چگونه مصرف گاز را در پاییز و زمستان کاهش دهیم

راه های کاهش هزینه گاز در پاییز و زمستان - سه شنبه، ۱۷ مهر ۱۳۹۷ - ۱۰۶ بازدید
با شروع شدن فصل سرما باید راه های کاهش هزینه گاز در پاییز و زمستان یاد بگیریم. با فمنوم همراه باشید تا این روش ها را همراه ما آموزش ببینید.

وزیر نفت از مردم کشور برای صرفه جویی در مصرف گاز گفته است: با صرفه جویی کردن در مصرف گاز همه ی مردم می توانند از گاز طبیعی استفاده کنند و صنایع هم به تولید بپردازند. لازم به ذکر است که هم اکنون رکورد مصرف گاز در طول هفته شکسته شده است و در هفته گذشته به ۵۷۰ میلیون متر مکعب در روز آن تنها در مصارف خانگی رسید. مجید بوجارزاده که سخنگوی شرکت ملی گاز ایران است، با اعلام خبر رکورد شکنی مصرف گاز در بخش خانگی گفته است: این رقم، بالاترین مصرف گاز طبیعب در طول سال های پیش بوده است و در حالی که آمار موجود در سال ۹۵ تنها در روز ۱۶ بهمن، ۵۳۸ میلیون متر مکعب و در سال های گذشته، حدودا زیر ۵۰۰ میلیون متر مکعب مصرف گاز بوده است. طی این گزارش راه هایی برای کاهش مصرف گاز در پاییز و زمستان را آورده ایم. 


چگونه مصرف گاز را در پاییز و زمستان کاهش دهیم


استفاده از پرده های ضخیم، استفاده از پوشش مناسب، استفاده از شیر های ترموستاتیک و رعایت دمای رفاه که ۱۸ تا ۲۱ درجه و پوشش مناسب موتور خانه ها و تعمیرات لازم در آن ها به عنوان بخشی از روش های مصرف بهینه ی گاز توصیه می شود. لازم به ذکر است که راه های زیایدی برای صرفه جویی در مصرف گاز وجود دارد. 

سرمای هوا و کاهش مصرف گاز


راه هایی نظیر عایق کردن و دوجداره کردن پنجره ها و در، نصب پرده های ضخیم  همگی راه هایی کاملا سخت به نظر می آید، چراکه تغییرات ساختاری در ساختمان برای مدت زمان کوتاه بسیار دشوار می باشد. حال راه کار هایی برای زمان کوتاه  و کمک به کاهش مصرف گاز ارائه می هیم.


پوشیدن لباس های بیشتر


اگر دمای خانه را کم کنید و لباس های گرم تر بپوشید می توانید در مصرف گاز صرفه جویی نمایید. با کم کردن تنها یک درجه از دمای خانه ی خود می توانید تا ۵ درصد مصرف گاز را کاهش دهید. پنجره ی یک جداره می تواند ۱۰ برابر یک دیوار عایق کاری شده اتلاف انرزی داشته باشد. برای کم کردن مشکلات ناشی از پنجره ها می توانید از راه های متنوع یک لایه هوای ساکن بین محیط خارج و محیط داخل ایجاد نمایید. با انجام این کار تلفات حرارتی پنجره تقریبا نصف خواهد شد. 


عایق های مخصوص پنجره


برچسب های شفافی که به راحتی روی پنجره ها چسبانده می شود، می تواند بخش از وی›گی های پنجره های دوجداره را در آن ها به وجود آورد. وجود برچسب ها موجب می شود که ورود گرما در تابستان تا ۸۰ درصد کاهش یابد. حتی می توانند تلفات حرارتی را تا ۳۰ درصد کاهش دهند. توجه داشته باشید، پرده های چین دار می تواند به خوبی اتلاف انرژی را کنترل کند. جالب است بدانید که وجود پرده ها هم می تواند جلوی تابش شدید خورشید در تابستان را بگیرد و خانه خنک تر باقی بماند. 
یکی دیگر از راه های صرفه جویی در مصرف سوخت در فصل سرما، بستن کامل در های منزل و اتاق ها است. اگر اتاقتان سرد است و هیچ گونه وسیله ی گرمایشی در اتاقتان ندارید، باید در اتاق را ببندید تا از ورود سرما به داخل خانه جلوگیری شود. 
پنجرهها و کانال کولر را خوب عایقبندی کنید. همچنین وجود هرگونه ترک در دودکش میتواند مقدار زیادی از انرژی گرمایشی را هدر دهد. پس دودکشها را سالی یک بار بررسی کنید و اگر مشاهده کردید که شکستهاند یا ترک خوردهاند، از یک تعمیرکار بخواهید آنها را برایتان تعویض کند.
دمای آبگرمکن خود را روی ۶۰ درجه سانتی گراد تنظیم کنید. اگر آبگرمکن خود را روی ۷۵ درجه سانتی گراد بزارید، به این معنی است که سوخت زیادی را هدر می دهید. جهت جلوگیری از هدر رفتن سوخت و انرزی گرمایشی رادیاتور مرکزی و آب گرم کن را عایق بندی کنید. وسیله ی گرمایشی خود را متناسب با اندازه ی خانه تان خریداری نمایید. 
 

راه های کاهش هزینه گاز در پاییز و زمستان

دیدگاه ها:

ثبت دیدگاه

ایمیل شما درسایت نمایش داده نخواهد شد

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.