تراریخته چیست و محصولات تراریخته کدامند؟

محصولات تراریخته و مضرات آن ها سمیرا نقیبی - دوشنبه، ۲۰ فروردین ۱۳۹۷ - ۴۶ بازدید
محصولات تراریخته مدتی است که در ایران نیز رواج پیدا کرده اند و عده ی زیادی از مردم بدون توجه به صدمات جدی و جبران ناپذیزی که این محصولات می توانند بر سلامتشان داشته باشند، مصرف بی رویه ای در این گروه مواد غذایی دارند...

این روزها برچسب تراریخته را روی برخی از محصولات غذایی و فرآوری شده می بینیم که باعث نگرانی عده ای از مصرف کنندگان محصولات غذایی که دقت بیشتری بر نحوه ی تغذیه ی خود دارند شده است.

به ویژه روغن های خوراکی بیشترین گروه بندی را در میان محصولات تراریخته و غیرتراریخته به خود اختصاص می دهند.

 

تراریخته یعنی چه؟

تراریخته همان دستکاری ژنتیکی شده می باشد. به شکلی که مثلا یک ژن مفید از گیاه یا حیوانی گرفته شده و به محصول مورد نظر ما اضافه می شود تا همان ویژگی را به خود گرفته و کارآیی بهتری نشان دهد.

دکتر آزاد عمرانی، عضو هیات رئیسه انجمن ارگانیک ایران و اتحادیه ملی محصولات کشاورزی در مقایسه میان محصولات تراریخته و ارگانیک توضیح می دهد: محصولات ارگانیک به محصولاتی گفته می‌شود که در هیچ یک از مراحل کاشت، داشت و برداشت از هیچ نوع فرآیند شیمیایی استفاده نمی‌شود، یعنی برای تولید محصولات از روش‌های کاملا طبیعی استفاده می‌شود و هیچ‌گونه آسیبی نه برای انسان‌ها و نه برای محیط ‌زیست وجود ندارد. اگر پس از بازرسی‌های گوناگون انواع آلودگی شیمیایی در آب، خاک یا محصول وجود نداشته باشد و تمام استانداردها رعایت شود؛ محصول ارگانیک خواهد بود. از طرفی محصولات تراریخته یا دستکاری شده ژنتیکی، محصولاتی هستند که داخل آنها یک یا چند ژن و برای اهداف مختلفی وارد شده است.

 

اما محصولات تراریخته چه عوارضی برای مصرف کننده های خود دارند؟

مشهورترین و رایج ترین محصولات تراریخته سویا، روغن کلزا، پنبه و ذرت هستند.

ژن های دستکاری شده و اضافه شده به این محصولات در بدن موجود زنده ای که از آن ها مصرف می کند، می تواند باعث آسیب زدن به DNA شده و به تغییر شکل آن بینجامد. این یعنی سرطان به شکل ساده ی آن!

 

مضرات محصولات تراریخته

 

دکتر عمرانی اضافه می کند: بیش از ۹۰ درصد محصولات اکنون حاوی ژن مقاومت به علف‌کش‌ها هستند. کمیته مشترک سازمان جهانی بهداشت و فائو بر مبنای اظهار نظر انجمن بین‌المللی تحقیقات سرطان‌ به این نتیجه رسیده‌اند که علف‌کش‌ غالب در محصولات تراریخته یعنی گلایفوسیت سرطان‌زاست. در حالی که از زمان تجاری شدن محصولات تراریخته در سال ۱۹۹۶ تاکنون مصرف این علف‌کش ۱۵ برابر افزایش یافته است.

وی تاکید می ورزد: ین به معنی مخاطرات فراوان سلامت و زیست محیطی است چراکه ماده‌ای که باعث سرطان می‌شود، عامل ایجاد بیماری‌های دیگری مثل آلزایمر،‌ اوتیسم، افزایش سرطان‌های گوارشی و عملکرد منفی غدد بدن می‌شود که افزایش این بیماری‌ها در کشور آمریکا همگام با افزایش تولید محصولات تراریخته رشد معنی‌داری داشته است  استفاده از علف‌کش‌ها در گیاهان تراریخته مقاوم به علف‌کش، باکتری‌های خاک را از بین می‌برند و روند تجزیه بقایای موجودات و تثبیت کربن و نیتروژن اتمسفری را با مشکل مواجه کرده و خاک را به یک توده فیزیکی بی‌‌خاصیتی تبدیل می‌کند.

تنها رویکردی که در مقابل هجمه ی این چنینی محصولاتی که به صورت مستقیم سلامتی ما را هدف گرفته اند می توان انجام داد، میل به سمت ساده زیستی و استفاده از محصولاتی ست که اطمینان بیشتری به سلامت آن ها داریم.

توصیه می شود که حتما از روغن فرابکر کنجد و یا روغن فرابکر زیتون استفاده کنیم. شاید گرانی این روغن ها موجب شود که عده ی زیادی از هموطنان ایرانی قادر به تهیه ی آن ها نباشند، اما همه ی ما می توانیم با کاهش هزینه های دیگر و به جای خرید هر چیز دیگری، برای تضمین سلامتی خود و اعضای خانواده مان هزینه کنیم.

 

محصولات تراریخته و مضرات آن ها
سمیرا نقیبی من سمیرا شایسته متولد سال ۱۳۶۲، دارای تحصیلات کارشناسی ریاضی محض از دانشگاه خواجه نصیر الدین طوسی تهران، مسلط به زبان های انگلیسی، فرانسه، عربی و اندکی ایتالیایی هستم. با داشتن سابقه ی کار در زمینه ی فروش تجهیزات شبکه، جهش ۱۸۰ درجه ای به دنیای تولید محتوا و ترجمه داشته و در فمنوم چندمین تجربه ی نویسندگی ام را پشت سر می گذارم.

دیدگاه ها:

ثبت دیدگاه

ایمیل شما درسایت نمایش داده نخواهد شد

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.