مصاحبه سی ان ان با ظریف

مصاحبه ظریف با سی ان ان سمیرا نقیبی - دوشنبه، ۲۹ مرداد ۱۳۹۷ - ۳۱ بازدید
مصاحبه ظریف با سی ان ان حاوی سخنان پراقتدار و قابل توجهی از سوی وزیر امور خارجه کشورمان می باشد که در آن مواضع ایران زمین در مقابل سیاست های یک جانبه و ظالمانه ی ایالات متحده آمریکا و به خصوص ترامپ مشخص است...

سرانجام پس از خروج آمریکا از برجام، وزیر امور خارجه ی ایران مقابل خبرنگار شبکه خبری سی ان ان قرار گرفته و به سوالات وی پاسخ داد. مصاحبه سی ان ان با ظریف سوالاتی را در بر داشت که پاسخ آن ها نشان دهنده ی موضع قطعی و قاطع ایران در قبال سیاست های منفی و ظالمانه ی آمریکا است.

 

پاسخ های ظریف به خبرنگار سی ان ان

ظریف خطاب به خبرنگار سی ان ان گفت: حتی در زمان دولت اوباما (رئیس جمهوری پیشین آمریکا) نیز ایالات متحده بر تحریم هایی که رفع نکرده بود بیشتر تاکید می کرد تا اعمال تعهدات خود در مورد تحریم هایی که رفع کرده بود.

ظریف توافق هسته ای را یک توافق بین المللی دانسته و آن را تا زمانی که طرف های دیگر به تعهداتشان عمل کنند، قابل ادامه دادن از سوی ایران می داند.

ظریف که با اعتماد به نفس کامل و با تکیه بر قدرت یک ملت به سوالات خبرنگار سی ان ان پاسخ می دهد در خصوص سوالی که خبرنگار از توافق ایران در برجام در عین حالی که از بدعهدی آمریکا مطلع بوده می پرسد، این طور می گوید: این یکی از اشتباهات بود، مشکل این بود که ما گمان می کردیم آمریکا یاد گرفته که در مورد ایران، تحریم ها دشواری‌های اقتصادی ایجاد می کند اما نتایج سیاسی را که آن ها هدف گرفته اند به دنبال ندارد؛ و من گمان کردم که آمریکایی ها این درس را آموخته اند. متاسفانه اشتباه می کردم.

همین طور وزیر امور خارجه کشورمان احتمال مذاکره با این ترامپ فعلی را از سوی ایران صفر قلمداد کرده و توضیح می دهد: ما نمی خواهیم این توافق هسته ای را بازنگری کنیم. ما از آمریکا می خواهیم که همان توافق هسته ای را اعمال کند.

امروز نزدیکترین متحدان آمریکا در مقابل این تحریم ها مقاومت می کنند. آمریکا اساسا با اجبار فشار خود را اعمال می کند. نمی خواهم از تعبیر قلدرمآبی استفاده کنم، اما این کاری است که انجام می دهند.

خبرنگار چندین بار از ظریف درباره ی احتمال مذاکره با ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا سوال می پرسد و وی این احتمال را رد می کند.

به علاوه به گفته ی ظریف احتمال دیدار رئیس جمهور ایران حسن روحانی با ترامپ و رویارویی آن ها در حاشیه نشست سازمان ملل نیز با توجه به رویکرد و مواضع ترامپ منتفی ست.

خبرنگار سی ان ان از ظریف درباره ی احتمال رسیدن به توافق با رئیس جمهور آمریکا می پرسد و وزیر امور خارجه ایران این طور پاسخ می دهد که: این به رئیس جمهوری ترامپ بستگی دارد. اینکه آیا او قصد دارد کاری کند ما باور کنیم که او طرفی قابل اعتماد است یا خیر.

وی می افزاید: اکنون اگر ما وقتمان را صرف او (کنیم) و او توافقی دیگر امضا کند، چه قدر پایدار خواهد بود؟ تا پایان دوره ریاست جمهوری او؟ یا تا وقتی که او محل امضای توافق را ترک می کند؟ فشارهای آمریکا در چند دهه گذشته بدین معنا بوده که مردم ایران در مقابل آن ایستادگی می کنند و این فشارها تاثیری نخواهد داشت. تحریم های آمریکا همیشه آسیب زده است. اما کسی که آسیب می بیند مردمی هستند که می خواهند دارو بخرند. مردمی که می خواهند، غذا بخرند.

محمد جواد ظریف اقدامات یک جانبه ی آمریکا را متوجه مردم ایران و به خصوص قشر ضعیف جامعه دانسته و می گوید این اقدامات و تحریم های آمریکا به هیچ وجه دستاورد سیاسی نخواهد داشت و تنها مردم ایران را تحت فشار قرار می دهد.

 

 

مصاحبه ظریف با سی ان ان
سمیرا نقیبی من سمیرا شایسته متولد سال ۱۳۶۲، دارای تحصیلات کارشناسی ریاضی محض از دانشگاه خواجه نصیر الدین طوسی تهران، مسلط به زبان های انگلیسی، فرانسه، عربی و اندکی ایتالیایی هستم. با داشتن سابقه ی کار در زمینه ی فروش تجهیزات شبکه، جهش ۱۸۰ درجه ای به دنیای تولید محتوا و ترجمه داشته و در فمنوم چندمین تجربه ی نویسندگی ام را پشت سر می گذارم.

دیدگاه ها:

ثبت دیدگاه

ایمیل شما درسایت نمایش داده نخواهد شد

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.