خشونت علیه کودکان: یک درد جهانی

خشونت علیه کودکان و آثار آن سمیرا نقیبی - چهارشنبه، ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۵۸ بازدید
خشونت علیه کودکان چیزی نیست که منحصر به کشورهایی خاص باشد و متاسفانه این پدیده ی نفرت انگیز و تاسف آور را در تمامی کشورهای جهان مشاهده می کنیم. اعمال خشونت علیه کودکان تاثیرات دراز مدت و بعضا دائمی دارد که سلامت کل جامعه را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

خشونت علیه کودکان یکی از بزرگترین مشکلات خانواده ها و جوامع بشری است. این اتفاق در تمام کشورهای جهان رخ می دهد. چه کشورهای پیشرفته و صنعتی و چه عقب مانده ترین کشورهای کره ی زمین!

و بیشترین حجم از خشونت علیه کودکان اتفاقا در خانه ها و در میان خانواده روی می دهد.

حقوق بین الملل به وضوح حق هر کودک برای حمایت در مقابل خشونت را تعیین کرده است. این حق توسط کنوانسیون حقوق کودک، و توسعه پایدار مراقبت های جایگزین برای کودکان مطرح شده است.

با این وجود خشونت علیه کودکان همچنان ادامه دارد که اغلب نیز پنهان می ماند. و در موارد کمتری این خشونت های خانگی برملا می شوند. با ابراز تاسف فراوان می گوییم، که بسیاری از موارد گزارش نشده و سربسته باقی می مانند.

 

خشونت علیه کودکان

 

حقایقی از آمار خشونت علیه کودکان

خشونت علیه کودکان دارای چهره ها و انواع مختلفی است. سوء استفاده ی فیزیکی، سوء استفاده ی جنسی، غفلت و یا رفتارهای توأم با سهل انگاری، سوء رفتار عاطفی و...

متاسفانه باید گفت؛

-    هر پنج دقیقه یک کودک از خشونت می میرد

-    یک میلیارد کودک، یعنی بیش از نیمی از کودکان ۷ تا ۱۲ ساله خشونت عاطفی، جسمی و یا جنسب را تجربه کرده اند.

-    یک کودک از هر ۱۰ کودک، یعنی نزدیک به ۲۵۰ میلیون نفر در سراسر جهان، تحت تاثیر عواقب جنگ ها قرار دارد.

 

خسارات به وجود آمده ناشی از اعمال خشونت علیه کودکان

خشونت می تواند بر روی یک عمر زندگی کودک تاثیر بگذارد و پیامدهای شدیدی برای سلامت جسمی، روحی و روانی کودک به همراه داشته باشد.
بدون حمایت و مراقبت کافی، خشونت و تروما می تواند اثرات دراز مدت بر رشد کودک و زندگی آینده ی وی جای بگذارد.

کودکانی که خشونت را تجربه کرده اند نیز به احتمال زیاد در بزرگسالی این خشونت را تکرار کرده و از آن الگوبرداری به غلط می کنند. به این معنا که همان خشونت را به همسالان و یا نسل های آینده منتقل خواهند کرد.

بنابراین خاتمه دادن به خشونت علیه کودکان نه تنها برای حقوق هر کودک و تک تک کودکان کره ی زمین مهم است، بلکه برای جوامع و سالم نگه داشتن دنیای ما حائز اهمیت می باشد.

 

خشونت علیه کودکان و آثار آن

 

آثار اعمال خشونت علیه کودکان

خشونت علیه کودکان تاثیرات مادام العمر بر سلامت و رفاه کودکان، خانواده ها، جوامع و ملل دارد.

خشونت علیه کودکان می تواند:

-    برخی از خشونت های ورزیده شده علیه کودکان به مرگ یا نقص عضو دائمی کودک منجر می گردد.

-    تحریک مغز و سیستم عصبی: قرار گرفتن در معرض خشونت در سنین پایین می تواند پیشرفت و رشد مغزی را تحت تاثیر قرار دهد و همین طور دیگر بخش های سیستم عصبی و همچنین سیستم غدد درون ریز، گردش خون، سیستم عضلانی، سیستم تولید مثل، دستگاه تنفسی و سیستم ایمنی بدن کودک را مورد آسیب قرار داده و عواقبی برای تمام عمر بر جای بگذارد.

 

خشونت علیه کودکان

 

-    خشونت علیه کودکان می تواند منجر به مقابلات منفی و رفتارهای پرریسک از سوی آن ها گردد.

-    اضطراب، افسردگی، مشکلات روانشناختی و ... در کودکانی که مورد خشونت های گوناگون قرار گرفته اند، می تواند در نهایت حتی منجر به اقدام برای خودکشی گردد.

-    کودکانی که در معرض خشونت های خانگی قرار دارند، پتانسیل بیشتری در آینده نسبت به خروج از مدرسه، ضعف تحصیلی، مشکلات در پیدا کردن مشاغل، مشکل در حفظ شغل فعلی، مشکلات در ارتباط خانوادگی مستحکم با خانواده ی جدید خود، مشکلات در ارتباطات اجتماعی و... را خواهند داشت.

 

خشونت علیه کودکان
خشونت علیه کودکان و آثار آن
سمیرا نقیبی من سمیرا شایسته متولد سال ۱۳۶۲، دارای تحصیلات کارشناسی ریاضی محض از دانشگاه خواجه نصیر الدین طوسی تهران، مسلط به زبان های انگلیسی، فرانسه، عربی و اندکی ایتالیایی هستم. با داشتن سابقه ی کار در زمینه ی فروش تجهیزات شبکه، جهش ۱۸۰ درجه ای به دنیای تولید محتوا و ترجمه داشته و در فمنوم چندمین تجربه ی نویسندگی ام را پشت سر می گذارم.

دیدگاه ها:

ثبت دیدگاه

ایمیل شما درسایت نمایش داده نخواهد شد

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.