آیا برداشتن خال موجب سرطان پوست می شود؟

برداشتن خال و ابتلا به سرطان سمیرا نقیبی - دوشنبه، ۲۳ مهر ۱۳۹۷ - ۵۶ بازدید
بارها شنیده ایم که برداشتن خال موجب سرطان می شود و به طور کلی نباید خال ها را دست کاری کرد. اما متخصصان پوست می گویند در صورتی که خال ریشه ی سرطانی نداشته باشد، برداشتن آن هیچ ایرادی نخواهد داشت...

شما هم حتما تا به حال شنیده اید که می گویند برداشتن خال موجب بروز سرطان پوست خواهد شد. آیا این موضوع حقیقت دارد و یا برداشتی اشتباه است؟

به گفته ی متخصصان، توجه به خال های پوستی برای اطلاع به موقع از بیماری های پوستی از جمله سرطان های پوستی ضروری است.

در صورتی که مشاهده کردید خال های پوستی شما تغییر رنگ یا سایز دارند، حتما باید به پزشکی مراجعه نمایید. در صورتی که موضوع جدی تشخیص داده شود نمونه برداری و مراحل بعدی پیگیری ها انجام داده خواهد شد.

اما برداشتن خال سرطان به وجود نمی آورد

اما این موضوع که برداشتن خال موجب سرطان می شود، خرافه ای بیش نیست. برداستن خال هیچ ارتباطی با بروز سرطان ندارد. این موضوع تنها به زمانی مربوط می شود که خال به طور بالقوه سرطانی بوده و ویژگی های سرطانی شدن را داشته باشد، در این حالت با برداشت آن می تواینم سرطان را پیش از موعد آن فعال کرده باشیم.

روش های برداشتن خال

خال ها در چند نوع رنگی، گوشتی و خال های مودار هستند. برای برداشتن هر یک از این خال ها روش های مختلفی پیشنهاد می شود. خال های رنگی را به وسیله ی لیزر برمی دارند، اما برای خال های گوشتی بزرگ نیازمند جراحی هستیم.

بیشتر افراد به دلایل زیبایی نسبت به برداشتن خال های خود اقدام می کنند و انجام دادن  این امر به وسیله ی پزشکی هیچ گونه مانعی نداشته و دوباره تاکید می کنیم که ربطی به ابتلا به سرطان های پوستی یا انواع دیگر سرطان ها ندارد.

با این وجود توصیه می شود که به هیچ وجه از روش های سنتی مثل نخ بستن دور خال و یا ... برای برداشتن آن ها استفاده نکنید. زیرا چنین کاری می تواند به بروز عفونت و یا نیمه کاره برداشته شدن خال و مشکلات دیگر بینجامد که نه تنها زیبایی به وجود نیاورده، بلکه ظاهر ماجرا را بدتر نیز خواهد ساخت.

 

برداشتن خال و ابتلا به سرطان
سمیرا نقیبی من سمیرا شایسته متولد سال ۱۳۶۲، دارای تحصیلات کارشناسی ریاضی محض از دانشگاه خواجه نصیر الدین طوسی تهران، مسلط به زبان های انگلیسی، فرانسه، عربی و اندکی ایتالیایی هستم. با داشتن سابقه ی کار در زمینه ی فروش تجهیزات شبکه، جهش ۱۸۰ درجه ای به دنیای تولید محتوا و ترجمه داشته و در فمنوم چندمین تجربه ی نویسندگی ام را پشت سر می گذارم.

دیدگاه ها:

ثبت دیدگاه

ایمیل شما درسایت نمایش داده نخواهد شد

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.