خلاصه، نقد و تیزر فیلم ملی و راه های نرفته اش

خلاصه، نقد و تیزر ملی و راه های نرفته اش- فیلم ملی و راه های نرفته اش فرشته علی بخشی - چهارشنبه، ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۵۴۷۳ بازدید
فیلم ملی و راه های نرفته اش، داستان پر سوز و گداز دختری ساده است که با هزاران امید و رویاهای شیرین در حالی به خانه ی بخت می رود که از فردای روز عروسی همسر شکاکش سیامک به دیوی تبدیل می شود که روزگار ملی را سیاه می کند.

ملی و راه های نرفته اش


باز هم فیلمی فمنیستی از تهمینه میلانی
بازيگران:
میلاد کی مرام، ماهور الوند، السا فیروزآذر، جمشید هاشم‌پور، افسراسدی، جمشید جهانزاده، فرزانه نشاط‌خواه، ستاره اسکندری،فلور نظری،بابک قادری

سایر عوامل:
نویسنده: تهمینه میلانی/ مدیر فیلمبرداری: تورج منصوری/ مدیر تولید: محمد صادق آذین/ صدابردار: اسحاق خانزادی/ تدوین: سپیده عبدالوهاب

تهمینه میلانی به شدت تداعی کننده ی نویسنده های زنی همچون سیمون دوبوار و اوریانا فالاچی است. زیرا در آثار همگی این بانوان رگه هایی از فمنیستی و مرد ستیزی دیده می شود. 

خلاصه ی فیلم

ملیحه( ماهور الوند)  دختر ساده ای که به واسطه ی خواهر سیامک با سیامک( میلاد کی مرام)  آشنا شده است با هزاران امید و آرزو با سیامک ازدواج می کند، اما از فردای روز عروسی سیامک به یک اژدهایی تبدیل می شود که هر روز به بهانه های مختلف ملی را به باد کتک می گیرد.
 

نقد فیلم ملی و راه های نرفته اش

نقد فیلم

فیلم ملی و هزاران راه نرفته و سکانس های فیلم صحنه های فیلم «دوزن» را البته نه با آن ظرافت بلکه به مراتب ضعیف تر برای ما تداعی می کند. فیلم، داستان زنی بی پناه است که در چنگال مردی دیو صفت و شکاک اسیر شده و تقریبا هیچ پناه و تکیه گاهی ندارد. درست است که بانوانی مانند ملی درایران کم نیستند اما واقعا به تصویر کشیدن این خشونت با یکنواختی هر چه تمام تر در فیلم های میلانی چه لطفی دارد و بهتر است بگوییم چه گره ای از کار جامعه باز می کند؟


شخصیت های مرد سیاه و خاکستری فیلم میلانی


در حقیقت همیشه مردان فیلم های میلانی همه سزاوار لعنت هستند. در فیلم ملی و راه های نرفته اش ۵ شخصیت اصلی مرد وجود دارد. که باهم آن ها را مرور خواهیم کرد.


سیامک شوهر ملی

مردی شیطان صفت و بی عاطفه که تعادل روحی ندارد و به خاطر عقده ها و ناراحتی هایی که پدرش برای او به وجود آورده یک بیمار روانی شده که با صحنه های دردناکی که از کتک خوردن ملی به تصویر کشیده می شود می توان به عمق فاجعه پی برد.


برادر  بزرگ ملی

مردی که ذره ای بویی از انسانیت نبرده و به خاطر اینکه حس مردسالارانه ی خود را اغنا کند می خواهد که ملی را تحت کنترل داشته باشد و با اینکه سر و صورت زخمی خواهرش را می بیند، به جای حمایت از او به شماتت می پردازد.


برادر کوچک ملی

اگرچه شخصیت برادر کوچکتر ملی  پروتاگونیست و مثبت نیست اما از لحاظ عاطفی سعی در حمایت از خواهر خود را دارد که آن هم با ظاهری نه چندان مطلوب از نظر اجتماعی، زیاد به دل بیننده نمی نشیند. 


پدر ملی

مردی بی اراده که به جای حمایت از دختر خود در مقابل این همه آزار و شکنجه، او را به ادامه ی زندگی مشترک با سیامک تشویق می کند و در حقیقت از زیر بار مسئولیت دخترش شانه خالی می کند. این مرد ترجیح می دهد که دخترش زیر مشت و لگد و کتک های ملی بمیرد، اما به خانه برنگردد که باعث سرافکندگی شود.


پدر سیامک

مردی مستبد و زورگو که در گذشته باعث آزار و اذیت خانواده شده که مسبب مشکلات روانی است که سیامک از آن رنج می برد. این مرد باعث شده که همسرش یعنی مادر سیامک از عقده ی حقارتی رنج ببرد که به واسطه ی همین حس از کتک خوردن عروسش نه تنها ناراحت نشود بلکه به او حس رضایت و خشنودی دهد.
 

نقد فیلم ملی و راه های نرفته اش

به طور کلی، طوری که میلانی مردهای ایرانی را می بیند، مردها یک مشت درنده خوهای ضعیف النفس و روانی هستند که همه جا هستند. این سیاه نمایی تنها نتیجه ای که می تواند داشته باشد دلسرد شدن و عدم احساس امنیت از جانب بانوان ایرانی است.

فیلم نامه ی طوطی وار

مشکل فیلمنامه های میلانی شعار دادن افراطی در دیالوگ هایی است که تقریبا در همه ی فیلم های میلانی به چشم می خورد. یعنی بیننده هنگام دیدن فیلم حس می کند به سالن همایشی آمده که بازیگران یک به یک به پشت تریبون می آیند و به ایراد سخنرانی می پردازند. به همین خاطر حس فیلم را میلانی در فیلم هایش با دیالوگ های شعارگونه و سکانس ها و صحنه هایی که شتابزدگی به وضوح در آن مشهود است و بیننده هنوز در تفکر صحنه و سکانس قبلی مانده، ذهنش باید برای سکانس بعدی حاضر شود باعث خستگی ذهن بیننده می شود. میلانی سعی کرده که دلیل رفتار نا متعادل سیامک را به تصویر بکشد. اما واقعا چقدر موفق بوده است؟ در کل زمان فیلم تنها در حد دو تا سه دیالوگ از زبان سیامک و مادرش به این موضوع پرداخته است. چیزی که می توان گفت می توانست به جای نشان دادن کتک خوردن هایی که زمان فیلم را بی هیچ نتیجه ی مثبتی گرفته، به واکاوی روانی شخصیت سیامک و منشا رقتار خصمانه اش بپردازد.

کلام آخر

به تصویر کشیدن صحنه های کتک خوردن وحشیانه ی یک زن  نباید باعث جذابیت یک فیلم باشد. ترحم خریدن از بیننده پولتیک خوبی برای نگه داشتن بیننده نیست. کارگردانان زن در اقصی نقاط جهان وجود دارند که به شیوه های خلاقانه سعی در به تفکر واداشتن بیننده در وضعیت زنان جامعه دارند؛ اما میلانی با یک روند یکنواختی که سعی در تغییر آن ندارد به مسئله ی زنان و می توان گفت تا حدی اغراق آمیز سعی در به تصویر کشیدن این معضل دارد.

 

تیزر فیلم ملی و راه های نرفته اش 

 

خلاصه، نقد و تیزر ملی و راه های نرفته اش- فیلم ملی و راه های نرفته اش
فرشته علی بخشی دانش آموخته کارشناسی ارشد رشته زبان و ادبیات انگلیسی از دانشگاه شهید بهشتی، علاقمند و فعال در مباحث روانشناختی و جامعه شناسی.

دیدگاه ها:

ناشناس ناشناس (کاربر مهمان) - ۱۹:۵۴ - سه شنبه، ۱۵ خرداد ۱۳۹۷ - پیوند ثابت

به نظر من این فیلم واقعیت جامعه بود. درصد بسیاری خانومای جامعه با اینجور مشکلات دست و پنجه نرم میکنند.شاید همشون در این حد کتک کاری نباشه ولی زنای جامعه ی ما واقعا تنها و بی پناه هستند.همسرانشون عاشق مادر و خواهر خود هستن برادرانشون فقط به همسر خود فکر میکنند و پدرانشون فقط به فکر آبروی خود هستند.این فیلم فقط کتک خوردن ملی رو نشون نداد بلکه بی پناهی اونو نشون داد.ممنون

ناشناس ناشناس (کاربر مهمان) - ۰۷:۴۹ - شنبه، ۰۲ تیر ۱۳۹۷ - پیوند ثابت

واقعا فوق العاده بود و حقیقت داشت

مهسا مهسا (کاربر مهمان) - ۱۴:۳۲ - دوشنبه، ۰۵ شهریور ۱۳۹۷ - پیوند ثابت

فیلمش واقعا قشنگه

سلین سلین (کاربر مهمان) - ۲۳:۵۸ - شنبه، ۲۴ شهریور ۱۳۹۷ - پیوند ثابت

فیلمش عالی بود حقیقت بیشتر زندگیارو نشون میداد خیلیام هستن از این مشکلات رنج میبرن اما بی پناهن

زهرا زهرا (کاربر مهمان) - ۱۳:۴۲ - دوشنبه، ۰۹ مهر ۱۳۹۷ - پیوند ثابت

مردای جامعه ی ما همشون که وحشی نباشند بیشترشون همین طورند زنا از پدرشون برادرشدن شوهرش حتی بچشونم کتک میخورند اگرم الان وضع بهتر شده ب خاطره ایستادگی زنا بوده وهمچنانم ک چه چیزای تو جامعه نمیبینیم

ثبت دیدگاه

ایمیل شما درسایت نمایش داده نخواهد شد

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.