چگونه غذاهای فاسد را تشخیص دهیم؟

راههای تشخیص غذای فاسد فرشته علی بخشی - چهارشنبه، ۰۲ خرداد ۱۳۹۷ - ۵۸ بازدید
مسمومیت های غذایی به خاطر مصرف مواد خوراکی فاسد کمترین پیامد استفاده از مواد خوراکی مانده است. گاهی خوردن مواد غذایی فاسد شده حتی ممکن است به مرگ فرد نیز بیانجامد. بهتر است تا از سالم بودن مواد غذایی مطمئن نشدید از خوردن آن صرفه نظر کنید. حال باید دید چه راه هایی برای تشخیص مواد غذایی فاسد وجود دارد.

راه های تشخیص مواد غذایی فاسد

زمانیکه مسئله ی فاسدن شدن و  ماندگی مواد غذایی به میان می آید، افراد به خاطر عواقب بدی که ممکن است در تصمیم غلط خود داشته باشند، با وسواس بیشتری این کارا یعنی بررسی ماندگی غذا را انجام می دهند. در برخی موارد ممکن است فهمیدن این موضوع کار آسانی نباشد، با این حال در برخی اوقات می توان با بررسی شکل ظاهری فاسد بودن مواد خوراکی را تشخیص داد.


تشخیص مفاسد بودن غذا با دیدن

وقتی پای ماندگی مواد غذایی به میان می‌آید، افراد باید دقت خود را در تشخیص این مواد بالا ببرند. گرچه ممکن است فهمیدن این موضوع کار آسانی نباشد، با این حال در برخی اوقات می‌توان با بررسی شکل ظاهری این مشکل را تشخیص داد. به‌عنوان مثال در‌ مورد گوشت‌ها می‌توان تا حدودی از روی ظاهر پی به تازگی یا ماندگی آنها برد.

یکی از ویژگی گوشت های مانده مخصوصا به‌ صورت خام، تیره شدن برخی قسمت های آن است. همچنین گوشت قرمز تازه رنگ طبیعی دارد و مرطوب و لیز نیست و از قوام خوبی برخوردار است و به‌ صورت غیر طبیعی شل نیست. گوشت مرغ هم علاوه بر داشتن رنگ طبیعی نباید پوست رویش چروکیدگی داشته باشد. گوشت مرغ فاسد، تیره، پرخون و کبود است و بر اثر نگهداری در شرایط نامناسب به‌ تدریج خاکستری و گاهی سبز روشن می‌شود که در این حالت باید از مصرف آن جدا خودداری کرد.


استفاده از حس بویایی در تشخیص ماندگی غذا

غیر از شکل ظاهری می‌توان از بوی نامطبوع و متعفن مواد غذایی، حتی اگر مواد غذایی پخته شده باشند، این ماندگی و فاسد شدن را تشخیص داد، چرا‌ که مواد غذایی مانده حین پخته شدن از خود بوی نامطبوعی تولید می‌کنند.

مزه کردن مواد فاسد شده

یکی دیگر از راه‌های تشخیص، مزه کردن خوراکی‌هاست. همه ما  غذاهای سالم را می شناسیم. مثلا می‌دانیم که طعم شیر مانده چه تفاوتی با شیرترشیده دارد. در‌ نتیجه تا حد زیادی می‌توان با کمک برخی حس‌های پنج‌گانه این مشکلات را تشخیص داد. درمورد میوه و سبزیجات هم باید بگویم که تشخیص ماندگی و فاسد بودن در این دسته از خوراکی‌ها خیلی آسان‌تر از سایر مواد غذایی است.


رستوران ها به اندازه ی شما در تشخیص ماندگی غذا دقت نمی کنند

پیش تر گفتیم که برای تشخیص مواد غذایی مانده و حتی فاسد افراد می‌توان از بوییدن، چشیدن و دیدن غذا کمک بگیریم، اما وقتی پای رستوران‌ها به میان می‌آید تشخیص این موضوع کار به این راحتی نیست، چرا که حین طبخ ممکن است از راه های زیادی از جمله مصرف ادویه‌جات عطرآگین و سبزیحات معطر مانند پودر سیر، دارچین و آویشن و همچنین برخی افزودنی‌های دیگر برای پوشاندن بو و مزه ی نامطبوع، استفاده کنند.

برای همین توصیه می‌شود افراد به رستوران‌هایی مراجعه کنند که از بهداشت و سلامت مواد غذایی آنآن اطمینان کاملا مطمئن هستید و می‌دانند که مورد تایید غذا و دارو، اتحادیه رستوران‌ها و وزارت بهداشت باشد. برای همین توصیه می‌شود به رستوران‌هایی مراجعه کنند که می‌دانند مواد غذایی در انبارهای آنها به مدت زیاد نگهداری نمی‌شود، چرا که باید به‌یاد داشته باشیم غذای مانده یکی از شاخص‌های مسمومیت غذایی است.چه غذاهایی کمتر فاسد می شوند


خیلی اوقات شده هنگام مصرف غذاهای رستوران هیچ تغییری در رنگ، بو و حتی مزه احساس نکرده‌اید و حتی ممکن است ناآگاهانه از کیفیت غذا تعریف هم کرده باشید؛ اما متاسفانه چند ساعت بعد از مصرف غذا، دچار مسمومیت غذایی می‌شوید. برای همین باز هم تاکید می‌شود غذا را از رستوران‌های معتبر تهیه کنید.

با این حال گاهی اوقات ممکن است شرایط طوری ایجاد شود که فرد مجبور به تهیه غذا از رستورانی شود که در مورد صلاحیت آن اطلاعاتی ندارد، در این مواقع توصیه من به این افراد این است که غذایی را خریداری کنند که احتمال فسادپذیری‌اش کم باشد.

مثلا در گروه غذاهای دریایی که فسادپذیری بالایی دارند، نباشد چون فساد‌پذیری غذاهای دریایی خیلی بیشتر از غذاهای پروتئینی است. به‌ طور کلی توصیه می‌شود در شرایط استثنایی که از اعتبار و صلاحیت رستوران باخبر نیستید، خوراکی‌هایی را سفارش دهید که احتمال فسادشان کمتر است. به‌عنوان مثال در دسته پروتئین ها مرغ و تخم مرغ دیرتر فاسد می‌شوند یا نان و برنج هم جزء آن دسته قرار می‌گیرند.

راههای تشخیص غذای فاسد
فرشته علی بخشی دانش آموخته کارشناسی ارشد رشته زبان و ادبیات انگلیسی از دانشگاه شهید بهشتی، علاقمند و فعال در مباحث روانشناختی و جامعه شناسی.

دیدگاه ها:

ثبت دیدگاه

ایمیل شما درسایت نمایش داده نخواهد شد

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.