هر آنچه در مورد گیاه گل قاشقی می خواهید بدانید؟

هر آنچه در مورد گیاه گل قاشقی می خواهید بدانید؟ فرشته علی بخشی - جمعه، ۱۵ تیر ۱۳۹۷ - ۱۱۹۵۳ بازدید
گل و گیاه همیشه باعث زیبایی و طراوت محیط زندگی شما می شود. اگر زیاد از نگهداری گل و گیاه سررشته ای ندارید می توانید گیاهانی را پرورش دهید که به مراقبت زیادی احتیاج ندارند. گل قاشقی با شرایط سخت سازگار است و به مراقبت زیادی نیاز ندارد. فمنوم به شما هر آنچه که باید بدانید، از آبیاری تا غبار پاشی و کوددهی به شما آموزش خواهد داد.

گیاه قاشقی یکی از گیاهان بسیار محبوب و زیبایی است که به دلیل سهولت در پرورش و قیمت نسبتا ارزان در بسیاری از آپارتمان­‌ها، رستوران‌ها، شرکت‌ها و ادارات تصویر آن را در ذهن خود دارید. نگهداری و پرورش این گیاه بسیار آسان است.  گل برگ قاشقی نیازمند نور متوسط و هوای خنک می‌باشد. همچنین دارای برگ‌های پهن، گوشتی، قلبی شکل و همیشه سبز است. این برگ های گوشتی به گیاه کمک می‌کند آب را در نسوج نگهداری کند. زادگاهش در جنگل های نسبتا تاریک است  و به همین علت در شرایطی با نور کم مقاوم است و در محل هایی با نور کم به راحتی ادامه حیات می‌دهد.

برای نگهداری گل قاشقی چه مواردی را باید رعایت کنید؟

با وجودی که گل قاشقی با شرایط سازگار است، اما مانند هر گیاه دیگری نیاز به رعایت اصول اولیه در نگهداری گیاه است.

حتما بخوانید: کدام گیاهان آپارتمانی را در پاییز در خانه نگهداری کنیم

نور مناسب برای گل آپارتمانی برگ قاشقی یا پپرومیا قاشقی

در نگهداری اکثر گیاهان آپارتمانی نور نقش اساسی دارد. محیطی نیم سایه آفتاب مانند کنار پنجره نیاز نوری گل آپارتمانی برگ قاشقی یا پپرومیا قاشقی را برآورده می‌کند، تابش مستقیم آفتاب در صبح، غروب و نیز در روزهای سرد سال می‌تواند موثر باشد. اما به یاد داشته باشید که تابش مستقیم نور آفتاب در روزهای گرم و نیز در ظهر می تواند برای گیاه زیان آور باشد. نور شدید منجر به کمرنگ شدن برگ ها و ظهور نقاط سفید رنگ بر روی برگ ها خواهد شد.

دمای مناسب برای نگهداری گل قاشقی

گل قاشقی در هوای سرد قادر است تا دمای ۱۸ درجه سانتیگراد را تحمل نماید و اگر دمای محیط به پایین تراز ۱۰ درجه برسد شروع به ریزش برگ خواهد کرد. در فصل رشد و تابستان دمای ۲۴ درجه و حداکثر ۳۰ درجه سانتیگراد برای گل آپارتمانی برگ قاشقی یا پپرومیا قاشقی مناسب می­‌باشد.

میزان آبیاری مورد نیاز گل آپارتمانی برگ قاشقی یا پپرومیا قاشقی:

آبیاری گل قاشقی نیاز به دقت بیشتری دارد. همانگونه که گفته شد وجود برگ­‌های گوشتی موجب می­‌شود گل آپارتمانی برگ قاشقی یا پپرومیا قاشقی آب را در برگ‌های خود ذخیره نماید. پس دقت کنید با مشاهده خشک بودن خاک آبیاری کنید. آبیاری بیش از حد موجب بوجود آمدن بیماری قارچی و پوسیدگی ساقه و حتی سیاه شدن برگ­‌ها و ساقه­‌ها خواهد شد. در این حالت باید از قارچ­‌کش استفاده نمایید.

شاید دوست داشته باشید: هر آنچه در مورد گل حسن یوسف باید بدانید

میزان رطوبت مورد نیاز گل قاشقی

نگهداری گل قاشقی

غبارپاشی هفته ای دوبار در فصل گرم و یک مرتبه در فصل سرد مناسب است.

تغذیه و کوددهی گل قاشقی

بهتر است  برای تامین مواد غذایی و کمبود عناصر مورد نیاز پپرومیا جهت رشد بهتر، از کودهای مایع و مکمل های مخصوص گیاهان آپارتمانی، در فصل بهار و تابستان ماهی یک‌مرتبه و در پاییز و زمستان هر ۶ تا ۸ هفته یک مرتبه طبق دستور استفاده کنید. اگر گیاه دیگر رشد نمی کند، گیاه از کمبود عناصر غذایی در خاک گلدان رنج می‌برد، جهت رشد مجدد پپرومیا طبق دستور از کود استفاده کنید.

خاک مناسب برای گل آپارتمانی برگ قاشقی

خاک سبک با زهکش خوب، مناسب ‌ترین خاک برای پپرومیا است. این خاک می تواند مخلوطی از یک قسمت خاک معمولی، یک قسمت ماسه، خاک برگ و پرلیت باشد. از خاک های آماده نیز می توانید استفاده کنید. نکته قابل توجه استفاده از خاک با زهکش مناسب جهت جلوگیری از پوسیدگی گیاه می­‌باشد. کف گلدان مقداری ماسه و سنگریزه بریزید.

بیشتر بخوانید: چگونه گل پوتوس نگهداری کنیم؟

چه زمان باید گلدان گل قاشقی را عوض کنید؟

باید به این نکته توجه کرد که بهترین زمان برای تعویض فصل بهار است. هر سال ریشه ها را بررسی کنید. در صورت نیاز به تعویض، در محیطی روشن و دور از اشعه مستقیم خورشید گیاه را از گلدان خارج کنید و آن را تعویض نمایید. معمولا هر ۲ تا ۳ سال یک سایز گلدان بزرگتر انتخاب می‌­گردد.

قلمه زدن گل قاشقی به چه صورت است؟

گل قاشقی را می ‌توان از طریق قلمه برگ و ساقه تکثیر نمود. اواخر بهار و یا اواخر تابستان زمان خوبی برای تکثیر است. لازم به ذکر است دمای مناسب برای ریشه دار کردن آن‌ها ۱۸ تا ۲۴ درجه سانتیگراد است. قلمه ها را درون یک خاک سبک مثل پیت ماس و خاک برگ قرار دهید.

برگ‌های گل قاشقی را چگونه تمیز کنید؟

حتی لامکان سعی کنید به دلیل شکننده بودن برگ های پپرومیا با غبارپاشی اکتفا نمایید. طبق دستور غبارپاشی هفته ای دوبار در هوای گرم و یک مرتبه در هوای سرد، دیگر نیازی به تمیز کردن برگ‌ها نخواهد بود. در صورتی که نیاز به تمیز کردن برگ ‌ها، آنها را با احتیاط کامل توسط یک پارچه مرطوب تمیز نمایید.

نکاتی که در پرورش گل قاشقی باید رعایت کنید

   علت رنگ پریدگی برگ‌ها و عدم رشد گل آپارتمانی برگ قاشقی یا پپرومیا قاشقی: گیاه قاشقی دچار کمبود مواد غذایی شده است و از کمبود عناصر غذایی در خاک گلدان رنج می‌برد. می‌توانید هر دو هفته یک مرتبه گل قاشقی را با کودهای مخصوص مطابق دستور مصرف آن گیاه را تغذیه نمایید.

چرا رنگ برگ‌ها زرد شده و سطح زیرین برگ‌ها پر  از تار عنکبوت می شود: دلیل این اتفاق وجود کنه‌ی ریز قرمز است. برای جلوگیری و از بین بردن این مشکل، گیاه قاشقی را هر دو هفته یک مرتبه توسط سم کنه‌کش سمپاشی نمایید. همچنین غبار‌پاشی می‌تواند به کاهش آفت کمک نماید.

اگر مدتی است کپک خاکستری روی ساقه‌ها مشاهده می‌شود، دلیل آن وجود قارچ بوتری‌تیس است. قارچ بوتری تیس که نشات گرفته از هوای سرد و مرطوب می‌باشد. اولین کاری که باید انجام دهید این است که گلدان را به محل گرمتری منتقل نمایید. سپس با سم قارچ‌کش گل قاشقی یا پپرومیا را سمپاشی کنید. اما دقت نمایید غبارپاشی را تا رفع علائم قارچی متوقف کنید و میزان آبیاری را کاهش دهید.

 اگر مدتی است برگ‌های گل آپارتمانی قاشقی به نظر میرسند دارای تاول هستند، گل قاشقی مانند بسیاری از گل و گیاه آپارتمانی دیگر در مورد میزان آبیاری باید مورد توجه قرار گیرد. ممکن است گل آپارتمانی آبیاری بیش از حد شده است. باید دقت کنید که با بررسی سطح خاک گلدان در فاصله بین دو آبیاری خشک باشد و سپس اقدام به آبیاری نمایید. حتما زهکش خاک بازدید شود و آبیاری‌های بعدی را با میزان کمتری انجام دهید.

 اگر برگ‌های قاشقی خم می‌شوند و حالت افتادگی پیدا کرده‌اند، این حالت ناشی از تشنگی گیاه است. احتمالا هوا خشک است و نیاز فوری به آبیاری دارد. یکی از راه‌های بسیار خوب و مفید، قرار دادن گلدان داخل تشت پر از آب است. سپس گیاه را به محل خنک‌تری ببرید

دلیل رنگ‌پریدگی برگ‌ها و گرایش به سفیدی آن‌ها چیست؟

قاشقی را به محلی منتقل کنید که شدت نور کمتر باشد. نور زیاد علت این موضوع است.

روی برگ‌های گل آپارتمانی پپرومیا یا برگ قاشقی نقاط زنگ مانند مشاهده می‌شود. دلایل این اتفاق چیست؟

غبار پاشی نمایید، همچنین با استفاده از پارچه و یا اسفنج مرطوب برگ‌ها را تمیز نمایید.

بسیاری از برگ‌های گل آپارتمانی قاشقی یا پپرومیا چین و چروک‌دار شده‌اند و پس از خشک شدن ریزش می‌کنند. برای جلوگیری ازقضیه باید گیاه را به مکان خنک‌تری انتقال دهید.

چرا بخشی از برگ و قاعده ساقه سیاه رنگ شده و پوسیدگی پیدا کرده است؟ همانگونه که گفته شد آبیاری بیش از اندازه مطلوب گل قاشقی نیست. با مشاهده خشکی خاک آبیاری کنید.

 

هر آنچه در مورد گیاه گل قاشقی می خواهید بدانید؟
فرشته علی بخشی دانش آموخته کارشناسی ارشد رشته زبان و ادبیات انگلیسی از دانشگاه شهید بهشتی، علاقمند و فعال در مباحث روانشناختی و جامعه شناسی.

دیدگاه ها:

بهار بهار (کاربر مهمان) - ۱۵:۲۰ - یکشنبه، ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ - پیوند ثابت

سلام من یه گیاه برگ قاشقی دارم که مدتی رشدش متوقف شده و برگ هاش از حالت گوشتی بودن خارج شدن و نازک شدن لطفا راهنماییم کنید 🙏 خاکی که توش کاشتم خاک برگه و اینکه گلدان به فاصله ۲ متری از پنجره قرار داره

ثبت دیدگاه

ایمیل شما درسایت نمایش داده نخواهد شد

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.