چرا در گلوی ما خلط جمع می شود؟

علل وجود خلط گلو- درمان خلط گلو فرشته علی بخشی - سه شنبه، ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۹۲۱ بازدید
خلط گلو، دلایل مختلفی ممکن است داشته باشد، با اطلاع از علل این مورد نه چندان خوشایند و درمان آن به وسیله ی موارد نه چندان سخت و پرهزینه از شر آن می توانید خلاص شوید.

خلط گلو؛ علل و درمان

وجود همیشگی خلط در گلو امری کلافه کننده است. زیرا اگر مبتلا هستید باید همیشه آن را تخلیه کنید. خلط گلو باعث می شود حس کنید که چیزی در گلویتان گیر کرده است. اگر چه عفونت بخش فوقانی دستگاه تنفسی می تواند یکی از علل ایجاد خلط گلو باشد اما علل و دلایل دیگری ازجمله  آلرژی، آسم و سوزش سر دل نیز از سایر دلایل ایجاد مخاط بیش از حد در گلو است.
ما معمولا برایاینکه گلویمان از خلط خالی شود، سرفه می زنیم تا مخاط از پوشش گلو جدا شده و آن را بیرون بریزیم. اما در برخی مواقع سرفه کارساز نیست. اگر مدام خلط گلو دارید باید غلت وجود آن را پیدا کرده و درمان کنید.
اگر مخاط بیش از حد با محرک و یا آلرژی ایجاد می شود، پس باید از آن محرک دوری کنید. اما اگر یک اختلال گوارشی یا عفونت باعث تجمع موکوس می شود، می توانید از داروهای خانگی مانند جوش شیرین، عسل، زنجبیل و یا استنشاق بخار آب برای درمان آن استفاده کنید.
برای یادگیری بیشتر در مورد علت ایجاد خلط در گلو و روش های خانگی خارج کردن خلط گلو با فمنوم همراه باشید.


علت ایجاد خلط گلو چیست؟

بدن برای جلوگیری از ورود باکتری ها و ویروس و ایجاد عفونت، به موکوس (مخاط) نیاز دارد. پس وجود خلط در گلو کامل طبیعی است. بینی ما به تنهایی در حدود ۲ ظرف نیم لیتری مخاط در روز تولید می کند. این معمولا از پشت گلو می گذرد و شما متوجه آن نمی شوید. مشکل زمانی رخ می دهد که مخاط ضخیم تر و مقدار آن قابل توجه تر می شود.

ترشحات بینی

افزایش تجمع خلط در گلو، اغلب به ترشح پشت بینی ارتباط دارد. محققان آکادمی آمریکایی گوش و حلق توضیح می دهند که مخاط رقیق زیاد ناشی از تحریک، سرماخوردگی، آلرژی، یا تغییرات هورمونی می تواند مخاط بیشتر به گلو وارد کند. عفونت های سینوسی و خشکی در گلو نیز می تواند موجب تجمع موکوس غلیظ در گلو شود. خلط اضافی در گلو می تواند قرمزی، تورم و احساس گیر کردن چیزی در گلو را ایجاد کند.
 

ترش کردن (رفلاکس معده)

ریفلاکس معده عامل بوی بد دهان

مهمترین علت ایجاد خلط زیاد در گلو، برگشت اسید معده یا ریفلاکس است. زمانی که اسید معده بالا می آید و به مری می رسد، موجب تحریک مخاط  در قسمت فوقانی دستگاه تنفسی می شود و خلط ایجاد می کند. در این مورد طعم تلخ و سوزش در ناحیه ی قفسه سینه را نیز احساس کند.
رفلاکس (ریفلاکس) حتی بدون سایر علائم سوزش سر دل هم تجربه شده است. این وضعیت رفلاکس حنجره حلق، یا ریفلاکس خاموش نامیده می شود. فرم مخاط ایجاد شده توسط اسید معده، موجب تحریک انتهای گلو، بینی و راه های هوایی شده و باعث التهاب می شود. این ها عواملی هستند که موجب ایجاد خلط گلو، سرفه مداوم و احساس توده در گلو می شوند.


آسم(asthma)

وجود خلط در گلو معمولا توسط افرادی که آسم دارند، تجربه می شود. آسم باعث التهاب در لوله های برنش و سبب تولید بیشتر از حد مخاط می شود.
اگرچه آسم معمولا با خس خس و سرفه های مزمن و مکرر همراه است، اما انجمن غذا و دارو (FDA) بیان کرده که نتایج آسم می تواند به سبب  تولید بیش از حد مخاط نیز باشد.
به یاد داشته باشید که اگر کودکتان مدام گلو صاف می کند، می تواند نشانه ابتلا به آسم در کودکان باشد.


عفونت(infection)

عفونت های مختلف در راه های هوایی فوقانی و حلق می تواند به موکوس گلو منجر شده و معمولا سخت از بین می روند. هنگامی که باکتری یا ویروس باعث عفونت شود، بدن برای از بین میکروب ها، تولید خلط بیشتری می کند. این باعث سرفه مزمن، احساس نیاز به صاف کردن گلو و عطسه می شود.
عفونت سینوزیت نیز باعث التهاب، تورم و پر شدن سینوس ها از موکوس می شود. از جمله عوارض این بیماری، ترشح مخاط غلیظ  توسط سینوس به پشت حلق و ترشحات تیره رنگ است. گلو درد ناشی از یک عفونت باکتریایی می تواند خلط زیادی در گلو ایجاد کند. عفونت حنجره نیز باعث التهاب حنجره، سوزش و تورم می شود. این بیماری نیز علتی برای احساس نیاز به صاف کردن گلو و خلط در آن است.
 

آلرژی در فصل بهار

آلرژی و حساسیت

آلرژی (حساسیت) می تواند التهاب در پشت گلو ایجاد کند که باعث تولید خلط بیشتری می شود. آلرژی نوعی واکنش ایمنی بدن به مواد آلرژی زا است که معمولا به واسطه ی گرد و غبار در هوا (حساسیت فصلی)، شوره بدن حیوانات و یا قارچ ایجاد می شود.
یکی از علائم یک واکنش آلرژیک ایجاد خلط گلو است. این علائم معمولا با عطسه، خارش چشم و آبریزش بینی همراه خواهد بود.
این مهم است که سعی کنید منبع آلرژی را حذف کرده و خانه را به طور منظم تمیز کنید. همچنین، سعی کنید از دست زدن به بینی و یا چشم برای جلوگیری از واکنش های آلرژیک در سیستم تنفسی فوقانی خودداری کنید. همچنین می توانید از آنتی هیستامین های طبیعی برای مبارزه با واکنش آلرژیک استفاده کنید.

سیگار کشیدن

سیگار کشیدن محرکی برای ریه و در نتیجه  تجمع خلط  در حلق و راه های هوایی می شود. این باعث می شود افراد سیگاری همیشه در حال سرفه زدن باشند
محققان مرکز پزشکی دانشگاه سن پترزبورگ اعلام کردند که علاوه بر این مخاط اضافی، سیگار کشیدن باعث غلیظ تر شدن مخاط نیز می شود. سیگار کشیدن با تاثیر زیان آور بر شش ها باعث می شود خلط ایجاد شده در گلو غلیظ تر شده و به صورت لخته در آید. سیگار کشیدن همچنین شما را در معرض ابتلا به تعدادی از دیگر مشکلات سلامتی مانند سرطان، انواع عفونت ها، ذات الریه و آمفیزم قرار می دهد.


برخی غذاهای حساسیت زا

برخی از مواد غذایی می توانند باعث ایجاد صخیم شدن مخاط  در گلو شوند. به عنوان مثال، محصولات لبنی مانند شیر وماست، سبب ایجاد خلط اضافی در بدن می شوند. همچنین، برخی از افرادی بدنشان با لاکتوز میانه ی خوبی ندارند، ممکن است با مصرف محصولات لبنی خلط بیشتری در گلویشان ایجاد شود. به این افراد توصیه می شود از شیر بدون لاکتوز استفاده کنند.


بارداری

تغییرات هورمونی در دوران بارداری می تواند باعث افزایش تولید مخاط می شود و ترشحات بینی را رقیق کرده و باعث روان شدن این ترشحات به پشت گلو می شود.

تنفس و استنشاغ مواد سمی


بانوان عزیزی که عادت دارند به طور مداوم از جرم گیرها و شوینده های شیمیایی استفاده کنند، بدانند که مواد شیمیایی خاص می توانند بینی و گلو را تحریک کرده و تجمع مخاط در گلو را افزایش دهد. این مواد همچنین می توانند مشکلات مختلف تنفسی، از جمله احساس سوزش در دهان، سرفه، سردرد و سرگیجه ایجاد کنند.
تنفس در مواد شیمیایی سمی می تواند آسیب جدی به بدن و اندام های داخلی وارد کند و حتی می تواند مرگبار باشد. او توصیه می کند، اگر هوای سمی را استنشاق کردید در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.


در فمنوم بخوانید: چگونه بدون مواد شوینده ی شیمیایی خانه را تمیز کنیم.

 

درمان های خانگی خلط گلو

راهکارهای خانگی بسیار موثری برای کمک به درمان خلط گلو وجود دارد. این درمان های طبیعی می توانند علائم را تسکین داده و در برخی موارد، علت زمینه ای را درمان کند.

غرغره کردن سرم یا آب نمک

غرغره کردن

غرغره کردن با آب نمک یا سرم شستشو یک درمان خانگی ساده و کم هزینه است که می تواند به از بین بردن عفونت مخاط در گلو و راه های هوایی فوقانی کمک کند. محققان کشف کرده اند که حتی غرغره کردن با آب خالی برای جلوگیری از عفونت دستگاه تنفسی فوقانی موثر است. همچنین کسانی که سینوزیت دارند، این روش به بهبود آنان کمک می کند
خواص ضد باکتری نمک می تواند عفونت را به طور موثر از بین ببرد. برای استفاده از این روش نصف الی ۱ قاشق چای خوری نمک را در یک لیوان آب گرم حل کرده و چند بار در روز آن را غرغره کنید. غرغره ی آب نمک همچنین در صورت وجود التهاب بر روی لوزه ها، آن را نیز از بین خواهد برد.

بخور گرفتن

یک درمان خانگی بسیار عالی برای نرم و لطیف کردن گلو و باز کردن مسیر بینی، بخور گرفتن است. مزایای استفاده از بخار  که البته به زیبایی پوست شما هم کمک شایانی می کند  و همچنین برای خلاص شدن از مخاط بیش از حد در گلو را می توان با اضافه کردن روغن های مفیدی مانند روغن زیتون و عصارهی اکالیپتوس که به کاهش التهاب، کشتن میکروب و رفع احتقان کمک می کنند، افزایش داد.
عمانگونه که گفته شد، عصاره ی اکالیپتوس ترکیبات ضد میکروبی دارد که می تواند عفونت بخش فوقانی دستگاه تنفسی را درمان کند. همچنین عصاره ی نعنا نیز توانایی کاهش فشار و درمان علائم عفونت های سینوسی و آسم را دارد.
برای استفاده از این درمان چند قطره از روغن درخت چای و یا روغن نعنا را به یک کاسه بزرگ آب جوش اضافه کنید. با یک پتو روی کاسه را پوشانده و سر خود را روی کاسه بگیرید. ۱۰ دقیقه در آن محیط تنفس عمیق کنید. استفاده از این درمان را ۲ الی ۳ بار در روز توصیه می کنیم.
 

مصرف زنجبیل

درمان ماشین گرفتگی با زنجبیل

زنجبیل یکی دیگر از درمان خانگی برای درمان خلط گلو و سرکوب سرفه های همیشگی است. زنجبیل حاوی خواص آنتی ویروس است که می تواند از عفونت در دستگاه تنفسی و دیگر سیستم های بدن جلوگیری کرده و خلط های غلیظ گلو را درمان کند.
چای زنجبیل گرم در درمان عفونت های تنفسی ویروسی موثر است. اثر ضد ویروسی زنجبیل به سبب آنزیمی در آن است که به از بین بردن ویروس ها و مهار گسترش آن ها کمک می کند.
یک سانتی متر ریشه زنجبیل را در یک فنجان آب جوش خرد کنید. در فنجان را بگذارید و اجازه دهید چند دقیقه دم بکشد. نوشیدن دوالی سه بار از این دمنوش در طول روز به کاهش تجمع خلط و سرعت بخشیدن به روند بهبود زخم ها و عفونت قسمت بالای قفسه سینه کمک می کند.

نوشیدن آب فراوان

آب زیاد می تواند مخاط را رقیق کند. پیشنهاد می کنیم علاوه بر مصرف چای بابونه یا چای زنجبیل که می توانند التهاب را آرام کمک کند، مصرف مایعات روزانه خود، علی الخصوص آب را افزایش دهید.

عسل خام

عسل

عسل خام و فرآوری نشده، درمان خوبی برای خلط گلو و عفونت دستگاه تنفسی است. علاوه بر این، عسل یک ماده ی ضد باکتری طبیعی، است و دارای اثر تسکین دهنده در گلو بوده و می تواند سرفه را کاهش دهد.
حتی مقدار کمی از عسل خام می تواند به ترشح مخاط و سرفه های شدید را بهبود ببخشد. یک قاشق مربا خوری عسل خام را ۲ الی ۳ بار در روز بخورید و یا چای زنجبیلی که در بالا آموزش داده ایم را تهیه کرده و مقداری عسل به آن اضافه کنید.
دوری از مواد حساسیت زا
یکی از راه ها برای جلوگیری از تجمع خلط گلو  اجتناب از مواحد حساسیت زا یا آلرژن هایی است که می توانند موجب التهاب راه های هوایی در شما شوند.  استنشاق گازهای سمی که از تبخیر انواع شوینده های شیمیایی به وجود می آید و سیگار کشیدن دو نمونه ی بارز محرک یا همان آلرژن است.

مصرف فلفل

خوردن فلفل و یا مواد غذایی تند به طور طبیعی التهاب در بینی که باعث تولید مخاط بیش از حد می شود را کاهش می دهد. فلفل حاوی ترکیبی به نام کپسایسین (capsaicin)  است که باعث تندی آن نیز می باشد. علاوه بر این، این ماده خواص آنتی اکسیدانی و ضد احتقانی نیز دارد. کپسایسین موجب رقیق شدن خلط شده و دفع آن را راحت تر می کند.
مطالعات انجام شده خواص دارویی کپسایسین capsaicin را به عنوان یک ضد احتقان ثابت کرده است. این خواص به کاهش نشانه های ترشحات بینی و التهاب کمک می کند. اگر دائما خلط گلو دارید فلفل بیشتری به غذا اضافه کنید.

علل وجود خلط گلو- درمان خلط گلو
فرشته علی بخشی دانش آموخته کارشناسی ارشد رشته زبان و ادبیات انگلیسی از دانشگاه شهید بهشتی، علاقمند و فعال در مباحث روانشناختی و جامعه شناسی.

دیدگاه ها:

ثبت دیدگاه

ایمیل شما درسایت نمایش داده نخواهد شد

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.