جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه در چه استادیوم هایی برگزار می شود؟ بخش اول

استادیوم های روسیه- جام جهانی 2018  روسیه فرشته علی بخشی - یکشنبه، ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۷۲۰ بازدید
سی و هشت روز بیشتر به برگزاری بزرگترین رویداد فوتبالی در سراسر دنیا باقی نمانده است. با آرزوی موفقیت تیم ملی ایران در جام جهانی، نگاهی می اندازیم به استادیوم هایی که بازی ها در آن برگزار می شود.

جام جهانی روسیه

شمارش معکوس جام جهانی شروع شده و شما ۳۸ روز دیگر شاهد برگزاری اولین مسابقه فوتبال خواهید شد. جام جهانی فوتبال همیشه از جذابیت های زیادی برخوردار است. کشور- کشورهای- میزبان خود را مهیای ورود مردم از سراسر دنیا می شوند و برنامه های ویژه ای را درنظر دارند. استادیوم ها یکی از مهم ترین و شاید مهم ترین موردی است که معمولا در جام جهانی درنطر گرفته می شود. ورزشگاه هایی که بازی های جام جهانی روسیه در آن برگزار می شوند را باهم مرور خواهیم کرد.

ورزشگاه لوژنیکی – شهر مسکو Luzhniki Stadium

ورزشگاه لوژنیکی – شهر مسکو Luzhniki Stadium

ورزشگاه لوژنیکی شهر مسکو با ظرفیت ۷۸.۳۶۰ نفر در سال ۱۹۵۶ میلادی تاسیس شد. این ورزشگاه در سال‌های مختلف میزبان رویدادهای ورزشی مهمی همچون بازی‌های المپیک تابستانی ۱۹۸۰، فینال جام یوفا ۱۹۹۹، فینال لیگ قهرمانان اروپا ۲۰۰۸ و مسابقات جهانی دو و میدانی ۲۰۱۳ بوده است. ورزشگاه لوژنیکی یکی از مهمترین و اصلی‌ترین ورزشگاه‌های جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه می‌باشد که پس از بازسازی و تعمیر ظرفیت این ورزشگاه برای بازی‌های جام جهانی به ۸۱ هزار نفر افزایش یافته است. در این ورزشگاه هفت رویداد از مسابقات جام جهانی ۲۰۱۸ برگزار می‌شود که مهترین آنها اولین بازی (بازی افتتاحیه) بین کشور میزبان و عربستان، یک بازی از مرحله یک هشتم نهایی، دومین بازی مرحله نیمه نهایی و از همه مهمتر بازی فینال است که این ورزشگاه را در میان ورزشگاه های جام جهانی روسیه متمایز کرده است.

مسابقات:


۱۴ ژوئن ۲۰۱۸ ۱۸:۰۰ - روسیه مقابل عربستان سعودی - گروه A
۱۷ ژوئن ۲۰۱۸ ۱۸:۰۰ - آلمان در برابر مکزیک - گروه F
۲۰ ژوئن ۲۰۱۸ ۱۵:۰۰ - پرتغال مقابل مراکش - گروه ب
۲۶ ژوئن ۲۰۱۸ ۱۷:۰۰ - دانمارک مقابل فرانسه - گروه C
۱ ژوئیه ۲۰۱۸ ۱۷:۰۰ - ۱B در برابر ۲A - دور از ۱۶
۱۱ جولای ۲۰۱۸ ۲۱:۰۰ - W59 و W60 - نیمه نهایی
۱۵ ژوئیه ۲۰۱۸ ۱۸:۰۰ - W61 vs W62 - فینال
 

استادیوم سن پترزبورگ Saint Petersburg

استادیوم سن پترزبورگ

ورزشگاه سن پترزبورگ که هم‌ نام با شهر محل قرار گیری آن است در سال ۱۹۵۰ ساخته شد اما در سال ۲۰۰۷ توسط یک معمار ژاپنی به نام « کیسیو کوروکاوا» بازسازی و تعمیر گردید و نهایتا در سال ۲۰۱۷ با ظرفیت ۶۸ هزار نفر برای مسابقات جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه افتتاح گردید. هزینه یک میلیارد دلاری ساخت ورزشگاه سن پترزبورگ آن را در جمع گرانترین استادیوم‌ها جهان قرار داده است. این ورزشگاه تنها ورزشگاه انتخاب شده از شهر سن پترزبورگ برای برگزاری مسابقات جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه می‌باشد. در ورزشگاه سن پترزبورگ هفت مسابقه انجام می‌شود که مهمترین آنها بازی ایران و مراکش در مرحله مقدماتی، یکی از دیدارهای مرحله یک هشتم نهایی، اولین بازی مرحله نیمه نهایی و مسابقه رده بندی می‌باشد.

مسابقات:
۱۵ ژوئن ۲۰۱۸ ۱۷:۰۰ - مراکش - ایران - گروه ب
۱۹ ژوئن ۲۰۱۸ ۲۱:۰۰ - روسیه علیه مصر - گروه A
۲۲ ژوئن ۲۰۱۸ ۱۵:۰۰ - برزیل مقابل کاستاریکا - گروه E
۲۶ ژوئن ۲۰۱۸ ۲۱:۰۰ - نیجریه مقابل آرژانتین - گروه D
۳ ژوئیه ۲۰۱۸ ۱۷:۰۰ - ۱F برابر ۲E - دور ۱۶
۱۰ ژوئیه ۲۰۱۸ ۲۱:۰۰ - W57 و W58 - نیمه نهایی
۱۴ ژوئیه ۲۰۱۸ ۱۷:۰۰ - L61 و L62 - 
 

ورزشگاه کازان آرنا – شهر کازان  Kazan

استادیوم کازان آرنا

ورزشگاه کازان آرنا در شهر کازان روسیه، استادیوم اصلی شهر  و تیم فوتبال کازان در قسمت جمهوری تاتارستان روسیه که اغلب جمعیت آن را مسلمان تشکیل می‌دهند، قرار گرفته است. ساخت این ورزشگاه در سال ۲۰۱۳ توسط شرکت آمریکایی «پایولوس» که سابقه‌ای طولانی‌ در طراحی و ساخت ورزشگاه‌‌های ورزشی دارد، با ظرفیت ۴۵ هزار نفری پایان یافت ولی در سال ۲۰۱۷ برای برگزاری مسابقات جام جهانی ۲۰۱۸ بازسازی شد. ورزشگاه کازان آرنا یکی از ورزشگاه های جام جهانی روسیه ۲۰۱۸، میزبان چهار مسابقه در مرحله مقدماتی که مهمترین آنها بازی ایران و اسپانیا است، یکی از مسابقات مرحله یک هشتم نهایی و یک مسابقه از مرحله یک چهارم نهایی می‌باشد.

مسابقات:


۱۶ ژوئن ۲۰۱۸ ۱۳:۰۰ - فرانسه و استرالیا - گروه C
۲۰ ژوئن ۲۰۱۸ ۲۱:۰۰ - ایران  واسپانیا - گروه ب
۲۴ ژوئن ۲۰۱۸ ۲۱:۰۰ - لهستان و کلمبیا - گروه ه
۲۷ ژوئن ۲۰۱۸ ۱۷:۰۰ - کره جنوبی و آلمان - گروه F
۳۰ ژوئن ۲۰۱۸ ۱۷:۰۰ - ۱C در برابر ۲D - دوره  یک شانزدهم نهایی
۶ ژوئیه ۲۰۱۸ ۲۱:۰۰ - W53 در مقابل W54 - یک چهارم نهایی
 

ورزشگاه روستوف آر‌نا – شهر روستوف  Rostov-on-Don

ورزشگاه روستوف آرنا در شهر روستوف نادونو روسیه، یکی از مجهزترین استادیو‌های این شهر است. ساخت این ورزشگاه با ظرفیت ۴۵۰۰۰ نفر در سال ۲۰۱۴ شروع شده و طبق برنامه ریزی مسئولین کشور روسیه در سال ۲۰۱۷ تاسیس گردید. روستوف آرنا یکی از ورزشگاه‌های میزبان مسابقات جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه خواهد بود. طراحی و نقشه نهایی ورزشگاه روستوف آرنا همزمان با انتخاب شرکت آمیکایی پاپولوس به عنوان طراح و معمار پروژه ساخت در سال ۲۰۱۲، به تصویب رسید. طراحی این استادیوم از کوه های قدیمی کورگانز الهام گرفته و در کناره جنوبی رودخانه دون در نزدیکی مرکز شهر روستوف نادونو ساخته شده است. طبق برنامه‌ریزی‌های فدراسیون فوتبال روسیه پس از پایان بازی های جام جهانی ۲۰۱۸، ظرفیت این ورزشگاه به ۲۵ هزار نفر تقلیل خواهد یافت. ورزشگاه روستوف آرنا به عنوان یکی از ورزشگاه های جام جهانی روسیه، میزبان پنج دیدار از بازیهای جام جهانی ۲۰۱۸ است که چهار بازی در مرحله گروهی و یک دیدار از مرحله یک هشتم نهایی است.

مسابقات:
۱۷ ژوئن ۲۰۱۸ ۲۱:۰۰ - برزیل مقابل سوییس - گروه E
۲۰ ژوئن ۲۰۱۸ ۱۸:۰۰ - اروگوئه و عربستان سعودی - گروه A
۲۳ ژوئن ۲۰۱۸ ۲۱:۰۰ - کره جنوبی در مقابل مکزیک - گروه F
۲۶ ژوئن ۲۰۱۸ ۲۱:۰۰ - ایسلند مقابل کرواسی - گروه د
۲ ژوئیه ۲۰۱۸ ۲۱:۰۰ - ۱G در مقابل ۲H - یک شانزدهم نهایی
 

ورزشگاه رستوف


ورزشگاه موردوویا آرنا – شهر سارانسک

ورزشگاه موردوویا آرنا در شهر سارانسک کوچک‌ترین شهر روسیه و در ۵۰۰ کیلومتری جنوب شرقی مسکو قرار گرفته است. ساخت این ورزشگاه در سال ۲۰۱۰ شروع شد و در سال ۲۰۱۷ افتتاح گردید و ظرفیت آن ۴۵۰۱۵ نفر می‌باشد که پس از مسابقات جام جهانی ۲۰۱۸ به ۲۸ هزار نفر کاهش خواهد یافت. ورزشگاه موردو ویا آرنا یکی از ورزشگاه های انتخاب شده برای برگزاری مسابقات جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه می‌باشد که فقط چهار بازی از مرحله مقدماتی در آن انجام می‌شود که مهمترین آنها بازی ایران و پرتغال می‌باشد.


مسابقات:


۱۶ ژوئن ۲۰۱۸ ۱۹:۰۰ - پرو در مقابل دانمارک - گروه C
۱۹ ژوئن ۲۰۱۸ ۱۸:۰۰ - کلمبیا مقابل ژاپن - گروه ه
۲۵ ژوئن ۲۰۱۸ ۲۱:۰۰ - ایران مقابل پرتغال - گروه ب
۲۸ ژوئن ۲۰۱۸ ۲۱:۰۰ - پاناما مقابل تونس - گروه G

همچنین بخوانید: جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه در چه استادیوم هایی برگزار می شود؟ بخش دوم

ورزشگاه موردوویا آرنا – شهر سارانسک
استادیوم های روسیه- جام جهانی 2018  روسیه
فرشته علی بخشی دانش آموخته کارشناسی ارشد رشته زبان و ادبیات انگلیسی از دانشگاه شهید بهشتی، علاقمند و فعال در مباحث روانشناختی و جامعه شناسی.

دیدگاه ها:

ثبت دیدگاه

ایمیل شما درسایت نمایش داده نخواهد شد

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.