آیا جرمگیری دندان را لق می کند؟

آیا جرمگیری دندان را لق می کند؟ جرم گیری؛ بروساژ فرشته علی بخشی - شنبه، ۱۸ فروردین ۱۳۹۷ - ۷۹ بازدید
جرم دندان رسوباتی است که پای دندان ها تجمع می کنند و باعث تحلیل لثه می شود. باوری که در بین مردم وجود دارد این است که جرم گیری باعث لق شدن دندان می شود. فمنوم به شما می گوید که این باور تا چه حد درست است.

جرم دندان چیست؟

جرم  دندان در واقع رسوبی مانند گچ سماوری است که پای دندان‌ ها و لثه تشکیل می‌شود و نه ‌تنها باعث ایجاد بوی بد دهان می‌شود بلکه رنگ و سلامت دندان‌ها  و لثه را نیز به خطر می اندازد و به پوسیدگی دندان ها و بروز بیماری‌های لثه منجر می شود. البته افرادی که زیاد چای و قهوه مصرف می‌کنند و سیگار می‌کشند زودتر دچار جرم دندان خواهند شد. پس به نوعی باید جرم دندان‌ها را از بین ببریم. دکتر امید حسن یزدی در مصاحبه با مجله اینترنتی فمنوم اظهار دارد  که بزاق دهان به صورت طبیعی دارای املاح بسیاری است که در قسمت‌هایی از دهان و دندان‌ها رسوب می‌کند و به مرور زمان هم میکروب‌های دهانی و مواد غذایی به این رسوبات اضافه می‌شوند. در مراحل اولیه این پلاک‌ ها با مسواک‌ زدن و نخ‌ دندان کشیدن پاک می شود، اما به مرور زمان به لایه‌ای سختی همچون گچ تبدیل می‌شود که نیاز به درمان دارد؛ به بیانی دیگر نمی توان با افزایش تعداد دفعات مسواک زدن این جرم ها را از بین برد. وی همچنین اضافه کرد که مسواک هایی که دارای برس های محکم هستند تنها باعث از بین رفتن مینای دندان می شود و جرم های دندان شما همچنان باقی می ماند.

آیا جرم گیری برای سلامت دندان مضر است؟

دکتر حسن یزدی بیان کرد که بسیاری از مردم فکر می کنند که جرم گیری باعث لق شدن دندان ها و لخت شدن لثه می شود. در حالی که جرم دندان علاوه بر این‌ که برای لثه و بافت‌های نگهدارنده دندان مضر است، بلکه محلی برای تجمع و تکثیر میکروب‌ها به حساب می‌آید و فقط با جرمگیری می‌توان این مشکل را حل کرد. 


آیا جرم گیری باعث حساس شدن دندان ها می شود؟
 

scaling

بسیاری از مردم می گویند جرم گیری سبب حساس شدن دندان‌ها می‌شود و در صورت مصرف نوشیدنی گرم یا سرد دندان‌ها به اصطلاح تیر می‌کشند. دکتر حسن یزدی معتقد است وجود جرم روی دندان‌ها به علت ضخامتی که دارد به عنوان یک عایق دما عمل می‌کند و تا حدی جلوی سنسورهای دندان‌ها را می‌گیرد. بنابراین طبیعی است که با برداشته شدن آن بهتر متوجه تغییرات حرارتی شویم. البته این حساسیت دائمی نیست و بعد از چند روز از بین می‌رود، پس نگران نباشید.

آیا جرم گیری باعث لق شدن دندان می شود؟

یکی از باورهای اشتباه درباره جرمگیری این است که این درمان، لق ‌شدن دندان‌ها را به همراه دارد. به گفته دکتر حسن یزدی با تجمع تدریجی جرم روی دندان‌ها و لثه و بی‌توجهی به این موضوع، مقداری از استخوان نگهدارنده دندان تحلیل می‌رود. در حقیقت دندان به این دلیل قبلا لق شده اما به علت انباشتگی جرم و چسباندن دندان‌ها به هم، بیمار لق شدن آنها را احساس نکرده است، اما بعد از برداشتن جرم‌ها فرد متوجه آن می‌شود. البته این در مورد همه افرادی که جرمگیری می‌کنند، صادق نیست. مثلا فردی که دندان‌های سالمی دارد بعد از جرمگیری مشکلی نخواهد داشت و اتفاقا از این که بوی بد دهانش از بین رفته و دندان‌های تمیزتری دارد، بسیار راضی و خوشحال است.
 

جرم گیری

جرمگیری چگونه انجام می‌شود؟

در جرم گیری با ابزار دندانپزشکی، دندانپزشک ازدستگاه  جرمگیری ultrasonic (کویترون) دندان استفاده می‌کند و سر فلزی آن پلاک‌ها را از روی سطح دندان‌ها و لثه پاک می‌کند و از اسپری آب برای شستن جرم و جلوگیری از داغ شدن سر دستگاه کمک می‌گیرد.
بسیاری از افراد با یک بار جرمگیری و رعایت همیشگی بهداشت دهان و دندان ممکن است تا مدت‌ها نیازی به جرمگیری مجدد نداشته باشند، اما برخی دیگر که به صورت مداوم از مسواک و نخ دندان استفاده نمی‌کنند، چندان توجهی به زیبایی و سلامت دندان‌هایشان ندارند و شب‌ها به یک مسواک زدن ۱۵ ثانیه‌ای اکتفا می‌کنند زودتر دچار جرم دندانی خواهند شد. به گفته دکتر یزدی هر شش ماه یکبار می‌توان دندان‌ها را جرمگیری کرد، اما همه افراد باید حداقل سالی یک بار این کار را انجام دهند.

خمیر دندان‌های ضد جرم

استفاده از خمیردندان‌های ضدجرم موجود در بازار تا حدی می‌تواند جرم دندان‌ها را از بین ببرد، اما باید بدانید این محصولات دارای مقادیر زیادی از مواد ساینده هستند و استفاده همیشگی از آنها توصیه نمی‌شود چون به مرور زمان هم به مینای دندان آسیب می‌رسانند و هم باعث بروز حساسیت‌های دندانی می‌شوند.


بروساژ (brushing) چیست؟


معمولا نام بروساژ به همراه جرم گیری می آید. گفتنی است دندانپزشکان با آغشته کردن دندان‌ها به خمیر مخصوص و نصب برس کوچکی روی یک وسیله خاص چرخشی  و خمیر پروفیلاکسین اقدام به بروساژ سطوح دندانی می‌کنند که این کار معمولا بعد از جرم گیری و برای ایجاد سطح صیقلی روی دندان و همچنین حذف رنگ‌ها و لکه‌هایی که چسبندگی زیادی ندارند، استفاده می‌شود.این روزها یکی از درمان‌های زیبایی که مردم از دندانپزشکان می‌خواهند، سفید کردن دندان است. یادتان باشد دندان پزشک شما هنگام جرمگیری، رسوبات رنگی و املاح ته‌ نشین شده روی دندان‌ها را برمی‌دارد و در نتیجه رنگ داخلی دندان تغییر نخواهد کرد و نباید انتظار سفیدی و درخشندگی داشته باشید؛ هر چند به دلیل از بین رفتن لایه جرم، کمی تغییررنگ را احساس می‌کنید ولی در بلیچینگ (روشی برای سفید کردن دندان‌ها) ماده‌ای به نام پراکسید هیدروژن به درون ساختار مینایی دندان نفوذ کرده و باعث اکسید شدن رنگدانه‌ها و در نتیجه سفید شدن دندان‌ها می‌شود. از طرفی این کار بیشتر جنبه زیبایی دارد، در حالی که جرمگیری یک اقدام درمانی است.
 

آیا جرمگیری دندان را لق می کند؟ جرم گیری؛ بروساژ
فرشته علی بخشی دانش آموخته کارشناسی ارشد رشته زبان و ادبیات انگلیسی از دانشگاه شهید بهشتی، علاقمند و فعال در مباحث روانشناختی و جامعه شناسی.

دیدگاه ها:

ثبت دیدگاه

ایمیل شما درسایت نمایش داده نخواهد شد

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.