گل و گیاه خانگی را چگونه پرورش دهیم؟

گل و گیاه خانگی را چگونه پرورش دهیم؟ فرشته علی بخشی - یکشنبه، ۰۶ اسفند ۱۳۹۶ - ۷۱۱ بازدید
کاکتوس‌ها یکی از سرسخت‌ترین و سازگارترین گیاهان خانگی هستند که تقریباً در هر شرایطی رشد می‌کنند. به همین خاطر است که حتی کسانی که از گل و گیاه سررشته‌ای ندارند، می‌توانند به‌راحتی از پس نگهداری کاکتوس برآیند. بهترین فصل تهیه کاکتوس‌ها تابستان است. از آنجا که به موسم بهار نزدیک می شویم، می توانیم سال جدید را با خانه ای پر از گل به استقبال نو شدن برویم.

چند اصل مهم در نگهداری کاکتوس

گرچه کاکتوس‌ها نسبت به دیگر گل‌های خانگی دیگر مراقبت کم‌تری می‌خواهند، اما با توجه به مسائلی مانند گلدان، دمای اطراف، خاک و شیوه‌ی آبیاری می‌توان گل‌های زیباتر و بهتری داشت. با فمنوم باشید تا این موارد را باهم مرور کنیم.

گلدان کاکتوس:

گلدان برای گل به معنای آشیانه و بستری است که گل بتواند هرچه بهتر رشد کند. اگر گلدانی مناسب با نوع، شکل و اندازه ی گل انتخاب نکنیم، رشد گل کم می شود. تغییر گلدان کاکتوس باید پله‌پله باشد. به این معنی که گلدان کاکتوس را از کوچک به بزرگ تغییر ندهید. گلدانی را انتخاب کنید که تنها اندکی از گلدان فعلی بزرگ‌تر باشد زیرا فضای بیش از حد به آبیاری بیش از اندازه منجر می‌شود.

 

 

 توجه داشته باشید که ته گلدان سوراخهایی برای خروج آب اضافه موجود باشد، زیرا اگر این سوراخ ها وجود نداشته باشد در ریشه ی کاکتوس جمع می شود و به اصطلاح می گندد. در حالت کلی دو نوع کاکتوس وجود دارد که گلدان مناسب آن ها از یکدیگر متفاوت است.

کاکتوس عمودی:

گلدان مناسب برای این نوع کاکتوس، ظرفی است که دهانه آن به اندازه نصف قد گیاه باشد و بهتر است به جای عریض بودن، عمیق باشد.

کاکتوس گرد:

گلدان مناسب این کاکتوس تنها باید ۴ تا ۵ سانتیمتر عریضتر از کاکتوس باشد.

 

cactus

خاک کاکتوس:

مورد بعدی که باید مدنظر داشته باشید خاک کاکتوس است.  بخش عمده‌ی خاک کاکتوس  شن و ماسه است که در اکثر فروشگاه های باغبانی و گل‌فروشی‌ها موجود است. اگر موفق به تهیه این خاک نشدید، می‌توانید با مخلوط کردن مقداری خاک گلدان با ماسه و کمی شن برای عبور راحت‌تر آب، خاک مناسبی تهیه کنید.

 

 

 تعویض گلدان کاکتوس

تا جایی که امکان دارد هنگام تعویض گلدان کاکتوس، یا گلدان قبلی را با چاقو ببرید و یا آن را بشکنید و گیاه را از آن خارج نمایید. زیرا خارج کردن کاکتوس با بیلچه موجب زخمی شدن ریشه میشود. مقداری خاک کاکتوس تازه در ته گلدان ریخته و کاکتوس را روی آن قرار دهید و اطراف آن را با خاک بیشتر پر کنید

 این کاکتوس تا یک هفته پس از تعویض گلدان نباید در معرض نور شدید آفتاب قرار بگیرد و آبیاری آن نیز باید به اندازه باشد تا بتواند به محیط جدید خو بگیرد. پس از این جابجایی، کاکتوس تنها در صورتی به گلدان دیگر منتقل میشود که این تعویض کاملا ضروری باشد.

پس از تعویض گلدان، مراقبت از کاکتوس ساده ترین کار ممکن است. تنها موردی که باید مد نظر داشته باشید این است که کاکتوس دو فصل دارد، فصل رشد فعال که در طی بهار و تابستان رخ میدهد و فصل استراحت که در پاییز و زمستان است. کاکتوسها در زمستان به خواب زمستانی فرو می روند.

کاکتوس

دمای مورد نیاز کاکتوس

کاکتوسها می توانند در فصل رشد خود دمای ۳۲ تا ۳۸ درجه را تحمل کنند و بهترین دما در فصل استراحت آنها، ۷ تا ۱۲ درجه سانتیگراد است. این دمایی است که کاکتوس در محل طبیعی زندگی با آن روبرو میشود. هوای سرد در فصل استراحت، میتواند به گل دهی گیاه در فصل رشد منجر شود.

 

آبیاری کاکتوس

زمان رشد فعال کاکتوس، یعنی در فصل بهار و تابستان باید بیش از دوران استراحت آبیاری شود. برنامه خاص و تعریف شده ای برای آبیاری کاکتوس وجود ندارد و برنامه آن به گلدان، خاک، آب و هوا و عوامل مشابه بستگی دارد. بهترین روش برای تعیین مقدار آب مورد نیاز کاکتوس، این است که گیاه را مدتی با دقت زیرنظر بگیرید. هنگام آبیاری سعی کنید تمام سطح خاک خیس نشود ومطمئن شوید که آب از سوراخ های ته گلدان خارج می شود.

 

زمان بعدی آبیاری باید در وقتی باشد که خاک کاکتوس کاملا خشک شده باشد. ساده ترین روش حصول اطمینان از خشکی خاک این است که یک خلال دندان را با احتیاط در خاک فرو کنید، اگر خلال دندان نمناک شد، باز هم یکی دو روز صبر کنید. گیاه در فصل استراحت خود تنها چند هفته یکبار به آبیاری نیاز دارد.

حال که به فصل بهار نزدیک می شویم، صحبت درباره ی گل و گیاه خالی از لطف نیست. بسیاری از بانوان علاقه دارند که در منزل گل داشته باشند؛ اما به خاطر نداشتن اطلاعات کافی نمی توانند گل های سرزنده ای را پرورش دهند. در بخش بعدی مجله ی فمنوم، در مورد گل های بهاری صحبت خواهیم کرد تا یکی از زیبایی های عید برای شما، داشتن گل های زینتی زیبا باشد.

گل و گیاه خانگی را چگونه پرورش دهیم؟
فرشته علی بخشی دانش آموخته کارشناسی ارشد رشته زبان و ادبیات انگلیسی از دانشگاه شهید بهشتی، علاقمند و فعال در مباحث روانشناختی و جامعه شناسی.

دیدگاه ها:

ثبت دیدگاه

ایمیل شما درسایت نمایش داده نخواهد شد

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.