گل برگ بیدی؛ هر آنچه که در مورد گل برگ بیدی می خواهید بدانید

پرورش گل برگ بیدی- گل و گیاه آپارتمانی- فرشته علی بخشی - چهارشنبه، ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۴۱۷ بازدید
گل برگ بیدی گلی کم توقع و گزینه ی مناسبی برای نگهداری در منزل است. برگ های زیبا و خوشرنگی که گل برگ بیدی دارد به محل زندگی و بعضا به محل کار سرزندگی و طراوت می دهد. در این مقاله طریقه ی نگهداری و مواردی که باسد مد نظر داشته باشید را مطالعه می کنیم.

 مشخصات گل برگ بیدی

گل برگ بیدی یا(زبرینا) با نام علمی Tradescantia albiflora و نام انگلیسی  Wandering Jew ، از خانواده ی کاملیناس Commelinaceae  است.
 این گونه گیاه داری ۶۰ گونه از گیاهان خشبی (چوب دار) وعلفی چند ساله می باشد. نوع علفی این گیاه  با عنوان گیاهان آپارتمانی پرورش داده می شود. زادگاه اصلی گیاه برگ بیدی، آمریکای جنوبی یعنی آرژانتین و جنوب کانداداست و برگهای زیبا و شیکی برای گلدان های آویز دارد.
برگ گیاه برگ بیدی  تخم مرغی شکل، نسبتا پهن و به رنگ سبز با نوارهای سفید یا بنفش است.

موارد مورد نیاز برای پرورش گل برگ بیدی

گل برگ بیدی نور تقریبا زیاد، گرمای زیاد، خاک همواره خیس، رطوبت پنجاه تا هفتاد درصد و خاک قلیایی نیاز دارد.
 کود لازم برای این گیاه را باید به میزان سه گرم در یک لیتر، هر دو هفته یکبار از فروردین ماه تا مهر، به گیاه برسانید. در نظر داشته باشید که اگر به گل زیاده از حد کود دهید، رنگ برگها به سوی کمرنگ می رود.
مخلوطی از خاک باغچه، ماسه و تورب (توده متراکمی ازخاک قهوه‌ای تا سیاه‌رنگ خزه‌ها و گیاهان که بطور کامل تجزیه نشده‌اند)، خاک مناسب برای گیاه برگ بیدی است.
اگر مشاهده کردید برگهای گل برگ بیدی آن نرم و بیحال شده و کمرنگ شده اند، به احتمال زیاد هوای سرد باعث یخ زدگی گیاه شده است زیرا همانگونه که گفته شد گیاه برگ بیدی به شدت گرمادوست است.

 اگر به این گیاه بیش از حد تغذیه مصنوعی بدهید، برگهای این گیاه زیاه از حد، ضخیم سبز روشن میشوند. تغذیه مصنوعی را قطع کنید، رنگ سفید برگها، برمی گردد.
 اگر نوک برگهای گل برگ بیدی به طرف بالا رفت و سپس افتاد، حتما هوای محیط اطراف گل گرم وخشک بوده است. گلدان را به محل  ببرید که نسبتا خنک باشد.
 چیزی که باعث پوسیدگی گیاه می شود، آبدهی  زیاد و یا زهکش کور است. در صورتی که برگها نا زیبا و لزج شدند و حشراتی هم دور و اطراف گیاه دیده شد، نیاز است که دو هفته یکبار با یک حشره کش نفوذی سمپاشی انجام دهید.
 دریک محیط خشک برگهای گل بیدی قهوه ای را از تابش مستقیم خورشید در امان نگه دارید تا برگها بد رنگ، با لکه های قهوه ای نشود.
 

همچنین بخوانید: هر آنچه که باید در مورد گل حسن یوسف بدانید
 

پرورش گل برگ بیدی

ریشه دادن گیاه برگ بیدی با سرعت انجام می شود. تقریبا از اواسط فصل بهار تا روزهای پایانی تابستان که گیاه مادر دوباره رشد می کند و شاخه ها آن باید هرس و جوان شوند، می توانید شاخه های سر زنی شده را به طول هفت و نیم  سانتیمتر جدا کرده و هر پنج قلمه را در گلدانی با قطر دهانه حدودا ۹ سانتیمتر حاوی کمپوست ( ترکیب خاک مناسب برای رشد) مخصوص بذر و قلمه قرار دهید. خاک را مرطوب کنید و گلدان را در دمای هجده درجه سانتیگراد و نور نسبت زیاد نگه دارید. پس از ۲ تا ۳ هفته گیاه ریشه می دهد و شما می توانید مقدار و دفعات آبدهی را بیشتر کرده و با کود مایع آنها را قوی کنید. به یاد داشته باشید که در شرایط مشابه به آنچه گفته شد، قلمه ی گیاه در آب نیز ریشه خوهند داد.


پرسش های متداول درباره ی پرورش گل برگ بیدی

زمانیکه می خواهید گل برگ بیدی نگهداری کنید ممکن است با این پرسش ها روبرو شوید.
اگر گل شما ز سطح خاک ساقه ها خشک شده و جدا میشوند، گیاه شما در حال پوسیده شدن است؛ که این پوسیدگی به خاطر وجود امراض قارچی و باکتریایی در صورت ضعیف شدن گیاه و شرایط نامساعد گیاه به علاوه بر آن آبیاری بیش از حد و ماندن بلورهای آب روی برگها در شب نیز از عوامل این عارضه ذکر شده‌است. بگذارید سطح خاک گلدان در فاصله بين دو وعده ی آبياري خشک و سپس آبياري نماييد، زهکش را فراموش نکنید، آب زير گلدان باید خارج شود.

آیا امکانش هست که گلدان برگ بیدی را برای چند ساعت درنور مستقیم گذاشت؟ در پاسخ باید بگوییم که بله. در فصول گرم مشکلی ندارد وبهتر است در جایی با افتاب ملایم ویا سایه -افتاب نگهداری شود. ولی همانگونه که گفته شد این گل در مقابل سرما کم طاقت است. پس با شروع پاییز وسرد شدن هوا باید به داخل ساختمان منتقل شود.
 

پرورش گل برگ بیدی- گل و گیاه آپارتمانی-
فرشته علی بخشی دانش آموخته کارشناسی ارشد رشته زبان و ادبیات انگلیسی از دانشگاه شهید بهشتی، علاقمند و فعال در مباحث روانشناختی و جامعه شناسی.

دیدگاه ها:

ثبت دیدگاه

ایمیل شما درسایت نمایش داده نخواهد شد

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.