گیاه خواری یا سوء تغذیه؟ مساله این است

عوارض گیاه خواری- آیا گیاه خواری برای بدن ضرر دارد؟ فرشته علی بخشی - دوشنبه، ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۴۰ بازدید
افرادی که در ایران گیاه خوار می شوند، باید نسبت به کسانی که در کشورهای غربی گیاه خوار هستند خیلی بیشتر به تغذیه ی خود دقت کنند. می پرسید چرا؟ دلایلش را در این مقاله با هم بررسی خواهیم کرد.

معایب و مضرات گیاه خواری

از ساخت واژه ی گیاه خواری و ورود آن به ایران زمان زیادی نمی گذرد. برخی افراد به دلایلی خوردن گوشت و برخی مواد دیگر را کنار می گذارند و صرفا به خوردن سبزیجات روی می آورند؛ غافل از این که اگر مواد مغذی که غذاهایی غیر از سبزی مانند گوشت، لبنیات و تخم مرغ به بدن ما نرسد، بدن دچار اختلال می شود و آسیب های جبران ناپذیری به بدن می رسد.
پیش از این که به مسئله ی گیاه خواری یا وجترین بپردازیم هرم معروف غذا را با هم مرور خواهیم کرد.


با هرم غذایی آشنا شوید
 

هرم غذایی

اگر با یک گیاه خوار صجبت کرده باشید می بینید که در یک رژیم غذایی برای افراد در تمام سنین، بیشتر توصیه می‌شود بیشترین سهم میزان کالری‌های مورد نیاز بدن از طریق مواد غذایی گیاهی دریافت شود. این در حالی است که در هرم‌ های خوراکی تقریباً ۵۵ تا ۶۵ درصد نیاز به کالری باید از طریق  مصرف غلات تامین شود و این در حالیست که غلات در دسته ی منابع گیاهی قرار دارند. ۱۵ تا ۲۰ درصد به میوه‌ها، سبزی‌ها و صیفی‌جات اختصاص داده می‌شود. بخشی کوچک‌تری هم که پنیر و تخم‌مرغ هم در آنها جای می‌گیرند، بخش  بعدی را گوشت‌ها تشکیل می‌دهند. شیر و لبنیات تازه و کم‌چرب در بخش دیگری از این هرم قرار می‌گیرد با این وصف در تمام راهنما‌های غذایی توصیه می‌شود بخش عمده دریافت مواد مغذی از طریق مواد غذایی گیاهی باشد.

در ایران مواد غذایی گیاهی غنی شده نیستند


از آنجا که در کشور‌های غربی سهم اصلی دریافت کالری از لحاظ بیولوژیک می‌تواند از طریق مصرف مواد گیاهی باشد به این موضوع بسیار توجه شده که منابع غذایی گیاهی از لحاظ مواد مغذی غنی می‌شوند. به همین دلیل می‌توان منابع حیوانی را کمتر مصرف کرد. به این ترتیب در کشور‌های غربی گروه‌هایی ب ه‌وجود آمده‌اند که گیاهخوار هستند.


گیاه خواران به چند دسته تقسیم می شوند؟

گیاه خواری با توجه به آن چه که یک گیاه خوار تصمیم به گیاه خوار بودن می گیرد به سه دسته تقسیم می شود.
•    دسته ی اول، گروهی که  نوعی تعصب افراطی  وارد برنامه غذایی‌شان شده به‌ گونه ای که به هیچ عنوان از منابع غذایی با منشاء حیوانی استفاده نمی‌کنند.
•    دسته ی دوم،لاکتو گیاهخواران هستند که علاوه بر مواد غذایی گیاهی شیر و لبنیات را هم مصرف می‌کنند. 
•    دسته ی سوم که از دو دسته ی دیگر به نسبت عقاید افراطی کمتری دارند، علاوه بر شیر، تخم‌مرغ را هم مصرف می‌کنند اما سراغ هیچ‌کدام از منابع حیوانی دیگر نمی‌روند.
 

گیاه خواری

گیاهخواران ایرانی در معرض سوء تغذیه هستند

در کشور‌هایی مانند کشور ما که تکنولوژی صنایع غذایی خیلی پیشرفت نکرده است  به‌ گونه ای که هنوز نمی توان مواد مغذی کلیدی را به سایر خوراکی‌های گیاهی اضافه کرد، در واقع شاید نتوان عناصر کلیدی مثل  روی، ویتامین A و ویتامین C را همراه کلسیم که منبع اصلی آنها مواد غذایی حیوانی هستند در منابع غذایی گیاهی غنی کرد. اگر هم در ایران بشود که این عناصر و ویتامین های  مهم و اساسی را در مواد غذایی گیاهی غنی کنیم شاید فراهم زیستی آنها برای بدن مناسب نباشد بنابراین در کشور ما پیروی از اصول گیاهخواری می‌تواند بسیار خطرناک باشد و این خطر برای گروه های سنی مانند کودکان و نوجوانان که در حال رشد هستند بسیار خطرناک است.
اگر کودکان و نوجوانان را به گیاه خواری تشویق کنید، به سختی می توانند که همه مواد مغذی مورد نیاز بدنشان را از طریق منابع گیاهی تامین کنند. بر کسی پوشیده نیست که این افراد دچار سوء‌تغذیه و مشکلات حادی از قبیل ابتلا به سرطان، خواهند شد. گروه‌های آسیب‌پذیر دیگر هم مانند سالمندان که اتفاقا نیاز‌شان به مواد مغذی تغیر کرده دچار مشکلات مشابهی در کمبود دریافت مواد مغذی مورد نیاز می‌شوند که البته این مساله می‌تواند شامل حال مادران باردار و شیرده هم بشود و حتی آنها را بیشتر هم تحت‌تأثیر این مسائل قرار دهد.

بدن به همه ی گروه‌های غذایی نیاز دارد

مخلص کلام؛ می‌توان گفت برای یک فرد سالم استفاده از همه گروه‌های غذایی به‌طور متعادل ضرورت دارد مگر اینکه بتوان عناصر کلیدی مورد نیاز بدن مانند آهن، روی، کلسیم، ویتامین D و امثال اینها را که منبع اصلی‌شان مواد غذایی حیوانی هستند به گروه‌های غذایی گیاهی اضافه کرد.
با این وصف تأکید می‌کنم در کشور ما پیروی از برنامه‌های غذایی گیاهی و تبدیل شدن به گیاهخوار تام بدون شک می‌تواند مشکل‌ساز شود و در نهایت منشایی باشد برای بسیار از مسائل سو‌ء‌تغذیه‌ای.
 

عوارض گیاه خواری- آیا گیاه خواری برای بدن ضرر دارد؟
فرشته علی بخشی دانش آموخته کارشناسی ارشد رشته زبان و ادبیات انگلیسی از دانشگاه شهید بهشتی، علاقمند و فعال در مباحث روانشناختی و جامعه شناسی.

دیدگاه ها:

ثبت دیدگاه

ایمیل شما درسایت نمایش داده نخواهد شد

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.