فن اداره جلسات ؛ راه هایی برای برگزاری جلسات کاری موثر و موفق

فن اداره جلسات ؛ راه هایی برای برگزاری جلسات کاری موثر و موفق صبا نقیبی - یکشنبه، ۲۶ فروردین ۱۳۹۷ - ۲۸۲ بازدید
بی شک، یکی از وظایف مدیران، شرکت و برگزاری جلسات کاری است، چه جلسات کاری با عضو های سازمان و چه جلسات کاری با شرکا و همکاران! برگزاری جلسات کاری موثر و موفق از عهده ی مدیران موفق بر می آید که نکات لازم را برای اداره ی جلسات می دانند. ما در این مطلب قصد داریم فن اداره جلسات موثر را برای شما بازگو کنیم. در ادامه ی مطلب با ما همراه باشید.

یک مدیر موفق کسی است که بتواند در تمامی عرصه‌ها و موضوعات موفق باشد. یکی از مواردی که در موفقیت مدیران نقش پر رنگی بازی می‌کند، برگزاری جلسات کاری موفق است. این واقعیت است که بسیاری از مدیران فاقد مهارت‌های لازم برای برگزاری جلسات کاری هستند حتماً در برخی از جلسات دیده‌اید که تعدادی از مدیران، سخنرانی را بر عهده‌ی همکار و مشاور خود قرار می‌دهد و این یعنی یک ضعف بزرگ!
ما در این بخش از رازهای موفقیت در کسب و کار، بر آنیم تا ترفندهایی را برای برگزاری یک جلسه‌ی کاری آموزش دهیم. ما را در این بخش همراهی کنید.
 

راه هایی برای برگزاری جلسات کار موثر

نکاتی برای برگزاری جلسه های کاری موفق

یکی از مواردی که باید به آن توجه کنیم، تاثیر گذاری در مخاطب است. واقعیت این است که بسیاری از افراد ذاتا افرادی تاثیرگذاری هستند و مشکلی از این بابت نخواهند داشت. اما برخی از افراد هم به شدت در این موضوع مشکل دارند و به هیچ عنوان نمی توانند امتیاز خوبی را از آن خود کنند. از آن جایی که این موضوغ در برگزاری جلسات کاری بسیار مهم است، به کار بردن ترفند های زیر می تواند بسیار موثر باشد.

درباره ی وقت جلسه کمی با تعلل پاسخ دهید

اگر همکاران و شرکا از شما برای درخواست جلسه سوال می پرسند، با این وجود که می دانید پاسختان مثبت است، بهتر است نگاهی به سر رسید خود بیندازید و ببینید که چه وقت های خالی دارید. به این ترتیب مشغله های خود را به مخاطب نشان می دهید.

معرفی برنامه کاری خود

اگر با همکار خود در حال صحبت درباره ی برنامه کاری هستید، در ابتدا صحبت او را با عذر خواهی و خطاب کردن اسم کوچک او، از برنامه ی کاری خود بگویید. با این کار نان می دهید که سخنانی که شما بعد از او در جلسه عنوان می کنید، اهمیت دارد.

جای مناسب را در جلسه کاری انتخاب کنید

بهترین جا نشستن در کنار رئیس جلسه است. شما با این کار می توانید جایگاه ویژه ی خود را نشان دهید. همچنین می توانید تسلط بیشتر بر پاورپوینت ها داشته باشید و حتی می توانید درخواست های مهم خود را با اهمیت بیشتری عنوان کنید.

هنر به خرج دهید و افراد را همدل کنید

کمی شیطنت هم بد نیست. حس اعتماد را در افراد ایجاد کنید تا بتوانید آن ها را با خود همدل کنید. این کار به شما فرصت می دهد که برنامه های شما اهمیت خود را به خوبی نشان دهند. 

از واژه ی " ما " حتما استفاده کنید.

اگر قصد معرفی برنامه ای دارید، حتما از واژه " ما " استفاده کنید. این ضمیر سبب می شود مخاطبان شما احساس کنند که در کار شما سهیم هستند و به راحتی با شما همدل می شوند.

استقبال از برگزاری جلسه

مدیرانی که از برگزاری جلسه طفره می روند عموما تنها چیزی که از خود بروز می دهند، ضعف و ترس است. تشکیل برخی از جلسات قبل پیش بینی نشده هم می تواند قدرت شما را فوق العاده نشان دهد. زمانی که از شما دعوت می شود در این جلسات حضور پیدا کنید، حتما بگویید با وجود مشغله های بسیارم، به خاطر شما در این جلسه نیز حضور پیدا خواهم کرد. معجزه می کند!

آرام باشید

یک مدیر موفق کسی است که بتواند استرس را از خود دور کند و خود را در کمال آرامش نشان دهد. مسلم سخنان این فرد شنیدنی تر و قابل اطمینان تر است.

جلسه را متفاوت برگزار کنید.

به جای آنکه در یک اتاق تکراری گفت و گو کنید، شاید بد نباشد که پیشنهاد دهید حین راه رفتن با همکارانتان گفت و گو کنید.

متفاوت بنشینید

هر از گاهی در جلسات بد نیست که یک وری بر لبه ی میز بنشینید. با این کار آرامش بیشتری از خود نشان خواهید داد.

تمرکز خود را نشان دهید

برای این کار حتی زمانی که مشغول تایپ و نوشتن موضوعات مهم در جلسه هستید، با گفتن نظراتی مانند بله یا خیر، تمرکز خود را نشان دهید و ابراز کنید که همچنان مشغول گوش دادن به سخنان افراد دیگر هستید. شما با این رفتار نشان خواهید داد که در انجام دادن چند کار همزمان توانمند هستید.
 

فن اداره جلسات ؛ راه هایی برای برگزاری جلسات کاری موثر و موفق
صبا نقیبی یک بیوگرافی کوچیک از من! من صبا نقیبی هستم. در مقطع کارشناسی در رشته ی زبان و ادبیات انگلیسی تحصیل کردم و فوق لیسانس MBA دارم. چون به حوزه ی کسب و کار مخصوصا دیجیتال علاقه دارم، در دوره های دیجیتال مارکتینگ هم شرکت کردم و تو این زمینه هم مطالعه میکنم. بعد از چند بار از این شاخه به اون شاخه پریدن، به طور رسمی کارم رو از رهنمون به شکل کارآموز سئو و تولید محتوا شروع کردم، با آموزش، کلاس ها و دوره های مختلف، تحقیق و خواندن، به درجه ی کارشناسی نایل شدم و بعد سرپرست تیم! تجربه ی کار تخصصی به شکل فریلنسرینگ هم داشتم، اما حالا به طور جدی به فِمَنوم فکر می کنم. از علاقه مندی ها هم اگه بگم باید به موسیقی گوش دادن، کتاب خواندن، سفر و البته اندیشیدن اشاره کنم.

دیدگاه ها:

ثبت دیدگاه

ایمیل شما درسایت نمایش داده نخواهد شد

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.