درمان طبیعی کبد چرب

درمان های طبیعی و خانگی کبد چرب سمیرا نقیبی - یکشنبه، ۱۲ فروردین ۱۳۹۷ - ۳۳ بازدید
کبد به عنوان یکی از اعضای حیاتی بدن نیازمند توجه و مراقب بسیار است و متاسفانه بسیاری از ما در طول زندگی با بیماری چربی کبد مواجه می شویم. این بیماری اگرچه کاملا خطرناک بوده و به مخاطره افتادن سلامت کبد، سلامت کل بدن در معرض تهدید قرار می گیرد، اما روش های پیشگیری و درمان ساده ای دارد.

کبد از اعضای حیاتی بدن انسان به شمار رفته و در صورتی که به دلایل مختلف وارد فاز خطرناک شده و چربی بیش از حد آن را فرابگیرد، کل سیستم بدن فرد به مخاطره می افتد.

عموما افرادی که از چاقی مفرط رنج می برند، دارای کبد چرب هستند و با کاهش وزن می توانند به میزان زیادی مشکل کبدی خود را برطرف سازند.
در اینجا قصد داریم به درمان های طبیعی که در کنار تجویز دارو توسط پزشک به کاهش چربی در کبد منجر می شوند، اشاره کنیم.
 

۱-    سیب بخورید

به طور کلی مصرف میوه های تازه برای افراد با کبدهای چرب توصیه می شود، اما به طور خاص مصرف روزانه ی سیب به دلیل داشتن ماده ای به نام پکتین سبب می گردد تا فرآیند سم زدایی در کبد شکل گرفته و فلزات سنگین از بدن دفع گردند.
 

۲-    لیمو ترش تازه

لیمو ترش تازه را آب گرفته و هر روز صبح با مخلوط کردن آن در آب، به کاهش وزن خود کمک نمایید. اما اگر بخواهید آب لیمو ترش به طور مستقیم در پاکسازی کبد تاثیرگذار باشد، هر روز صبح ناشتا آب لیمو ترش تازه را گرفته و در آب داغ حل کرده و میل نمایید.
البته این راه حل در صورتی که اسید لیمو ترش معده شما را اذیت نکرده و مشکلات معده نداشته باشید، کارآمد خواهد بود.
 

۳-    مصرف خانواده ی کلم ها

خانواده ی کلم ها در پاکسازی کبد فوق العاده نقش آفرین هستند. به ویژه کلم پیچ، کلم قمری، گل کلم، کلم بنفش، بروکلی، کلم بروکسل و...
این گروه از کلم ها با کمک به استفاده از ماده ای به نام گلوکوزینولات باعث می شوند تا کبد آنزیم بیشتری تولید کرده و روال سم زدایی و از بین رفتن چربی های کبد تسریع گردد.
 

۴-    مصرف روزانه سیر و پیاز

مصرف سیر به همه ی افرادی که به سلامتی خود اهمیت می دهند، توصیه می شود. اما کسانی که از بیماری کبد رنج برده و کبد چرب دارند، با حب روزانه یک سیر به صورت ناشتا به پاکسازی کبد و زدودن بدن از جیوه و دیگر سموم کمک خواهند کرد.
همین طور خوردن پیاز تازه به ویژه پیاز قرمز یا بنفش در چربی زدایی کبد موثر واقع می شود.
 

۵-    روزانه ۸ تا ۱۲ لیوان آب بنوشید

نوشیدن روزانه  ۸ تا ۱۲ لیوان آب در صورتی که مشکلات کلیوی نداشته باشید، به تصفیه ی کبدهای چرب یاری خواهد رساند. البته دقت داشته باشید که از نوشیدن آب خیلی یخ خودداری کرده و آب را با دمای معمولی شیر بنوشید.
به هیچ وجه از نوشیدنی های قندی و دارای مواد نگهدارنده استفاده نکنید.
 

۶-    اجتناب از خوردن غذاهای دوباره گرم شده

خیلی از ما عادت داریم که از غذای مانده وعده ی قبلی، برای وعده ی بعدی دوباره استفاده کرده و با گرم کردن مجدد آن غذا را میل می کنیم. این که گرم کردن مجدد غذا خواص آن را تا حدود زیادی از بین برده و مضراتی نیز دارد جای خود داشته، اما برای افرادی که کبد چرب دارند چنین کاری به هیچ وجه توصیه نمی شود. زیرا چربی های اشباع غذا در این حالت فوق العاده افزایش یافته و به طور مستقیم به اندوخته شدن چربی بیشتر در کبد خواهند انجامید.

 

درمان های طبیعی و خانگی کبد چرب
سمیرا نقیبی من سمیرا شایسته متولد سال ۱۳۶۲، دارای تحصیلات کارشناسی ریاضی محض از دانشگاه خواجه نصیر الدین طوسی تهران، مسلط به زبان های انگلیسی، فرانسه، عربی و اندکی ایتالیایی هستم. با داشتن سابقه ی کار در زمینه ی فروش تجهیزات شبکه، جهش ۱۸۰ درجه ای به دنیای تولید محتوا و ترجمه داشته و در فمنوم چندمین تجربه ی نویسندگی ام را پشت سر می گذارم.

دیدگاه ها:

ثبت دیدگاه

ایمیل شما درسایت نمایش داده نخواهد شد

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.