عوارض مصرف والسارتان های مرجوعی

عوارض والسارتان های آلوده سمیرا نقیبی - سه شنبه، ۰۲ مرداد ۱۳۹۷ - ۲۸۳ بازدید
خبر جمع آوری قرص های فشار والسارتان از داروخانه ها و اطلاع رسانی به مردم که مصرف این قرص ها را متوقف کنند، موجب ایجاد یک موج نگرانی میان مردم شد. اما عوارض مصرف والسارتان های آلوده چیست؟

پس از این که وزارت بهداشت اعلام کرد قرص والسارتان تولیدی هفت شرکت داروسازی مشکل دار بوده و با ماده موثر دی متیل نیتروزآمین ترکیب شده است، دستور ریکال یا جمع آوری این دارو از داروخانه ها صادر شده و به مردمی نیز که این در حال مصرف این دارو بودند، اعلام شد تا داروی خود را به داروخانه ها آورده و با نوع دیگری از والسارتان معاوضه کنند.

اما نگرانی از مصرف داروی والسارتان تولیدی هفت شرکتی که ماده اولیه و موثر چینی با ترکیب دی متیل نیتروزآمین داشت، گریبان افرادی که این نوع قرص را مصرف کرده اند، گرفته است.

 

دی متیل نیتروزآمین چیست؟

دی متیل نیتروزآمین یا همان NDMA یک نوع سم کبدی و با قابلیت سرطان زایی است. این ماده و یا موادی مشابه آن ممکن است در ترکیبات داروسازی و آزمایشگاهی به وجود بیاید و اتفاقی که برای والسارتان افتاد، تنها نمونه ی رخ داده در عالم داروسازی نیست.

قابل توجه افرادی که از این قرص های والسارتان مصرف کرده اند می باشد که مقدار دی متیل نیتروزآمین موجود در این قرص ها به میزان ناچیزی بوده و جای نگرانی از جهت سرطان زایی آن وجود ندارد. البته لازم به ذکر است که سخت گیری شدیدی در ورود این ماده به بدن انسان بر اساس استانداردهای بین المللی وجود دارد، اما میزانی که در قرص های والسارتان بوده بارها کمتر از آن است که بخواهد تاثیر خاصی بر افراد بگذارد.

دکتر سید علی فاطمی، متخصص فارماکولوژی در گفت و گویی که با خبرگزاری ایسنا داشته در این خصوص توضیح داده است:

در نظر داشته باشیم که روزانه مقدار کمی نیتروزآمین در بدن ایجاد می‌شود. ضمن اینکه افراد تا حدودی هم از طرف محیط (بعضی مواد صنعتی) در معرض این ماده هستند، بنابراین مقدار وارد شده از طریق قرص والسارتان در مقابل آنها ناچیز است. هر چند که بر اساس استانداردهای بین‌المللی سخت‌گیری‌های زیادی برای کم کردن مواجهه بدن با این ماده صورت می‌گیرد.

وی تاکید می کند:

مصرف احتمالی داروی والسارتان جمع‌آوری شده، نمی‌تواند مشکلی برای مصرف کننده ایجاد کند و بیماران نگرانی در این رابطه نداشته باشند.

 

عوارض والسارتان های آلوده
سمیرا نقیبی من سمیرا شایسته متولد سال ۱۳۶۲، دارای تحصیلات کارشناسی ریاضی محض از دانشگاه خواجه نصیر الدین طوسی تهران، مسلط به زبان های انگلیسی، فرانسه، عربی و اندکی ایتالیایی هستم. با داشتن سابقه ی کار در زمینه ی فروش تجهیزات شبکه، جهش ۱۸۰ درجه ای به دنیای تولید محتوا و ترجمه داشته و در فمنوم چندمین تجربه ی نویسندگی ام را پشت سر می گذارم.

دیدگاه ها:

ثبت دیدگاه

ایمیل شما درسایت نمایش داده نخواهد شد

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.