بهترین زمان خواب

بهترین زمان خواب و بیداری سمیرا نقیبی - شنبه، ۰۵ خرداد ۱۳۹۷ - ۳۶ بازدید
اصلاح ساعات خواب و بیداری می تواند در حفظ سلامت بدن و پیشگیری از بسیاری بیماری ها موثر واقع شود. اگر عادات خواب نادرستی دارید، وقت آن رسیده که این عادات غلط را کنار گذاشته و الگوی خواب و بیداری خود را بهبود بخشید.

با نوع زندگی که در جوامع و شهرهای بزرگ امروزی تجربه می کنیم، ساعات خواب به شکل فوق العاده مزمنی خارج از اصول صحیح و روندی ست که به حفظ سلامت بدن کمک می کند.

اگر علاقه مند به داشتن طول عمر هستید و زندگی را چنان عاشقانه دوست دارید که می خواهید سال های طولانی زنده و سلامت باشید، باید نسبت به ساعت های خواب خود حساسیت زیادی داشته و کاملا به خواب کامل و راحت اهمیت بدهید.

اگر چه بیشتر ما عادت داریم که شب هنگام دیر به تختخواب رفته و به نوعی شب نشینی داشته باشیم؛ اما این عادت غلط در طول زمان موجب افزایش وزن و تجمع چربی ها در بدن، اختلالات عصبی، پایین آمدن سطح گلبول های سفید و ضعف در سیستم ایمنی بدن، تخریب کارکرد مغز، بالا رفتن احتمال ابتلا به آلزایمر و ... می شود.

 

زمان خواب خود را تنظیم کنید

شما باید زمان خواب خود را به شکلی تنظیم کنید که شب ها ساعت ۲۲:۰۰ به تختخواب خود بروید و صبح نیز ساعت ۶ برخاسته و به قول قدیمی ها در صف روزی قرار بگیرید.

شاید در ابتدا این پیشنهاد مضحک و انجام نشدنی به نظر برسد. حتما عادت دارید که زودتر از ساعت ۲۴:۰۰ یا ۱:۰۰ بعد از نیمه شب به تختخواب بروید و صبح نیز زودتر از ۸ بیدار نخواهید شد.

اما شما می توانید با تلاش برای تغییر ساعت خواب، رفته رفته کیفیت زندگی را بالا برده و به طول عمر و سلامت خود کمک نمایید.

شاید از روز اول تغییر ساعت خواب کار راحتی نباشد، اما با تمرین و حرکت ذره ذره به سمت ساعات خواب و بیداری مطلوب می توانید در طی چند هفته برنامه ی زندگی خود را با اصول زندگی سالم تنظیم کنید.

 

تنظیم ساعات خواب

 

برای کارهای خود برنامه ریزی داشته باشید

نخستین قدمی که در راستای تنظیم ساعات خواب می توانید بردارید، داشتن برنامه ریزی برای کارهای روزانه است. اگر شما بتوانید کارهایی که عادت دارید شب ها بعد از ساعت ۲۲:۰۰ انجام می دهید، در طول ساعات روز و بیداری یعنی از ۶ صبح به بعد جای دهید، زین پس با عبور از ساعت ۲۲:۰۰ شب کاری برای انجام دادن نخواهید داشت و فرصت را مناسب می بینید که برای به خواب رفتن آماده شوید.

 

تمرین سحرخیزی

سخت ترین بخش کار مربوط به بیدار شدن صبح زود خواهد بود. شما ممکن است به راحتی موفق شوید که ساعت خواب خود را از ۱ نیمه شب به ۲۲:۰۰ تغییر دهید، اما آن عده ای که عادت دارند صبح ها تا دیروقت خوابیده و یا حتی قبل از ۸ صبح بیدار نشوند، به سختی موفق خواهند شد که ساعت بیداری خود را به حدود ساعت ۶:۰۰ صبح تغییر دهند.

در حقیقت سحرخیزی مشکل ترین و چالش برانگیزترین بخش کار است. شما ممکن است از کوک کردن ساعت هشدار کمک بگیرید، اما به راحتی این ساعت را نادیده گرفته و دوباره به خواب خود طبق عادت معهود ادامه می دهید.

 

تنظیم ساعات خواب
 
یک صبحانه ی خوشمزه چاره ی کار!

برای این که خودتان را به بیدار شدن صبح زود عادت بدهید، خوب است که برنامه ی یک صبحانه ی جذاب و خوشمزه را از شب قبل تدارک ببینید.

به این شیوه صبح ها برای بیدار شدن از خواب و ترک تختخواب انگیزه ی قوی تری دارید. به طور کلی شما باید برای وعده ی صبحانه بیشترین انرژی و ارزش های غذایی را در نظر گرفته و روز خود را با سرزندگی و اشتهایی عالی آغاز کنید.

با تغییر عادت های خواب و مهاجرت به ساعات خواب سلامتی یعنی ۲۲:۰۰ شب تا ۶:۰۰ صبح، به مرور متوجه بهبود عملکرد سیستم بدن خود خواهید شد و بسیاری از مشکلات قبلی شما مرتفع خواهند شد.

 

بهترین زمان خواب و بیداری
سمیرا نقیبی من سمیرا شایسته متولد سال ۱۳۶۲، دارای تحصیلات کارشناسی ریاضی محض از دانشگاه خواجه نصیر الدین طوسی تهران، مسلط به زبان های انگلیسی، فرانسه، عربی و اندکی ایتالیایی هستم. با داشتن سابقه ی کار در زمینه ی فروش تجهیزات شبکه، جهش ۱۸۰ درجه ای به دنیای تولید محتوا و ترجمه داشته و در فمنوم چندمین تجربه ی نویسندگی ام را پشت سر می گذارم.

دیدگاه ها:

ثبت دیدگاه

ایمیل شما درسایت نمایش داده نخواهد شد

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.