بدباگ، حشره ی موذی خطرناک

بدباگ، حشره ی موذی خطرناک فرشته علی بخشی - یکشنبه، ۲۰ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۱۴ بازدید
گاهی گزش یک حشره ای بسیار کوچک می تواند آدم را به گریه بیاندازد. بدباگ وقتی سراغ شما می آید که خواب هستید، به همین خاطر می تواند از خواب بودن شما استفاده کند و دلی از عزا در بیاورد. بدباگ چندین نقطه از بدن شما را میگزد. بنابراین وقتی که شما خارش احساس می کنید دوست دارید چند دست دیگر داشتید که همزمان جای گزش را بخارانید. با خصوصیات بدباگ بیشتر آشنا شوید.

بدباگ چیست؟

بد باگ (bed bug)  بیشتر ما را به یاد اصطلاحات کامپیوتری می اندازد. اما اگر این حشره ی موذی شما  بگزد تا مدت های طولانی یادتان می ماند که این حشره چقدر شما را کلافه کرده و نامش را فراموش نخواهید کرد. محل گزش بدباگ نه تنها خارش زیاد بلکه درد و سوزش هم به همراه دارد.

بدباگ با نام علمی Cimex lectularius (Cimicidae)، حشره ای بدون بال و کوچک است که به طور انحصاری از خون موجودات خونگرم تغذیه می کند. همین حشره ی کوچن می تواند بلایی سر شما بیاورد که حسابی کلافه شوید. انسان ها میزبانی خوشمزه و ایده آل برای بدباگ ها هستند.  میلیون ها سال است که این موجودات به عنوان انگل های لانه ای در نظر گرفته می شوند چرا که اغلب در لانه ی پرندگان  سکنی می گزینند. برخی از آن ها عادت می کنند که با محیط زندگی انسان ها سازگاری یابند. نام بدباگ به علت تمایل این موجودات به زندگی در محیط پیرامون انسان ها انتخاب شده است. مبلمان، تشک تخت خواب ، کمد لباس ها و غیره از مکان های مورد علاقه ی بدباگ ها برای زندگی  است. بیشتر بدباگ ها میزبان خود را در هنگام خواب و ۱ ساعت قبل از طلوع خورشید مورد تهاجم قرار می دهند و چون فرد قربانی در خواب است بد باگ این فرصت را دارد که چندین نقطه از بدن او را بگزد. بد باگ ماده در ۱ روز ۵ تخم و در طول زندگی خود حدود ۵۰۰ تخم می گذارد. نمایان شدن گزیدگی این موجودات ممکن است تا ۹ روز به طول بینجامد. تفاوتی که گزیدگی بدباگ با حشراتی مانند پشه دارد این است که محل گزش بدباگ ب مراتب وسیع تر از پشه و همراه با درد و سوزش است.

 

نشانه های وجود بدباگ در منزل

 

بدباگ

بارزترین علامت وجود بدباگ ها در منزل، شکایت افراد خانواده از گزیده شدن در هنگام خواب است. در این صورت باید به دنبال رد آنها در اتاق خواب  و نشانه های فعالیت بدباگ ها پرداخت.  بدباگ ها محل مرطوب را خیلی دوست دارند بنابراین در شهرهای شمالی ایران حضور بدباگ ها بیشتر است.  با دقت در ملافه ها و درز تخت خواب  به دنبال این موجودات یا تخم های آنها بگردید. وجود نقاط قهوه ای یا قرمز در مدفوع از دیگر نشانه ها می باشد. چنانچه جمعیت این بدباگ ها در محیط زیاد باشد، بویی شبیه به گشنیز در ناحیه ی مذکور به مشام می رسد. ظهور نقاط قرمز رنگ بر سطح پوست که ممکن است مدتی تا نمایان شدن آن به طول بینجامد از جمله دیگر نشانه های حضور بدباگ ها در محیط اطراف می باشد.

 

چند نکته مهم در مورد بدباگ

بدباگ ها بیشتر زمانی به سراغ شما می آیند که شما خواب هستید بنابراین به راحتی چند نقطه از بدن شما را می گزند بدون اینکه مزاحمتی برای آن ها ایجاد کنید.

بد باگ ها شب ها به سراغ قربانیان می روند و معمولا ازیک ساعت قبل از طلوع خورشید توانی برای تغذیه کردن ندارند.

بد باگ ماده ی به طورتخمینی ۵ تخم در یک روز میگذارد و حدودا ۵۰۰ تخم در طول زندگی اش.

گزیدگی این حشره ۹ روز زمان میبرد تا آشکار شود. البته در افرادی که پوست حساس تری دارند ممکن است زودتر نشانه های گزیدگی بروز داده می شود.

مدت زمان گزیدگی این حشره ۲ تا ۵ دقیقه است و پس از هر گزیدگی به مخفیگاهش برمیگردد.

  مردم باید مراقب لوازم خانگی دست دوم باشید. در بسیاری از لوازم دسته دوم امکان وجود این حشره ی موذی  هست.

اگر تصمیم به نقل مکان  به خسوس در شهرهای شمالی گرفته اید حتما مطمئن شوید که در منزل جدید بدباگ  وجود نداشته باشد و یا اگر هست پیش از نقل مکان آنجا را پاکسازی کنید.

بدباگ، حشره ی موذی خطرناک
فرشته علی بخشی دانش آموخته کارشناسی ارشد رشته زبان و ادبیات انگلیسی از دانشگاه شهید بهشتی، علاقمند و فعال در مباحث روانشناختی و جامعه شناسی.

دیدگاه ها:

ثبت دیدگاه

ایمیل شما درسایت نمایش داده نخواهد شد

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.