اچ پی وی چه علائم و نشانه هایی دارد؟

علائم اچ پی وی چیست؟ درمان قطعی ویروس اچ پی وی سمیرا نقیبی - یکشنبه، ۱۳ خرداد ۱۳۹۷ - ۳۰۱۶ بازدید
ویروس اچ پی وی در قالب بیماری تناسلی از درجات خفیف تا شدید افراد را درگیر کرده و هر کسی که دارای هر گونه رابطه ی جنسی باشد، می تواند مبتلا یا ناقل این ویروس باشد. ابتلا به HPV می تواند به سرطان و سپس مرگ منجر شود. برای اطلاع از علائم و نشانه های اچ پی وی با فمنوم همراه باشید.

اچ پی وی ‎/ HPV چیست؟

اچ پی وی نوعی ویروس انسانی است که به دستگاه تناسلی مربوط شده و نوعی بیماری پیش رونده و به شدت فراگیر را به وجود می آورد. این بیماری می تواند سطوح متفاوتی داشته باشد و از حالت خفیف به شدید و مزمن پیش رود.

اچ پی وی ویروسی است که زگیل ناحیه تناسلی را به وجود می آورد و این ویروس می تواند در پوست عفونت ایجاد کند و همچنین تمامی ناحیه تناسلی از مقعد تا واژن و رکتوم را مبتلا کند.

انواع ویروس اچ پی وی از نظر پر خطر یا کم خطر بودن با هم تفاوت دارند. این بیماری که متاسفانه امروز بسیاری فراگیر شده است، می تواند در صورت عدم رسیدگی به موقع، سبب بروز مشکلات جدی تری همانند سرطان و در نهایت مرگ سریع شود. با ما باشید تا در ادامه با ابعاد مختلف بیماری HPV آشنا شوید.

ویروس اچ پی وی چه افرادی را درگیر می کند؟

ویروس اچ پی وی قابلیت دارد که همه ی افرادی را که به هر صورتی اعم از ایمن یا ناایمن رابطه ی جنسی دارند درگیر سازد. حتی فردی با تجربه ی یک بار رابطه ی جنسی امکان ابتلا به ویروس HPV و یا حداقل ناقل بودن آن را با خود یدک می کشد.

اما همیشه ابتلا به ویروس HPV به معنای پایانی دردناک نیست. این ویروس دارای جهش های متفاوتی بوده و در انواع مختلفی بروز پیدا می کند.

بیماری اچ پی وی چگونه انتقال پیدا می کند؟

همان طور که گفتیم تمام کسانی که در طول زندگی خود رابطه ی جنسی دارند، حتی اگر کاملا این رابطه ی جنسی محدود و با رعایت آداب باشد، امکان ابتلا به ویروس HPV را دارند. به همین نسبت این ویروس می تواند از طریق تماس جنسی به هر شکل، چه واژینال و چه مقعدی، تماس های جنسی دهانی و... نیز منتقل شود. به این معنا که تمام افراد دارای تماس جنسی می توانند کاندیدای ابتلا یا انتقال ویروس HPV باشند.

آیا هم جنس گرایان نیز می توانند ویروس HPV را دریافت کنند؟

پاسخ مثبت است، این ویروس برای هم جنس گرایان نیز به همان شکل قابل انتقال است و تفاوتی از این لحاظ وجود ندارد.

 

علائم ابتلا به اچ پی وی

حتی مادر باردار قابلیت انتقال ویروس اچ پی وی به جنین خود را دارد.

علائم ابتلا به ویروس اچ پی وی

بیشتر افرادی که به ویروس HPV مبتلا می شوند علائمی از خود نشان نمی دهند. حتی در بیشتر مواقع که فرد علائمی نیز دارد، این علائم به حدی سطحی هستند که خود فرد متوجه آن ها نمی شود. و این بدترین نقطه ی ماجراست که فرد آلوده، ناقل یا مبتلا می باشد و به دلیل عدم اطلاع این ویروس را به راحتی منتقل می سازد.

علائم ابتلا به ویروس اچ پی وی می تواند از خارش، خونریزی و دردهای خفیف و شدید شروع شده و به ظهور زگیل تناسلی منجر شود.

علائم ابتلا به ویروس  HPV نزدیک به دو تا سه ماه بعد از خود ابتلا ظهور پیدا می کنند. اما معنا این نیست که اگر تا سه ماه بعد از رابطه با احتمال انتقال ویروس به این بیماری مبتلا نشدید، ریسک ابتلا به اچ پی وی منتفی باشد. بلکه تا چند سال بعد از انتقال ویروس به بدن فرد نیز می توان منتظر فعال شدن بروز عفونت بود.

چگونه بفهمیم ویروس اچ پی وی داریم؟

اگر مبتلا به بیماری زگیل ناحیه تناسلی شدید، پزشک از شما می پرسد که آیا با دیدن این ناحیه، می توانید زگیل ها را ببینید یا خیر. از زگیل نمونه برداری می شود و در خانم ها تست پاپ اسمیر انجام می شود. در صورتی که نتیجه ی تست ها غیر طبیعی باشد، احتمال ابتلا به این ویروس در نظر گرفته می شود.

پیشگیری از ویروس اچ پی وی

پیشگیری و درمان ویروس اچ پی وی

بیماری اچ پی وی هیچ درمان خاصی نداشته و هنوز نمی توان روی درمان این بیماری حساب کرد. اما برای پیشگیری از اچ پی وی یا باید به طور کلی رابطه نداشته باشید یا رابطه ی حفاظت شده کامل با استفاده از کاندوم را در پیش بگیرید. (اگر چه باز هم با استفاده از کاندوم نمی توان از عدم ابتلا به این ویروس مطمئن بود)  

اما در برخی موارد، تشخیص زود رس می تواند بر کاهش مرگ و میر تاثیر داشته باشد. همچنین در برخی از کشورهای پیشرفته، با انجام واکسیناسیون سعی می کنند که میزان ابتلایان به این ویروس را کاهش دهند. اما هنوز هیچ درمان قطعی برای اچ پی وی ارائه نشده است. 

در کل از این روش های پیشگیری از اچ پی وی بهره ببرید:

- قبل از رابطه جنسی، درباره ی راه های منتقل کننده ی این بیماری صحبت کنید. دقت کنید که ممکن است فردی ناقل و مبتلا باشد و خود هیچ اطلاعی از این موضوع نداشته باشد.

- اگر علائمی از بیماری های آمیزشی دارید، رابطه ی جنسی برقرار نکنید.

- با کسی که احتمال ابتلا به بیماری های مقاربتی را دارد، رابطه جنسی برقرار نکنید.

- داشتن چند شریک جنسی احتمال ابتلا به این بیماری را افزایش می دهد.

- در صورتی که کمتر از ۲۶ سال سن دارید، می توانید شات HPV دریافت کنید تا شما را در برابر زگیل ناحیه تناسلی مقاوم سازد.

 

علائم اچ پی وی چیست؟ درمان قطعی ویروس اچ پی وی
سمیرا نقیبی من سمیرا شایسته متولد سال ۱۳۶۲، دارای تحصیلات کارشناسی ریاضی محض از دانشگاه خواجه نصیر الدین طوسی تهران، مسلط به زبان های انگلیسی، فرانسه، عربی و اندکی ایتالیایی هستم. با داشتن سابقه ی کار در زمینه ی فروش تجهیزات شبکه، جهش ۱۸۰ درجه ای به دنیای تولید محتوا و ترجمه داشته و در فمنوم چندمین تجربه ی نویسندگی ام را پشت سر می گذارم.

دیدگاه ها:

ثبت دیدگاه

ایمیل شما درسایت نمایش داده نخواهد شد

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.