آیا امکان مذاکره ایران و آمریکا وجود دارد؟

مذاکره ایران و آمریکا سمیرا نقیبی - شنبه، ۱۳ مرداد ۱۳۹۷ - ۲۸۶ بازدید
احتمال مذاکره ایران و آمریکا چیزی ست که امروز در محافل سیاسی داخل و خارج کشور مطرح می باشد و به خصوص با مطرح شدن پیشنهاد مذاکره بدون پیش شرط از سوی ریاست جمهوری ایالات متحده البته با سوابق بد عهدی داغ تر شده است. آیا ایران و آمریکا پای میز مذاکره خواهند نشست؟

با توجه به پیشنهادی که رئیس جمهور بدعهد آمریکا، دونالد ترامپ چند روز پیش مبنی بر مذاکره بدون پیش شرط با ایران مطرح کرد، گمانه زنی ها و اظهار نظرهای مختلفی از سوی مقامات مسئول و غیرمسئول در خصوص احتمال مذاکره ایران و آمریکا به گوش می رسد.

اما علی نجفی خوشرودی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاسی خارجی مجلس شورای اسلامی به خبرنگار ایسنا گفته است که ما اهل مذاکره در چارچوب اصول سه گانه عزت، مصلحت و حکمت مورد تاکید مقام معظم رهبری هستیم، البته اگر شروط آن محقق شود.

طبیعتا با توجه به این که آمریکا کشوری ست که از برجام با بی عهدی و بدون توجه به توافق صورت گرفته ی چند جانبه خارج شده است، اعتماد کردن به مذاکره با چنین دولتی اشتباه محض خواهد بود و هیچ بعید نیست که ترامپ به محض این که از سر میز مذاکره بلند شود، نظر خود را تغییر نداده و یا این که برخلاف تعهدات شکل گرفته عمل نکند.

رئیس فعلی دولت مرکزی آمریکا گویا عاشق مذاکره کردن و جنجال های پیش و پس مذاکره است و آرزوی این را در سر می پروراند که نامش زیر تعهدنامه های گوناگونی به ثبت برسد بی آن که به واقع به این تعهدنامه ها پایبند باشد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس همین طور ادامه می دهد:

آمریکا بعد از خروج از برجام هزینه سنگینی را داد به طوریکه از آمریکا به عنوان ناقض عهد و اصول و مقررات بین‌المللی در دنیا یاد می‌شود. این اقدام ترامپ برای ترمیم اعتبار از دست رفته‌اش انجام شده که القا کند آمریکا اهل مذاکره است و ایران اهل مذاکره نیست.

 

ناهماهنگی بین مقامات آمریکایی در خصوص مذاکره با ایران

بسیار جالب توجه است که مقامات آمریکایی در گفتار هماهنگی درستی نیز با یکدیگر ندارند و در حالی که ترامپ مذاکره با ایران را بدون پیش شرط عنوان می سازد، ساعاتی بعد پمپئو شروطی را برای مذاکره با ایران قید می کند که در سخنان رئیس جمهور ایالات متحده وجود نداشته است.

به نظر می رسد که دولت آمریکا درون هسته ی خود نیز دچار چند دستگی و آشفتگی در تصمیم گیری ست و هنوز نتوانسته از ضرباتی که بابت خروج از برجام خورده حواس خود را به دست آورده و بتواند در صحنه ی بین المللی نمایش درستی به جا بیاورد.

 

مذاکره با آمریکا

اما نجفی در خصوص احتمال مذاکره ایران و آمریکا توضیح می دهد:

اگر آنها به برجام پایبند باشند، عذرخواهی کنند و سیاست‌های خصمانه‌شان را کنار بگذارند امکان چنین چیزی وجود دارد. ایران بارها تاکید کرده که اهل گفت‌وگو و مذاکره هستیم.

 

مذاکره ایران و آمریکا
سمیرا نقیبی من سمیرا شایسته متولد سال ۱۳۶۲، دارای تحصیلات کارشناسی ریاضی محض از دانشگاه خواجه نصیر الدین طوسی تهران، مسلط به زبان های انگلیسی، فرانسه، عربی و اندکی ایتالیایی هستم. با داشتن سابقه ی کار در زمینه ی فروش تجهیزات شبکه، جهش ۱۸۰ درجه ای به دنیای تولید محتوا و ترجمه داشته و در فمنوم چندمین تجربه ی نویسندگی ام را پشت سر می گذارم.

دیدگاه ها:

ثبت دیدگاه

ایمیل شما درسایت نمایش داده نخواهد شد

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.