بدن و چگونگی انطباق ویروسی که در اطراف شما است با ویروسی که با آن واکسینه شده اید، بستگی دارد. این واکسن روی افراد جوان و سالم عملکرد بیشتری دارد. توجه داشته باشید که واکسن سریعا ایمنی ایجاد نمی کند و بدن فرد به دو هفته زمان احتیاج دارد تا آنتی بادی های محافظت کننده در مقابل ویروس را تامین کند. 


زندگی ویروس ها روی سطوح


با هر عطسه و سرفه کردن می توانید ویروس آتفلوآنزا را تا دو متر پرتاب کنید. در صورتی که تصادفا روی میز عطسه کردید، می بایست سریعا آن قسمت را ضد عفونی کنید. چراکه ویروس ها تا ۴۸ ساعت می توانند روی سطوح سفت و نفوذ ناپذیر زنده باقی بمانند. 


زمانی که به آنفلوآنزا مبتلا می شوید، اجتماعی تر می شوید


زمانی که به آنفلوآنزا مبتلا می شوید، خوب است در خانه بمانید و اطرافیان خود را مبتلا نکنید. طبق تحقیقات متعدد، دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که فردی که به آنفلوآنزا مبتلا می شوند رفتار هایشان تغییر می کند و اجتماعی تر می شوند. مطالعه‌ای که در Annals of Epidemiology منتشر شده می‌گوید: رفتارهای انسانی با قرار گرفتن در معرض ویروس آنفلوآنزا تغییر می‌کند. در این آزمایش افرادی که در معرض ویروس آنفلوآنزا قرار گرفته بودند نسبت به ۴۸ ساعت قبل که در معرض ویروس نبوده‌اند، با افراد خیلی بیشتری تعامل داشتند و در گروههای اجتماعی بزرگ‌تری قرار گرفته بودند!


ماسک از ابتلا به آنفلوآنزا کمک نمی کند  

 

 
پوشاندن دهان و بینی از ابتلا به ویروس کمک نمی کند. در صورتی که بیمار هستید و به آنفلوآنزا مبتلا شده اید، از ماسک استفاده کنید تا از پخش کردن ویروس در زمان عطسه و سرفه جلوگیری کند. ماسک های جراحی اجازه ی خروج ترشحات تنفسی نمی دهند ولی برای جلوگیری از تنفس ذرات معلق در هوا خوب نیستند. 
 

آنفلوآنزا
نکاتی در مورد آنفلوآنزا

دیدگاه ها:

ثبت دیدگاه

ایمیل شما درسایت نمایش داده نخواهد شد

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.