ویژگی های یک شهروند نمونه

چطور یک شهروند نمونه باشیم؟ سمیرا نقیبی - چهارشنبه، ۲۳ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۲۳ بازدید
شاید به رفتارهای خود توجه درستی نداشته باشیم، اما برای تبدیل شدن به یک شهروند نمونه همه ی ما نیازمند تغییراتی در شکل زندگی و رفتار خود با محیط بیرونی هستیم... چطور یک شهروند نمونه باشیم و چطور به یک شهروند نمونه تبدیل شویم؟

در دنیایی که زندگی می کنیم، معنای تک زیستی و زندگی کردن در حصاری که دیگران به آن راهی نداشته باشند، معنایی ندارد. به همین دلیل یک شهروند خوب بودن می تواند جامعه ای که در آن زندگی می کنیم را به سمت تعالی و بزرگی هدایت کند.

اما ویژگی های یک شهروند خوب کدام هستند؟ چطور می توانیم از چیزی که اکنون هستیم فراتر رفته و به یک شهروند نمونه تبدیل شویم؟

 

به  محیط زیست اطراف خود اهمیت داده و به آن احترام بگذارد

یک شهروند نمونه به محیط زیست اطراف خود اهمیت می دهد. حتی اگر این محیط زیست شامل بوته ی کوچکی باشد و یا این که یک کوچه ی خشکیده و بدون گیاه و قدیمی به نظر آید. به هر جهت یک شهروند نمونه پاکیزگی و نگهداری از محیط زیست خود را رعایت می کند.

 

حق تقدم را همه جا رعایت کند

یک شهروند نمونه همه جا حق تقدم را رعایت می کند. این رعایت حق تقدم می تواند در صف نانوایی، صف اتوبوس، داخل مغازه سوپرمارکت، هنگام رد شدن از خیابان، و... خلاصه شود.

 

به تمام قوانین راهنمایی و رانندگی احترام بگذارد

یک شهروند نمونه همیشه و در همه حالی حتی زمانی که هیچ خودروی دیگری در خیابان نباشد، به تمام قوانین راهنمایی و رانندگی احترام می گذارد و حتی در ساعت های نیمه شب هیچ قانونی را زیر پا نمی گذارد.

 

ویژگی های یک شهروند نمونه

 

حقوق خود را بشناسد و به ارزش های خود احترام بگذارد

همان قدر که از یک شهروند نمونه انتظار داریم به حقوق دیگر شهروندان احترام گذاشته و رعایت محیط زیست را بکند، لازم است که وی حقوق خود را نیز به خوبی شناخته و در جهت حراست و حفظ آن ها قدم بردارد.
یک شهروند به عنوان یکی از اعضای جامعه باید خود را نه تنها هم تراز بلکه بالاتر از مقامات و مدیران ارشد بداند و به هیچ وجه احساس ضعف یا حق کمتری در حقوق شهروندی نداشته باشد.

 

از بدگویی پرهیز کرده و در نقل قول ها امانت دار باشد

یک شهروند نمونه نه تنها باید از بدگویی دیگران پرهیز کند، بلکه در نقل قول ها نیز همیشه باید به صورت کاملا جانب امانت داری را رعایت کند.

 

از شکستن مرزها در شبکه های اجتماعی اجتناب کند

یک شهروند نمونه نباید شبکه های اجتماعی را بستری بدون دیده بان یافته و به شکلی لجام گسیخته در این محیط ها به تاخت و تاز بپردازد. برای این که شهروند خوبی باشیم باید در شبکه های اجتماعی به همان اندازه که رو در روی مردم مودب و با احترام برخورد می کنیم، متین و موقر باشیم. تبدیل شدن به یک فرد چند شخصیتی در شبکه های اجتماعی بنیاد شهروند خوب بودن را زیر سوال می برد.

 

از مسائل روز کشور آگاه باشد

یک شهروند خوب باید از مسائل روز کشور و جامعه ی خود آگاه بوده و نسبت به آن ها حساس و پیگیر باشد. نمی توانیم در جامعه ای زندگی کرده و نسبت به وقایع جاری در آن بی تفاوت و ناآگاه باشیم.
شهروند نمونه باید همان قدر که نسبت به مسائل شخصی خود حساس است، نسبت به مسائل کشور و جامعه نیز حساس بوده و از تصمیماتی که برای آینده کشور گرفته می شود، مطلع شود.

 

در مورد دیگران قضاوت نکند

یک شهروند نمونه باید از قضاوت در مورد دیگران بپرهیزد و هرگز به خود اجازه ندهد که دیگران را در ترازوی قضاوت و داوری خود قرار داده و به خصوص این داوری را با دیگران به اشتراک بگذارد.

 

به سلامت خود اهمیت دهد

یک شهروند نمونه باید به سلامت خود و آدم های اطرافش اهمیت دهد. او باید پیگیر نکات بهداشتی و اصول سلامتی بوده و از مواردی که به حفظ سلامتی خود و خانواده اش کمک می کند، استفاده کند.

 

چطور یک شهروند نمونه باشیم؟
سمیرا نقیبی من سمیرا شایسته متولد سال ۱۳۶۲، دارای تحصیلات کارشناسی ریاضی محض از دانشگاه خواجه نصیر الدین طوسی تهران، مسلط به زبان های انگلیسی، فرانسه، عربی و اندکی ایتالیایی هستم. با داشتن سابقه ی کار در زمینه ی فروش تجهیزات شبکه، جهش ۱۸۰ درجه ای به دنیای تولید محتوا و ترجمه داشته و در فمنوم چندمین تجربه ی نویسندگی ام را پشت سر می گذارم.

دیدگاه ها:

ثبت دیدگاه

ایمیل شما درسایت نمایش داده نخواهد شد

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.