اختلال ناتوانی دل کندن از تخت خواب ؛ دیسینیا

دیسینیا اختلال ناتوانی دل کندن از تخت خواب صبا نقیبی - دوشنبه، ۰۷ آبان ۱۳۹۷ - ۸۵ بازدید
اگر هنگامی که به تخت خواب می رویم و بیدار شدن و دل کندن از آن برایتان سخت می شود، باید به شما بگوییم که دچار اختلالی به نام دیسینیا هستید. با ما باشید تا با دیسینیا ، اختلال ناتوانی دل کندن از تخت خواب آشنا شوید.

دیسینیا چیست؟

اگر بعد از خوابیدن، وقت بیدار شدن از راه رسیده باشد و نتوانید از تخت خواب خود دل بکنید، احتمالا به اختلال دیسینیا دچار شده اید.

هرچه بیشتر به روزهای سردتر پیش می رویم، دل کندن از تخت خواب نیز بیشتر می شود، اما آیا همه ی این ناتوانی ها در دل کندن از تخت خواب، طبیعی است؟

اختلال در ناتوانی از دل کندن از تخت خواب

دیسینیا، اختلالی است که اگرچه به لحاظ پزشکی به رسمیت شناخته نشده اما به عنوان اختلالی در برخاستن از خواب تعریف می شود.

اگرچه افراد زیادی با برخاستن از تختخواب مشکل دارند اما بیماران مبتلا به “دیسینیا” که با عنوان “کلینومانیا” نیز شناخته می‌شود ممکن است برای روزها در تختخواب بمانند و با فکر برخاستن دچار اضطراب شوند.

بیماران مشکوک به این اختلال باید در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنند چرا که “دیسینیا” اغلب نشانه یک مشکل جدی‌تر مانند افسردگی، سندروم خستگی مزمن یا اختلال درد فیبرومیالژیا است.

هم چنین در صورتی که این اتفاق زیاد رخ می‌دهد یا باعث ناتوانی فرد می شود، مراجعه به پزشک ضروری است. اگرچه هیچ درمان شناخته شده ای برای این اختلال وجود ندارد اما یک یا دو ساعت زودتر خوابیدن می تواند به سادگی به این بیماران کمک کند.

از آن جایی که “دیسینیا” به لحاظ پزشکی به عنوان بیماری شناخته نمی شود لذا درجه شروع آن مشخص نیست. با این حال معمولا خستگی به میزانی که باعث شود فرد روزها در تختخواب بماند، بسیار نادر است.

در تحقیقات منتشر شده در اوایل ماه جاری درباره اختلالات خواب همچنین تاکید شده است نوجوانانی که به طور منظم کمتر از شش ساعت خواب شبانه دارند، دو برابر بیشتر از دیگر نوجوانان در معرض خطر سیگار کشیدن، نوشیدن الکل و مصرف مواد مخدر قرار می‌گیرند. محققان هم چنین دریافته اند جوانانی که شب ها تا دیر هنگام بیدار مانده و زودتر هم از خواب بیدار می‌شوند، بیشتر در معرض خطر اقدام به خودکشی قرار می‌گیرند.

چگونه از بروز دیسینیا جلوگیری کنیم؟

بر همین اساس سرویس سلامت همگانی انگلیس (NHS)، نکات زیر را برای داشتن خوابی خوب در شب‌ها توصیه می‌کند:

– هر روز سر ساعت معینی به رختخواب بروید و از خواب بیدار شوید.

– آرامش را در اتاق خواب با کنترل دما، نور و صدا و دوری از خوابیدن با حیوانات خانگی برقرار کنید.

– تشک راحتی برای خواب انتخاب کنید.

– به طور مرتب ورزش کنید تا از تنش هایی که در طول روز برایتان ایجاد می‌شود، رها شوید. هم چنین از فعالیت‌های شدید در شب که می‌تواند شما را بیدار نگه دارد، خودداری کنید.

– مصرف کافئین را کاهش دهید و چای های گیاهی و شیر را جایگزین کنید.

– از مصرف الکل و پرخوری پیش از خواب خودداری کنید.

– سیگار نکشید چرا که نیکوتین یک محرک است.

– پیش از خواب با یک حمام گرم، موسیقی آرام یا یوگایی ملایم اعصاب خود را تسکین دهید.

– فهرست کارها و مشغله‌های خود را برای روز بعد یادداشت کنید.

– اگر نمی‌توانید بخوابید، بلند شوید و کاری انجام دهید تا احساس خستگی کرده و راحت‌تر بخوابید.

دیسینیا اختلال ناتوانی دل کندن از تخت خواب
صبا نقیبی یک بیوگرافی کوچیک از من! من صبا نقیبی هستم. در مقطع کارشناسی در رشته ی زبان و ادبیات انگلیسی تحصیل کردم و فوق لیسانس MBA دارم. چون به حوزه ی کسب و کار مخصوصا دیجیتال علاقه دارم، در دوره های دیجیتال مارکتینگ هم شرکت کردم و تو این زمینه هم مطالعه میکنم. بعد از چند بار از این شاخه به اون شاخه پریدن، به طور رسمی کارم رو از رهنمون به شکل کارآموز سئو و تولید محتوا شروع کردم، با آموزش، کلاس ها و دوره های مختلف، تحقیق و خواندن، به درجه ی کارشناسی نایل شدم و بعد سرپرست تیم! تجربه ی کار تخصصی به شکل فریلنسرینگ هم داشتم، اما حالا به طور جدی به فِمَنوم فکر می کنم. از علاقه مندی ها هم اگه بگم باید به موسیقی گوش دادن، کتاب خواندن، سفر و البته اندیشیدن اشاره کنم.

دیدگاه ها:

ثبت دیدگاه

ایمیل شما درسایت نمایش داده نخواهد شد

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.