وایتکس و سفیدکننده ها سلامتی را به خطر می اندازند

خطر وایتکس و سفیدکننده ها برای سلامتی فرشته علی بخشی - جمعه، ۰۸ تیر ۱۳۹۷ - ۱۵۷ بازدید
مصرف وایتکس در بین بانوان بسیار رایج است و بانوان عزیز تمایل زیادی برای استفاده از این ماده ی سمی برای شستشو و پاکیزگی دارند. بسیاری از خانم های عزیز از مضرات این ماده ی شوینده اطلاعی ندارند و بدون احتیاط های لازم با این ماده ی سمی کار می کنند. در حالیکه این کار به پوست و دستگاه تنفسی شما به شدت آسیب می رساند.

آسیب سفید کننده ها را جدی بگیرید

سفید کننده‌ها یکی از رایج‌ترین و پرکاربردترین ضدعفونی کننده های خانگی به شمار می آیند که در چند دهه ی اخیر مورد استفاده قرار می گیرند. از موثرترین روش ها جهت ضد عفونی کردن انواع و اقسام لکه‌ها در خانه، سفید کننده ها می باشند که در کنار مزایای عالی که دارد مضرات بسیاری جهت سلامتی به همراه دارد.

سفید کننده‌های شیمیایی  از برای  سلامتی بسیار مضر هستند. که به دلیل وجود کلر یک ماده شیمیایی بسیار قوی و البته بسیار مسموم کننده به شمار می روند. اگر در منزلتان سفید کننده با هر برندی دارید و از آن جهت نظافت استفاده می کنید این مطلب را مطالعه کنید تا با مضرات خطرناک آن آشنا شوید و مصرف سفید کننده را متوقف کنید.

در صورتی که در حین کار با سفید کننده‌هایی مثل وایتکس به صورت اتفاقی با آن تماس داشته باشید، به سرعت احساس سوزش شدید در همان نقطه بدن خواهید داشت.

وایتکس و سایر سفید کننده ها از مواد شیمیایی بسیاری تشکیل شده اند که یکی از این مواد شیمیایی کلر است. کلر بسیار قوی است و به غشای پوست به شدت آسیب می رساند. حتی ممکن است در حین کار با سفید کننده‌ها سوزش در ناحیه گلو و چشم را هم داشته باشید که همه به خاطر وجود کلر می باشد. نفس کشیدن در فضایی که از این مواد خطرناک استفاده شده است منجر به سرفه، احساس سرگیجه و در نهایت آسیب رساندن به ریه ها خواهد شد.

 

سفید کننده هایی مثل وایتکس به پوست صدمات شدیدی می رسانند پس سعی کنید هرگز با دست های بدون دستکش از این ماده استفاده نکنید. همان طور که سفید کننده یک لایه از پارچه را برداشته و آن را کاملا سفید و تمیز می کند همین عمل را با دستان شما نیز انجام می دهد و سبب آسیب رساندن به پوست دست می شود.

خطر وایتکس در کمین کودکان

خطر سفید کننده ها برای کودکان

بچه ها بسیار بیشتر از بزرگسالان نسبت به مواد شیمیایی آسیب پذیر هستند زیرا سیستم تنفسی آن ها قوی نیست. زمانی که از مواد سفید کننده برای نظافت سطوح مختلف منزل استفاده می کنید تا مدت زمان زیادی بخار حاصل از آن در فضا با قی می ماند و در روند تنفس به خصوص تنفس کودکان تاثیر منفی می گذارد. این عامل برای کودکان به خصوص کودکان نوپا که ممکن است با دستان خود سطوح و زمین را لمس کنند بسیار خطر ناک است.

آسیب های سلامتی سفیدکننده ها برای حیوانات خانگی

سفید کننده هایی مثل وایتکس برای دستگاه تنفسی حیوانات خانگی نیز بسیار مضر و خطرناک هستند. حیوانات خانگی به دلیل بوی بسیار تندی که سفید کننده ها دارند هرگز ممکن نیست که اشتباها آن را بخورند ولی می توانند از طرق دیگر با آن ها تماس داشته باشند و این عامل بیماری در حیوانات می شود.

وایتکس و سایر سفید کننده‌ها ممکن است بر روی سطوح به خصوص کف منزل باقی بمانند و این که  بدن حیوانات خانگی به خصوص گربه نسبت به این مواد بسیار حساس و آسیب پذیر است.

سفید کننده ها در حیوانات می تواند سبب بروز تهوع، استفراغ و حتی مرگ در آن‌ها شود. پرندگان خانگی در صورت استنشاق سفید کننده ها به سرعت از بین خواهند رفت.

بیشتر بخوانید: ضدعفونی کردن بدون مواد شوینده شیمیایی

سفید کننده ها را به هیچ عنوان با شوینده دیگری مخلوط نکنید

سفید کننده ها به تنهایی از مواد مضر و خطرناک به حساب می آیند. اما زمانی که با دیگر مواد پاک کننده خانگی مخلوط شوند حالتی بسیار خطرناک و سمی ایجاد می کنند که حتی ممکن است منجر به اغما و مرگ شود.

آمونیاک از جمله موادی است  که یک راه حل بسیار مناسب جهت تمیز کردن منزل می باشد. اگر سفید کننده ها که شامل کلر هستند با آمونیاک مخلوط شوند یک واکنش شیمیایی بسیار خطرناک را تشکیل می دهند که نام آن ” گاز کلر ” است. این گاز زمانی که استنشاق شود سبب آسیب رساندن به سلول‌هایی که در مسیرش هستند می شود. حتی گاز کلر با ترکیب سرکه نیز واکنش نشان می دهد و بسیار خطرناک می شود.

به این دلیل است که هرگز نباید سفید کننده ها را با دیگر مواد شوینده و شیمیایی ترکیب کرد.

به فکر محیط زیست باشید

سفید کننده های کلر دار نه تنها برای شما مضر هستند، بلکه برای محیط زیست نیز بسیار خطرناک و مضر محسوب می شوند. کارخانه های بزرگ کلر میزان بسیار زیادی آب شیمیایی تولید می کنند که به حیات آبزیان آسیب می رساند. چرا که ترکیب کلر با آب سبب واکنش شیمیایی شده و دیوکسین که یک محصول خطرناک است را تولید می کند. باقی مانده های سمی سفید کننده ها بر روی آب ها و همچنین آلودگی منابع طبیعی تاثیر می گذارند و جمعیت حیات وحش را نیز تهدید می کند.

بیشتر بخوانید: چرا باید از محیط زیست مراقبت کرد؟

از شوینده های موثر استفاده کنید

با توجه به مضرات و خطرات سفید کننده ها بهتر است از پاک کننده هایی که به همان میزان اثر دارند استفاده کنید ولی از مضرات به دور بمانید. پراکسید هیدروژن نیز در بیشتر خانه ها یافت می شود که سفید کننده ای بسیار قوی می باشد ولی هیچ گونه ضرری ندارد یا این که سرکه و نوشابه نیز یک ترکیب بی نظیر برای نظافت سطوح خانه می باشند

خطر وایتکس و سفیدکننده ها برای سلامتی
فرشته علی بخشی دانش آموخته کارشناسی ارشد رشته زبان و ادبیات انگلیسی از دانشگاه شهید بهشتی، علاقمند و فعال در مباحث روانشناختی و جامعه شناسی.

دیدگاه ها:

ثبت دیدگاه

ایمیل شما درسایت نمایش داده نخواهد شد

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.