چرا باید به حکیم ابوالقاسم فردوسی ببالیم؟ به مناسبت روز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی

ویژگی اشعار فردوسی- فردوسی شاعر پارسی گوی فرشته علی بخشی - سه شنبه، ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۴۰ بازدید
بی گمان به عنوان یک ایرانی نام شاعر بزرگ ایرانی حکیم ابوالقاسم فردوسی به گوشتان خورده است. اما در مورد این شاعر بزرگ چه می دانید. بگذارید سوال خود را اینگونه مطرح کنم چه چیز و چه خصوصیت ویژه ی حکیم ابوالقاسم فردوسی او را بی نظیر و در یادها ماندگار کرده است؟ فمنوم به بررسی ویژگی های اشعار فردوسی پرداخته تا بیشتر قدر این شاعر گران قدر را بدانیم و در مورد او کم لطفی نکنیم.

اگر شاهنامه نبود ما باید به زبان عربی حرف می زدیم

اگر نگاهی به تقویم مناسبت های اردیبهشت ماه انداخته باشید، می بینید که امروز ۲۵ اردیبهشت، روز حکیم ابوالقاسم فردوسی نامگذاری شده است. در طول دورانی که طی کرده اید چه مقدار تلاش کرده اید به سراغ شاهنامه در کتاب های کتابخانه بروید و شاهنامه بخوانید؟ اصلا شاهنامه دارید؟ اگر بدانید شرق شناسان غربی چه سر و دستی برای شاعران ایران به خصوص فردوسی می شکنند، سعی می کردید این شاعر ارزنده را کمی بیشتر بشناسید.
تاكنون‌ در خصوص حکیم  عالیقدر توس‌، فردوسی مقالات  و كتابهای گونـاگونـی‌ نگـاشتـه‌ اند و صـاحبنظران‌ و ادیبان‌ از دریچه‌ های گوناگون‌ بـه‌ شاهکار او که همانا شاهنامه است، نگریستـه‌ اند، آنچـه‌ در این‌ متن كوتـاه‌ به آن گریزی خواهیم زد، از دو بعد ملی‌ و فرامرزی‌ است‌. سوال اصلی‌ این‌ است‌ كـه‌ چه ویژگی بارزی فردوسی را فردوسی کرده است. به این معنی که در عصر ارتباطات و فناوری زبان شعر فردوسی چه ویژگی خاصی دارد که نام او را زنده نگه داشته است، تلاش کرده ایم تا پـاسخـی‌ هر چند كوتـاه‌ و شایسته ی نام فردوسی بـه‌ این‌ پرسش‌ بدهیم.  نویسنده‌ بر این‌ بـاور است‌ كـه‌ استـاد توس‌ در روزگـار حـاضر از دو جـهت‌ برای مـا گرانقدر است‌. نخست از جنبه های 
ملی‌ و دیگر از بعد جهانی‌ یا فرامرزی‌.

ویژگی بی نظیر‌ فردوسی‌ در سرودن اشعار فارسی

شاهنامه فردوسی

فردوسی‌ در شرایطی تصمیم بـه‌ سرودن‌ شـاهنامـه‌ گرفت كـه‌ قیام ها و به پا خواستن های نظـامـی‌ علیه غزنویـان‌ اشـغـالگر و دژخیم ناکام ماند. آنان‌ قبایل با اصل و نسب ایرانی‌ همچون‌ صفـاریـان‌ و خوارزمشاهیان و شـاران‌ و فریغونیان‌ و سامانیان‌ و چغانیان‌ را كه‌ طرفدار پرورش علم‌ و ادب‌ و هنر به‌ زبان‌ فارسـی‌ بودند، برانداختند و شعر فروشان و چاپلوسان ‌دربار نیز همه‌ این‌ شامورتی بازی ها  را بـا ثناگویی‌ خود درز می گرفتند و به گونه ای دیگر جلوه‌ می‌ دادند.
فردوسی‌ در روزگاری بسر می‌ برد كه‌ سرزمین‌ کهن‌ ایران‌ به دست‌‌ غزنویـان‌ فـاتـح‌ افتاده بود و آنـان‌ سرخوش‌ از پیروزیهـای بـه‌ دست‌ آمده‌ اشـعـار ندیمـان‌ شعر فروش و مبالغه گوی خود را در مدح‌ خود مـی‌ شنیدند و بـه‌ میمنت این‌ پیروزیها باده گساری می کردند. 
غزنویان فارسی نمی دانستند. با زور جبر تلاش می کردند که زبان فارسی را از بین ببرند. آنان‌ با پـارسیـ و پارس گویی میانه نداشتند و زبـان‌ فـارسـی‌ در نزد ایشان‌ جایی نداشت‌.
شـاعران‌ گزافه گوی دربـار جنـایـات و اعمال پلید‌ شـاه‌ را به شکل پر طمطراقی خدمت‌ و كشتـارهـای او را راهکار حکیمانه و مصــادره‌ اموال‌ مردم‌ را مبــارزه‌ بــا
قرمطیگری ( قرمطی فرقه ای از اسماعیلیان بودند که شاه غزنوی آن ها را قتل عام می کرد)، مـی‌ نـامیدند و برای خوشـایند شـاه‌ و دریـافت‌ بیشتر حق شعرگویی بـه‌ تحقیر آداب‌ و رسوم‌ ایرانی ها که از اجداد با فرهنگشان برای آنان به یادگار مانده بود، مـی‌ پرداختند و قـهرمـانـان و پهلوانان‌ حمـاسـی‌ ملـی‌ و فرهنگ‌ به جای مانده از آن‌ را بــه‌ منظور کیفور شدن‌ قوم‌ پیروز و مسلط، كوچك‌ می‌ شمردند و شـاهنـامـه‌ را سراسر دروغ‌ و افسـانـه‌ مـی‌ خواندند و افسوس‌ و صد افسوس‌
كه‌ این‌ همــه‌ تحقیر و سرافكندگــی‌ خویش‌ را در برابر مشتــی‌ سکه به جــان‌ می‌ پذیرفتند و بـــه‌ آن‌ می بالیدند.
اما چرابا وجود نفوذ زبان عربی در ایران و ترویج بالاجبار عربی نویسی در این مرز و بوم و تلاش برای نوشتن کتابهای بسیار به  زبان عربی ،  هنوز زبان رسمی مردم ایران فارسی است؟
تاریخ گواه آن است که ایرانیان، فارسی را به همت بزرگان و حکیمان که بر زبان فارسی تعصب داشتند حفظ کرده و گسترش داده اند. جمله ای که با یعقوب لیث صفاری موسس سلسله ی صفاریان و با جمله "سخنی که من اندر نیابم چرا باید گفت؟"، خطاب به شاعران و نویسندگان دربارش شروع  و با رودکی و دقیقی و عنصری سنگ بنای آن گذاشته شد؛ و با فردوسی و شاهکار جاودانه اش شاهنامه به غایت رسید.
سرزمین کهنسال ایران در طول تاریخ، فراز ونشیب بسیاری را دیده و روزگار تلخ و شیرینی را از سر گذرانده است.
حکیم ارزنده فردوسی بزرگ برای مقابله با تسلط بیگانگان غیر ایرانی و برتری جوییهای دشمنان، مفاخر قومی و وصف تمدن باستانی ایران را زنده نگهداشته و توانسته است حس دفاع از خاک کشور را در بسیاری از مردم زنده کند.
 

ویژگی اشعار فردوسی- فردوسی شاعر پارسی گوی
فرشته علی بخشی دانش آموخته کارشناسی ارشد رشته زبان و ادبیات انگلیسی از دانشگاه شهید بهشتی، علاقمند و فعال در مباحث روانشناختی و جامعه شناسی.

دیدگاه ها:

ثبت دیدگاه

ایمیل شما درسایت نمایش داده نخواهد شد

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.