تبلیغ فیلم به وقت شام در مجتمع کوروش، خوب یا بد؟

تبلیغ فیلم به وقت شام در مجتمع کوروش، خوب یا بد؟ صبا نقیبی - سه شنبه، ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۸۵۵ بازدید
احتمالا تا کنون خبر حواشی تبلیغ فیلم به وقت شام در مجتمع کوروش را شنیده اید، تبلیغاتی که بنا بر اعتقاد بسیاری، تبلیغات نا مناسبی برای این فیلم بوده است. با ما باشید تا به بررسی حواشی تبلیغات فیلم به وقت شام بپردازیم.

در سراسر دنیا تبلیغات مختلفی صورت می گیرد. تبلیغات در واقع برای آن است که محصول، خدمات و آن چه که ما قصد نمایش آن را داریم، به خوبی نشان داده شود.
در اقصی نقاط جهان، بسیاری از افراد تخصص ها و مهارت هایی را در این زمینه فرا میگیریند تا بتوانند به بهترین شکل ممکن بهترین بهره را ببرند. چرا که تبلیغات اگر به درستی صورت گیرد تاثیر مستقیمی بر فروش، در آمد و سودآوری دارد.
تبلیغات مختلف، افراد متفاوتی را مخاطب قرار می دهد و با توجه به مخاطب و نوع محصول و خدماتی که ارائه می دهیم، نوع تبلیغات با هم تفاوت می کند.
هم اکنون به دلیل گستردگی کسب و کارها و صنایع مختلف در کشور ما، تبلیغات مختلفی صورت می گیرد و یکی از صنایعی که از این ابزار به طرق مختلفی استفاده می کند و اتفاقا مخاطبان بسیاری دارد، صنعت سینما است.
اما آن چه که به تازگی در جامعه بازتاب ناخوشایندی داشته است، تبلیغ فیلم سینمایی به وقت شام در مجتمع کوروش است که برخلاف آن چه که پیش بینی می شد، تاثیر معکوس داشته است. با ما در ادامه ی مطلب همراه باشید تا حواشی تبلیغ عجیب فیلم به وقت شام را با هم بررسی کنیم.
 

تبلیغ عجیب فیلم به وقت شام در مجتمع کوروش

حواشی تبلیغ فیلم سینمایی به وقت شام

به وقت شام فیلمی است که هر کسی باید ببینید، فیلمی که همه را به فکر فرو می برد، به فکر آن که چه کسانی برای امنیت کشور و مردم ما تلاش می کنند که اکنون در میان مرزهایمان، دلهره ی هجوم بیگانگان و متجاوزان را نداریم.(  خلاصه و نقد فیلم به وقت شام را اینجا بخوانید )
این فیلم که از اسفند ماه سال ۱۳۹۶ به اکران عمومی درآمد، فروش فوق العاده ای را به ثبت رساند. در هفته ای که گذشت، در کنار ۶ فیلم جدید به نام های " خوک "، " خجالت نکش " ، " آن‌سوی ابرها"، "عصبانی نیستم"، "جشن دلتنگی" و "چهارراه استانبول " به روی پرده رفت و با در اختیار داشتن ۷۷ سالن سینما، در کنار سایر رقبای خود، فیلم " مصادره " و فیلم  سینمایی " لاتاری "، با فروش ۱۲ میلیارد تومان، در مقام سوم پر فروش ترین فیلم سینمایی ایران، قرار گرفت.
این آمار فروش نشان دهنده ی میزان محبوبیت این فیلم است، اما تبلیغات برای این فیلم مانند سایر فیلم های سینمایی ادامه میابد. همان طور که در بالا به آن اشاره کردیم، تبلیغات در تمامی کشورها مرسوم است، اما چرا آخرین تبلیغ برای این فیلم، بازتاب ناخوشایندی داشته است؟
 

تبلیغات پارتیزانی فیلم به وقت شام در مجتمع کوروش

بازتاب های تبلیغ فیلم به وقت شام در مجتمع کوروش

دو روز گذشته تبلیغ پارتیزانی از فیلم به وقت شام در پردیس سینمایی کوروش برگزار شد که با واکنش های مختلفی از اقشار مختلف جامعه اعم از عموم مردم تا سینماگران مواجه شد که احتمالا با گشت و گذار در فضای مجازی ویدئوهایی از عکس العمل های مردم را مشاهده کرده اید. 
موضوع از این قرار است که یک تیم تبلیغاتی افرادی را با گریم هایی به شکل داعش که موضوع فیلم را بازتاب می دهد، به پردیس سینمایی کوروش فرستاد تا اهمیت موضوع امنیت کشور و مبارزه ی افراد و مدافعین از کشور را بیان کند. در واقع قرار بود در راستای مفهوم آن چه که فیلم به وقت شام به نمایش در می آورد، نشان دهد که حضور نمادین داعش در شهر و میان مردم، امنیت را به خطر می اندازد و آرامش را از میان می برد.
اما این موضوع برای بسیاری از افراد و عموم جامعه، عکس عمل کرد. سینماگران و بسیاری از افراد با انتشار ویدئوهایی اعتراض خود را به ایجاد رعب و وحشت در میان مردم، اعلام کردند. این در حالی است که این گونه تبلیغات برای فیلم های خارجی در بسیاری از شهرها و کشورهای دیگر صورت می گیرد، اما چرا عکس العمل ها منفی بود؟
همان طور که دیده اید و می دانید، دوربین مخفی ها، تبلیغات ترسناکی از کمپانی های بزرگی چون ال جی، سامسونگ مبنی بر تبلیغات تلویزیون های با کیفیت را دیده اید، تبلیغات ترسناکی که بازتاب این چنینی مانند تبلیغ به وقت شام را نداشته است. دلیل چیست؟
اگر بخواهیم کمی واقع بینانه به موضوع نگاه کنیم، دو نوع رویکرد مختلف وجود دارد:
رویکرد اول این است که افرادی که نگاه منفی به این تبلیغات داشته اند، به دلیل دلهره آور بودن، عملیات وحشیانه و خشونت آمیز داعش، حتی حضور نمادین این گروهک تروریستی را نشانه ای از ایجاد رعب و وحشت می دانند.

در زیر، تبلیغ فیلم به وقت شام در مجتمع کوروش را میبینید:

 


اما رویکرد دوم نگاه مثبت به این تبلیغات است. شاید بد نباشد به این بنگریم که این تبلیغ بر آن است که به همه ی ما اهمیت جنگ با داعش خارج از مرزهای کشور را یادآور شود، جنگی که اگر نباشد، باید هر کدام از ما داخل خانه هایمان هر روز با آن دست و پنجه نرم کنیم. 
این که حضور نمادین داعش در یک مکان عمومی می تواند در وهله ی اول رعب آور باشد، اما در پوسته ی زیرین آن نشان دهنده ی این است که اگر امروز این رعب و وحشت را در حضور در مکان های عمومی حس نمی کنیم، به دلیل شجاعت کسانی است که جان خود را برای آرامش ما فدا می کنند.
البته برخی از افراد بر رفتار ناپسند برخی از بازیگران این تبلیغ اشاره داشته اند که البته در هیچ تبلیغاتی پسندیده نیست، مخصوصا اگر فریادی در پی داشته باشد و آسیبی وارد شود. 

اعتراض برخی از مردم به تبلیغ نامناسب فیلم به وقت شام:


 

ابراهیم حاتمی کیا | تبلیغ فیلم به وقت شام در مجتمع کوروش

البته ابراهیم حاتمی کیا، در صفحه ی شخصی خود در اینستاگرام اینگونه نوشت:

یا حق
بچه های گروه تبلیغاتی فیلم " به وقت شام "، من شاهد زحمات مومنانه و شبانه روزی شما در این چند ماه بودم، ولی این نمایش کوروش در شان " به وقت شام " نبود، خستگی دو ماه سفر به شهرهای ایران بر تنم ماند.
من تصورم آن بود که قرار است کسی به شکل ریش قرمز در فضای بیرونی کوروش بایستد و مردم با او عکس بیاندازند. نه اسبی و نه جمعی و نه فریادی، آن هم داخل مجتمع در مخیله ام نبود و من بی خبر بودم.
عزیزان آزرده خاطر در مجتمع کوروش، اعم از مردم و کسبه ی محترم، اگر دلی لرزید، اگر وحشتی ایجاد شد، بر ما ببخشید و حلال مان کنید.
ابراهیم حاتمی کیا
۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷
 

تبلیغ فیلم به وقت شام در مجتمع کوروش، خوب یا بد؟
صبا نقیبی یک بیوگرافی کوچیک از من! من صبا نقیبی هستم. در مقطع کارشناسی در رشته ی زبان و ادبیات انگلیسی تحصیل کردم و فوق لیسانس MBA دارم. چون به حوزه ی کسب و کار مخصوصا دیجیتال علاقه دارم، در دوره های دیجیتال مارکتینگ هم شرکت کردم و تو این زمینه هم مطالعه میکنم. بعد از چند بار از این شاخه به اون شاخه پریدن، به طور رسمی کارم رو از رهنمون به شکل کارآموز سئو و تولید محتوا شروع کردم، با آموزش، کلاس ها و دوره های مختلف، تحقیق و خواندن، به درجه ی کارشناسی نایل شدم و بعد سرپرست تیم! تجربه ی کار تخصصی به شکل فریلنسرینگ هم داشتم، اما حالا به طور جدی به فِمَنوم فکر می کنم. از علاقه مندی ها هم اگه بگم باید به موسیقی گوش دادن، کتاب خواندن، سفر و البته اندیشیدن اشاره کنم.

دیدگاه ها:

سروش سروش (کاربر مهمان) - ۰۰:۳۹ - چهارشنبه، ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۷ - پیوند ثابت

واقعا ممنونم بابت این مطلبتون. کاملا با رویکرد دومی که مطرح کردید موافقم. ما مردم یاد گرفتیم که غر بزنیم. بعضی از ما با غر زدن و انتقادها فقط میخواهیم متفاوت باشیم. میخوام همونطور که شما گفتید، توجه بعضی از مخاطبانتون رو جلب کنم به تبلیغات تلویزیون های هوشمند خارجی که مردم عادی رو سکته می دادن، یادتون هست اون تبلیغی که تو تلویزیون فیلم ترکیدن شهر رو نشون میداد و همه جا تاریک می شد؟ همه میگفتن به به و چه چه که چقدر هوشمندانه! آیا اون سکته کننده نبود؟ یا این که یه سری ادم با گریم مشخص در کنار پلیس نقش افرینی می کنه که ترس نسبی رو به ما نشون بده که بدونیم می تونیم این ها رو جدی تجربه کنیم. شاید واقعا وقت اون رسیده که کمی به خودمون فکر کنیم، کمی آگاهانه نگاه کنیم به موضوع ها

خواهش میکنم . واقعیت هم به این شکل هست هر اتفاقی رو میشه از زاویه های مختلف به اون نگاه کرد و  نگاه یک طرفه به یک مساله بدور از انصافه.

ثبت دیدگاه

ایمیل شما درسایت نمایش داده نخواهد شد

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.