اختلال شخصیت دو قطبی چیست؟

اختلال شخصیت دو قطبی چیست؟ فرشته علی بخشی - پنجشنبه، ۰۳ اسفند ۱۳۹۶ - ۲۵۳ بازدید
انسان هایی را دیده اید که گاهی بسیار شاد و گاهی بسیار غمگینند؟ اینان از ایده های ناب، افکار مثبت و آرزوهای محال طوری سخن می گویند که تصور می کنید به هر جایی که بخواهند میرسند. آن ها را تحسین می کنید و ممکن است در دل به آن ها غبطه بخورید اما در فاصله ی زمانی کمتر از یک هفته به چنان آدم افسرده ای تبدیل می شوند که احساس می کنید آن آرزوهای بزرگ را از آن ها نشنیده اید. این افراد اختلال شخصیت دو قطبی دارند.

اختلالات دوقطبي یا افسردگی شیدایی

همانگونه که از نام اختلال پیداست، کسي که دچار اختلال دوقطبي است، از نوسانات خلقي  شديد رنج می برد. اين نوسانات معمولا هفته ها يا ماها طول مي کشد و با آنچه مردم عادي در زندگي روزمره تجربه ميکنند، بسيارمتفاوت است. افرادی که به این اختلال مبتلا هستند، سه حالت کلی دارند:

  1. حالت افسرده: احساس شديد افسردگي
  2. حالت شيدا: احساس شادماني بسيار و نااميدي
  3. حالت مختلط: به عنوان مثال حالت افسرده همراه با بي قراري و فعاليت بيش از اندازه ناشي از سرخوشی شيدائي.
     
biopolar

انواع اختلال دوقطبی


۱- اختلال دو قطبی نوع یک: مشخصه ی اصلی این نوع اختلال این است که فرد یک دوره شیدایی کامل را تجربه می کند (هر چند ممکن است شیدایی مقدم باشد و هم چنین ممکن است دوره ی هیپومانی یا دوره ی افسردگی را به دنبال داشته باشد).


شیدایی یا مانیا یک دوره ی متمایز است که در طی آن یک حالت پر انرژی اما غیر طبیعی، با نشاط، گسترده، و یا تحریک پذیر وجود دارد و فرد مداوم افزایش فعالیت دارد و یا دارای انرژی است که در طول روز پا بر جاست و تقریبا هر روز و به مدت حداقل یک هفته ادامه دارد. این علائم با حداقل سه نشانه ی دیگر از شیدایی همراه هستند.

۲- اختلال دو قطبی نوع دو: اختلال دوقطبی نوع دو به وقوع (یاسابقه) یک یا چند حمله ی افسردگی اساسی و حداقل به یک دوره هیپومانی نیاز دارد . علاوه بر این، هرگز دوره کامل شیدایی را طی نمی کند.

در هر دو اختلال دوقطبی نوع یک و دو، فرد می تواند یک دوره خلقی( ابتدا شیدایی یا افسردگی) با ویژگی های مشترک داشته باشد، که در آن یک حمله ی مانیا یا هیپومانی خفیف با علائم اصلی افسردگی ایجاد می شود، و یا یک حمله ی افسردگی که برخی علائم شیدایی یا هیپومانی را دارد.

biopolar disorder

علائم اختلال دوقطبی

از آنجا که اختلال دو قطبی شخصیتی دارای سه حالت است، در هر یک از این حالات در شخص بیمار ویژگی های خاصی مشاهده می شود. در این قسمت به توصیف نشانه ها در دو حالت شیدایی و افسردگی خواهیم پرداخت.

هیپومانی(شیدایی)

در طول یک دوره هیپومانی(شیدایی)، علائم اختلال دو قطبی عبارتند از:

– اعتماد به نفس کاذب
–مبالغه در چشم انداز مثبت
بی خوابی
بی اشتهایی و کاهش وزن
تکلم سریع، ایده ها ی رویایی
– ایده های جدید با موضوعات زودگذر
– عدم توانایی درتمرکز
– افزایش سطح فعالیت
– درگیر شدن بیش از معمول در فعالیت های لذت بخش
– خوشگذرانی بیش از حد
–  پرخاشگری
 

افسردگی


احساس غم و اندوه یا ناامیدی

از دست دادن علاقه به فعالیت های لذت بخش یا معمول
بی خوابی. بیداری زودهنگام
– از دست دادن انرژی و بی حالی مداوم
احساس گناه و یا عزت نفس پایین
– مشکل در تمرکز
افکار منفی در مورد آینده
 

شخصیت دو قطبی

متاسفانه اختلال شخصیت دو قطبی بسیاری از افراد جامعه را مبتلا کرده است، آن قدر زیاد که حتی کارگردانان و نویسندگان نیز در صنعت هالیوود به بررسی و نمایش این اختلال پرداخته اند. دیدن فیلم fight club را به شما پیشنهاد می کنیم تا شخصیت یک فرد دو قطبی راهر چه بهتر لمس کنید.

اختلال شخصیت دو قطبی چیست؟
فرشته علی بخشی دانش آموخته کارشناسی ارشد رشته زبان و ادبیات انگلیسی از دانشگاه شهید بهشتی، علاقمند و فعال در مباحث روانشناختی و جامعه شناسی.

دیدگاه ها:

آرمان حسابی آرمان حسابی (کاربر مهمان) - ۱۲:۰۶ - جمعه، ۰۴ اسفند ۱۳۹۶ - پیوند ثابت

من هر چی فکر می کنم به نظرم میرسه که این علائم رو دارم. نکنه اختلال شخصیتی دارم :|

ثبت دیدگاه

ایمیل شما درسایت نمایش داده نخواهد شد

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.