چرا قدرت نه گفتن و جواب منفی دادن ندارید؟

چرا قدرت نه گفتن و جواب منفی دادن ندارید؟ فرشته علی بخشی - پنجشنبه، ۱۴ تیر ۱۳۹۷ - ۵۳ بازدید
حتما برای شما هم پیش آمده که بخاطر اینکه در شرایطی قرار گرفته اید که قدرت نه گفتن به کسی را نداشته اید، شرایط برای خودتان سخت می شود و یا دچار دردسر می شوید. چه چیز سبب می شود که شما نتوانید به قول معروف «روی کسی را زمین بیاندازید»؟ یکی از دلایلی که می خواهید در همه حال از جواب «نه» به دیگران طفره بروید این است که می خواهید همیشه محبوب باشید.

در مواقع لازم از نه گفتن نهراسید

شما مختار هستید هر زمان که نتوانستید کاری را انجام دهید در جواب دیگران نه بگویید و نیازی نیست برای این کار از کسی عذرخواهی کنید. «نه» گفتن به موقع، نه‌تنها کاری درست و اصولی در برابر برخی درخواست‌هاست بلکه یک مهارت مهم زندگی نیز محسوب می شود. یک مهارت اساسی که شما را از بسیاری مشکلات راحت می‌کند. افرادی که قدرت نه گفتن ندارند معمولا از دوران کودکی این مشکل را داشته‌اند. این افراد تصور می‌کنند در صورتی که نیاز دیگران را برآورده نکنند عذاب وجدان می گیرند و یا شخصیت مفیدی به شمار نمی آیند. این افراد فکر می‌کنند با لطف‌های بیش از حد می‌توانند دیگران را نسبت به خودشان مهربان نگه دارند.

به کودکان خود نه گفتن را بیاموزید

باید از کودکی به فرزندانمان یاد بدهیم که در برابر دیگران بتوانند «نه» بگویند؛ راحت نه بگویند تا از بسیاری از دردسرها رهایی پیدا کنند. در صورتی که از کودکی این اتفاق نیفتد، مساله تا دوران بزرگسالی نیز ادامه می‌یابد و عواقب آن تنها در برگیرنده خود فرد نیست و اطرافیان او نیز ممکن است دچار مشکل شوند و برخی افراد قدرتمند بتوانند از این افراد سوء‌استفاده کنند. کسانی که نمی‌توانند در برابر خواهش‌های دیگران نه بگویند، بعد از مدتی خسته می‌شوند و استرس بیش از حدی را در زندگی خود تحمل می‌کنند.

اینکه کودک شما درخواستی داشته باشد و شما به او نه بگویید کار اشتباهی نیست بلکه بسیار هم مناسب است. کودک در همین سن یاد می‌گیرد بسیاری از چیزهایی که می‌خواهد قابل دستیابی نیست و یا باید برای آنها صبر کند. علاوه بر این یاد می‌گیرد که می‌تواند به درخواست‌های دیگران نیز نه بگوید و دلیلی ندارد هر کاری شدنی باشد. نه گفتن به کودک هیچ کار شرم‌آور و ناراحت‌کننده‌ای نیست و کودک را برای وارد شدن به جامعه‌ای که هر روز ممکن است با درخواست‌های غیرمعمول مواجه شود آماده می‌کند.

این حق را به خودتان بدهید که نه بگویید

برخی افراد در این تصور هستند که باید تا می‌توانند به دیگران لطف کنند تا دچار عذاب وجدان نشوند. لازم به ذکر است که این موضوع با مهربانی کاملا متفاوت است. شما اجازه دارید هر زمان که نتوانستید کاری را انجام دهید  و یا شرایط برای خودتان بغرنج شد، در جواب دیگران نه بگویید. نیازی نیست برای این کار از کسی عذرخواهی کنید. خیلی راحت بگویید «من نمی‌توانم این کار را انجام دهم» یا «در این زمان وقت کافی برای انجام کار شما را ندارم». پس از آن هم نیاز نیست عذرخواهی کنید چرا که این تصمیم شما بوده است. اگر عذرخواهی‌های ادامه‌دار داشته باشید فرد درخواست‌کننده خود را محق می‌داند که بار دیگر درخواست داشته باشد و این‌گونه کار برای شما سخت می‌شود.

چرا قدرت نه گفتن و جواب منفی دادن ندارید؟
فرشته علی بخشی دانش آموخته کارشناسی ارشد رشته زبان و ادبیات انگلیسی از دانشگاه شهید بهشتی، علاقمند و فعال در مباحث روانشناختی و جامعه شناسی.

دیدگاه ها:

ثبت دیدگاه

ایمیل شما درسایت نمایش داده نخواهد شد

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.