چرا بانوان باید پاپ اسمیر انجام دهند؟

زمان انجام تست پاپ اسمیر- چرا باید پاپ اسمیر انجام دهید؟ فرشته علی بخشی - جمعه، ۱۸ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۲۶ بازدید
تست پاپ اسمیر آزمایشی است که تقریبا همه ی بانوانی که ازدواج می کنند با آن سر و کار خواهند داشت.
در واقع تست پاپ اسمیر آزمایشی برای پیشگیری است. بانوان پس از اینکه ازدواج می کنند ممکن است به سبب رابطه ی جنسی، دچار سرطان دهانه ی رحم ( سرویکس) شوند. به همین سبب هر چند وقت یکبار نیاز است که تست پاپ اسمیر را انجام دهند.

پاپ اسمیر چیست؟

پاپ اسمیر(Pap smear)  که گاهی اوقات تحت عنوان تست پاپ یا آزمایش پاپ نیز نامیده می‌شود، آزمایشی است که خانم‌ها به (غیر از دوشیزگان) بسته به سن، هر چند مدت یک بار باید انجام دهند. برای انجام تست پاپ، پزشک سلول‌ها را از دهانه رحم یا (سرویکس) جمع‌آوری می‌کند. سرویکس (cervix)  بخش پایینی و باریک و به اصطلاح گردنه ی رحم است که در بالای مجرای واژن قرار دارد.
هدف اصلی انجام «پاپ اسمیر» تشخیص سرطان دهانه رحم است، اگر این سرطان در مراحل نخست شناسایی شود به راحتی درمان می‌شود. تست پاپ اسمیر علاوه بر تشخیص سرطان، تغییر شکل‌های اندک در سلول‌های دهانه رحم را نیز تشخیص می‌‌دهد. این تغییر شکل‌ها ممکن است در آینده موجب ایجاد سرطان شوند.

چرا بانوان باید پاپ اسمیر انجام دهند؟

تست پاپ اسمیر مطمئن ترین راه برای تشخیص سرطان دهانه رحم است. در زنان کمتر از ۳۰ سال، بهتر است این تست همراه با تست پاپیلوماویروس  (HPV)  زگیل تناسلی انجام شود. پاپیلوماویروس جزء عفونت‌هایی محسوب می‌شود که از طریق رابطه جنسی انتقال پیدا می‌کنند. این ویروس ممکن است در آینده باعث سرطان دهانه رحم شود.

بانوان در چه سنی باید پاپ اسمیر انجام دهند؟

برای مشخص شدن زمان اولین تست پاپ اسمیر و فاصله‌های زمانی بین هر تست با تست قبلی بهتر است با پزشک مشورت کنید. به طور کلی می‌توان گفت تست پاپ اسمیر از سن ۲۱ سالگی باید انجام شود (در صورتی که شخص در این سن رابطه جنسی داشته باشد) و هر ۲ یا ۳ سال یک بار نیز این تست تکرار شود. می‌توان پاپ اسمیر را هر ۵ سال یک بار نیز انجام داد، البته به شرطی که این تست همزمان با تست HPV انجام شود. اگر به‌خاطر وجود بعضی شرایط، احتمال ایجاد سرطان دهانه رحم در شما بیشتر باشد، پزشک فاصله‌های زمانی کوتاه‌تری را به شما پیشنهاد می‌کند. این شرایط شامل موارد زیر هستند:

  • ‌تشخیص سلول‌های سرطانی یا سلول‌های تغییر شکل داده مستعد سرطان در تست‌های قبلی قرار گرفتن در معرض ماده دی ای اس DES قبل از تولد (نوعی داروی هورمونی که سال‌ها قبل برای جلوگیری از سقط جنین تجویز می‌شد)
  • ابتلا به بیماری ایدز
  •  افرادی که سیستم ایمنی بدنشان در اثر پیوند اعضا، شیمی‌درمانی، رادیوتراپی یا مصرف طولانی‌مدت کورتیکواستروئیدها ضعیف شده باشد.
پاپ اسمیر

چه کسانی دیگر به تست پاپ اسمیر نیاز ندارند؟

در مورد اینکه چه زمانی می‌توانید انجام تست پاپ اسمیر را پایان دهید با پزشک مشورت کنید. در بعضی شرایط مانند شرایط زیر دیگر نیاز به تست پاپ اسمیر ندارید:
بعد از هیسترکتومی (براشتن رحم)
بعد از جراحی هیسترکتومی کامل (یعنی برداشتن رحم به‌طور کامل) در مورد لزوم انجام پاپ اسمیر با پزشک مشورت کنید. اگر هیسترکتومی به هر دلیل به غیر از سرطان انجام شده باشد (مانند فیبروم ساز بودن رحم) به احتمال زیاد دیگر نیاز به پاپ اسمیر ندارید. اما اگر هیسترکتومی به‌خاطر سرطان دهانه ی رحم انجام شده باشد، پزشک به شما توصیه می‌کند که تست پاپ اسمیر را همچنان ادامه دهید.

تست پاپ اسمیردر کهنسالی

سازمان‌های مختلف پزشکی در دنیا در مورد اینکه خانم‌های بالاتر از ۶۵ سال می‌توانند به انجام تست پاپ اسمیر پایان دهند، اتفاق نظر دارند. البته این در صورتی است که نتایج تست‌های قبلی پاپ اسمیر طبیعی باشد. البته برای تصمیم‌گیری بهتر است با پزشک مشورت کنید، زیرا در بعضی از شرایط مانند داشتن روابط جنسی خطرناک بهتر است شخص برای اطمینان خاطر تست پاپ اسمیر را ادامه دهد.


رابطه ی جنسی پرخطر به چه رابطه ای گفته می شود؟

رفتارهای جنسی پرخطر عبارتند از:
• داشتن شرکای جنسی متعدد
• تماس‌های جنسی نامعمول (تماس مقعدی و دهانی)
• متوسل شدن به خشونت در زمان تماس جنسی
• مصرف الکل، مواد مخدر و یا روانگردان قبل از برقراری تماس جنسی
• تماس جنسی محافظت نشده (عدم استفاده از کاندوم)
بنابراین برای پیشگیری از HIV و ایدز در جامعه باید رفتارهای جنسی سالم را به افراد به ویژه نوجوانان و جوانان آموزش داد.


آیا ممکن است پاپ اسمیر جواب اشتباه دهد؟


در پاسخ باید بگوییم،بله؛ اما این نتایج ناشی از اشتباه پزشک یا آزمایشگاه نیست. به دلایل زیر ممکن است تست پاپ اسمیر یک پاسخ مثبت را منفی نشان دهد:
۱-کافی نبودن سلول‌های برداشته ‌شده
۲-کم بودن تعداد سلول‌های غیرطبیعی
۳-سلول‌های خونی، سلول‌های غیرطبیعی را از بین برده باشند و این سلول‌ها در آزمایش مشاهده نشوند.
اگر این شرایط باعث شود نتیجه مثبت شما منفی گزارش شود، باز هم جای نگرانی نیست. زیرا سرطان دهانه رحم بسیار کند رشد است و سال‌ها طول می‌کشد که سرطان گسترش پیدا کند. تست بعدی که در چند ماه آینده انجام می شود به احتمال زیاد نتیجه واقعی را نشان خواهد داد.

زمان انجام تست پاپ اسمیر- چرا باید پاپ اسمیر انجام دهید؟
فرشته علی بخشی دانش آموخته کارشناسی ارشد رشته زبان و ادبیات انگلیسی از دانشگاه شهید بهشتی، علاقمند و فعال در مباحث روانشناختی و جامعه شناسی.

دیدگاه ها:

ثبت دیدگاه

ایمیل شما درسایت نمایش داده نخواهد شد

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.