بهترین کتاب ها، پیشنهاد خرید کتاب در نمایشگاه کتاب

۱۰ کتاب برتر- کتاب های که قبل از مرگ باید خواند فرشته علی بخشی - شنبه، ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۲۲۲ بازدید
همزمان به نمایشگاه کتاب سال ۱۳۹۷، تب کتاب خریدن و کتاب خواندن در افراد بالا گرفته است، کتاب های وجود دارند که عمق مطالب آن فرارتز از یک کتاب معمولی است و درک مفاهم و موضوعات آن نیاز به ساعت ها تعمق است و با فهم آنها چه بسا ایدولوژی و نگاه به زندگی و اجتماع دست خوش تغییرات شگرف گردد. کتاب های وجود دارند که خواندن آنها به اندازه چندین سال تجربه به فرد اضافه میکنند در ادامه شما را به ۱۰ کتابی که به انتخاب تیم فمنوم، جز بهترین کتاب های تاریخ می باشند آشنا خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

اگر شما خود را فردی کتاب خوانی میداند و یا به دنبال کتاب های جذابی برای شروع کتاب خوانی و فاصله گرفتن از مطالب نه چندان مفید و کوتاه شبکه های اجتماعی هستید، پیشنهاد فمنوم، مجله اینترنتی بانوان و آقایان  کتاب های است که با تهیه آنها از نمایشگاه امسال  می توانید علاوه بر اینکه لذت کتابخوانی را در خود افزایش دهید با مفاهیم عمیق این کتاب های برتر آشنا شوید و زندگی شخصی و اجتماعی خود را تغییر دهید. ۱۰ کتاب برتر که  به شما پیشنهاد میدهیم می تواند یک باید باشد که هر فرد در زندگی خود دست کم یکبار باید این کتاب ها را خوانده باشد

برادران کارامازوف

برادران کارامازوف – فئودور داستایفسکی

این کتاب، به عنوان یکی از بهترین‌های نوشته شده در طول تاریخ شناخته می‌شود و بدون شک زندگی شما را تغییر خواهد داد. داستان، زندگی شخصی با نام کارامازوف را بیان می‌کند که ۳ پسر دارد. هر یک از فرزندان او یکی از جنبه‌های شخصیت را نشان می‌دهد.

داستایفسکی در این شاهکار با عظمتش مانند سفینه نوح از هر طبقه‌ای در هر سن و سال و هر خصوصیات ذاتی، نمونه‌ای آورده است. خیلی افراد “برادران کارامازوف” را وصیت‌نامه‌ی داستایفسکی به ملت روس دانسته‌اند، اما بی شک این وصیت نامه برای همه ملت‌های جهان است.

کشتن مرغ مقلد – هارپر لی

کشتن مرغ مقلد – هارپر لی

کتابی جذاب در مورد عدالت و قضاوت. می‌توان گفت که این کتاب یکی از درخشان ترین کتاب‌های نوشته شده است که زشتی نژادپرستی را به نمایش می‌گذارد. کشتن مرغ مقلد بر روی ذات ما در تشخیص خوبی از بدی تمرکز می‌کند و آن را متفاوت از تقلید کورکورانه از قانون می‌داند.

این کتاب به نحوی نوشته شده است که هر شخصی می‌تواند برداشت متفاوتی از آن داشته باشد. کشتن مرغ مقلد مقاومتی است در برابر همه بی عدالتی و ظلم‌های بی انتهایی که در این دنیا وجود دارد.

موش ها و آدم ها – جان استاینبک

موش ها و آدم ها – جان استاینبک

کتاب “Of Mice and Men” که در فارسی با نام موش‌ها و آدم‌ها شناخته می‌شود، زندگی دو دوست از طبقه کارگر و آرزوهای آنان را نشان می‌دهد.

تنهایی، وابستگی و رویاهایی که همیشه در جستجوی آنان هستید اما در واقعیت دست نیافتنی هستند، در کتاب مذکور با سبکی خاص بیان شده‌اند. برخی این کتاب را دلسرد کننده می‌نامند، با این حال قدرت کلمات این کتاب و ارزشی که به دوستی می‌دهد؛ موش‌ها و آدم‌ها را در سطحی متفاوت از دیگر کتاب‌ها قرار داده است.

جرج لوکاچ، منتقد مجار، اعتقاد داشت که ارزش یک رمان را توانایی آن در بازتاب واقعیت‌ها نشان می‌دهد. اگر به این شکل به موش‌ها و آدم‌ها نگاه شود، این کتاب؛ اثری است بسیاری ارزشمند.

با توجه به ارزش بسیار زیاد این اثر، پیشنهاد می‌شود که ترجمه زنده‌یاد “پرویز داریوش” را مطالعه نمایید. هر چند “سروش حبیبی” نیز در ترجمه این کتاب بسیار خوب عمل کرده است.

سالار مگس ها – ویلیام گلدینگ

سالار مگس ها – ویلیام گلدینگ

در این رمان تعدادی کودک در اثر سقوط هواپیما در جزیره‌ای گیر میفتند و بدون سرپرست مجبور به اداره ساختارهای زندگی خود می‌شوند.

تم اصلی این کتاب به ذات وحشی ما اشاره دارد. این که در اعماق وجود همه ما شیطانی مطلق خوابیده است. سالار مگس‌ها را می‌توان رمانی تمثیلی دانست که در آن شخصیت‌ها و وقایع، هدفی بزرگتر از خود را نمایش می‌دهند. برای مثال جزیره نماد دنیا است.

ویلیام گلدینگ این کتاب را پس از جنگ جهانی دوم که در آن ۶ میلیون یهودی توسط نازی‌ها قتل عام شدند و آمریکا دو بمب اتمی را بر سر ژاپن انداخت، نوشته است. بنابراین زمینه تاریک این کتاب کاملا قابل درک است.

بیگانه – آلبر کامو

بیگانه – آلبر کامو

بیگانه داستان مردی با نام “مرسو” را روایت می‌کند که مادر خود را به تازگی از دست داده، با این حال هیچ تاثر و احساس خاصی را از خود نشان نمی‌دهد.

این کتاب سوالاتی جدی را در مورد مرگ، جامعه، عدالت و مذهب در ذهن ایجاد می‌کند. در ظاهر بیگانه شاید کتابی ساده به نظر بیاید اما در واقعیت بسیار پر محتوا است و معانی متفاوتی در خود جای داده.

کنت مونت کریستو – الکساندر دوما

کنت مونت کریستو – الکساندر دوما

رمان با شخصیت ادموند دانته شروع و روی زندگی او، عشق و خیانت جلو می‌رود. داستان اوایل قرن ۱۹ و اکثرا در پاریس و ایتالیا ر خ می‌دهد و وقایعی تاریخی مختلفی به داستان شکل می‌دهند.

کنت مونت کریستو قدرت تاریک حسادت و خیانت را به زیبایی بیان می‌کند.  این کتاب شخصیتی را نشان می‌دهد که فکر می‌کند انتقام در نهایت باعث آرامش او خواهد شد و این موضوع تنها دلیل زندگی او است.

خوشه های خشم – جان استاینبک

خوشه های خشم – جان استاینبک

کتابی که به روایت سفر اجباری خانواده‌ای تهی دست آمریکایی می‌پردازد که در جستجوی زندگی بهتری هستند.

خوشه های خشم کتابی است که نهایت درماندگی در شرایط مختلف را نشان می‌دهد. شرایطی که به جز خود تکیه‌گاه دیگری ندارید و تنها امید به آینده‌ای بهتر است که شما را زنده نگه می‌دارد. این رمان نشان می‌دهد که به راستی هیچ مرزی برای طمع وجود ندارد و حرص ثروت با انسانیت در تضاد است.

مورد عجیب دکتر جکیل و مستر هاید – رابرت لوییس استیونسن

مورد عجیب دکتر جکیل و مستر هاید – رابرت لوییس استیونسن

تقابل فرشته و شیطان، خوبی و بدی، نور و تاریکی. “استیونسن” در این کتاب به بیان تضاد همیشگی بین شر و خیر می‌پردازد.

نویسنده سعی دارد به جدا نبودن شر و خیر از یکدیگر بپردازد و اعتقاد دارد که وجود انسان، به معنی وجود پلیدی و نیکی با یکدیگر است. به بیانی دیگر کتاب “مورد عجیب دکتر جکیل و مستر هاید” به واهی بودن آرزوی جدا کردن خیر و شر از یکدیگر می‌پردازد.

سرخ و سیاه – استاندال

سرخ و سیاه – استاندال

سرخ و سیاه داستان “آنتوان برته”، جوانی با هوش بالا، که در خانواده‌ای فرانسوی به دنیا آمده است را بیان می‌کند.

این رمان نهایت نبوغ و قدرت آفرینندگی ادبی را نشان می‌دهد. در مورد معنی سرخ و سیاه بسیار سخن گفته شده است، با این حال واضح‌ترین اشاره این نام به دو قدرت آن زمان، یعنی کشیش‌ها و نظامیان است.

“استاندال” تضاد عشق و عقل را، و مشکلاتی که با تکیه کردن به هرکدام از آن‌ها ایجاد خواهد شد را صریحا به قلم آورده است.

کتاب ابله - فیودور داستایوفسکی

کتاب ابله - فئودور داستایفسکی

کتاب «ابله» اثری از فیودور داستایوسکی با ترجمه سروش حبیبی داستانی درباره ی پرنس میشکین، آخرین فرزند یک خاندان بزرگ ورشکسته است، که پس از اقامتی طولانی در سوئیس برای معالجهٔ بیماری، به میهن خود بازمی‌گردد. اما این تنها ظاهر داستان است، پرنس لی میشکین که شخصت اصلی این داستان، در طول ماجراهای  مختلفی که در طول رمان برای وی  و اطافیانش بوجود می آید، بدلیل سرشت پاک و مهربانی که دارد رفتار های  غیر منفعت طلبانه و گاهی  صداقت  و خیر خواهی در رفتارش است که از دید دیگران و اطرافیان که تشبیه خوبی از جامعه کنونی است ، رفتاری ابلهانه قلمداد میگردد در حالی که این ریشه این رفتار عدم کم هوشی یا نادانی وی نیست. خواندن کتاب ابله به تمام کسانی که در این دنیای منفعت طلبانه هنوز ریشه ها و رگه های از روح و سرشت پاک انسانی در آنها باقی مانده توصیه می شود.

 

۱۰ کتاب برتر- کتاب های که قبل از مرگ باید خواند
فرشته علی بخشی دانش آموخته کارشناسی ارشد رشته زبان و ادبیات انگلیسی از دانشگاه شهید بهشتی، علاقمند و فعال در مباحث روانشناختی و جامعه شناسی.

دیدگاه ها:

ثبت دیدگاه

ایمیل شما درسایت نمایش داده نخواهد شد

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.