نامه به کودکان؛ ۸ کلمه ای که بچه ها عاشق شنیدنشان هستند

8 کلمه ای که بچه ها عاشق شنیدنشان هستند صبا نقیبی - پنجشنبه، ۰۳ اسفند ۱۳۹۶ - ۵۷۸ بازدید
آیا تا به حال برای کودک خود نامه نوشته اید؟ آیا می دانید که در نامه چه چیز هایی را باید بنویسید؟
نوشتن نامه برای کودک شاید نامتعارف باشد، اما آن قدر تاثیر گذاری آن زیاد است که می تواند در طولانی مدت دیده شود. در ادامه ی مطلب به بررسی مواردی خواهیم پرداخت که بهتر است در نامه ی خود به کودک، اشاره کنید. با ما همراه شوید.

خانواده، مأمنی است که اگر اصول تربیتی و رفتاری در آن رعایت نشود، می‌تواند تبدیل به معضلی بزرگ شود که کودکان ناسالمی تقدیم جامعه شوند. گفته می‌شود به کار بردن عباراتی مناسب حین صحبت کردن با کودکان، می‌تواند در روحیه و تربیت آنان  فوق‌العاده عمل کند. اما اگر این واژه ها نوشتاری باشد چه؟

 در ادامه‌ی مطلب ۸ واژه‌ای که کودکان عاشق شنیدن آن‌ها از جانب والدین خود هستند، را معرفی خواهیم کرد.

برای کودکان خود نامه بنویسید، این ها را بگویید

نوشتن نامه به کودک، می‌تواند همانند یک معجزه عمل کند. با یک ورق کاغذ و یک قلم، شما می‌توانید عشق، غرور، تعصب و تعهد را با کلماتی زیبا به فرزندتان منتقل کنید.
این امر می‌تواند ایده‌ی جالبی باشد تا به مناسب‌های مختلف برای کودکانتان نامه بنویسید. برای دختر و پسرتان نامه بنویسید و این را تبدیل به یک رسم زیبا در خانواده‌ی خود کنید. هر نامه‌ی شما می‌تواند مملو از عشق و احترام همراه با امیدها و تجربه‌های شما باشد. 
 

به کودکان خود نامه بنویسید

عشق

حتماً شما می‌خواهید به فرزندانتان بگویید که به راستی چه حسی دارید و شاید واژه‌ی " عشق " بهترین و مهم‌ترین عبارتی باشد که بتوانید برای بیان احساس خود استفاده کنید. ممکن است که شما هر روز به کودک خود بگویید دوستت دارم یا عاشقتم هستم، اما نوشتن عبارات زیر در نامه و دادن آن‌ها به کودکتان، تأثیر فوق‌العاده‌تری خواهد داشت:

 

-  نمی‌دانی چقدر سخت است که برایت توصیف کنم که تا چه اندازه عاشقت هستم

-  پدر یا مادر تو بودن، بزرگ‌ترین هدیه‌ای است که در زندگی‌ام گرفته‌ام

- هیچ چیزی نیست که احساس من را نسبت به تو تغییر دهد.

به کودکان اعتماد به نفس دهید

آگاهی

این حقیقت است که اکثرا والدین از حال و روز کودکان خود اطلاع می یابند و به آن آگاهی دارند، اما چند درصد مواقع به آن ها واکنش نشان می دهند، مهم است!
حتما درباره ی مواردی که پیرامونتان درباره ی او احساس می کنید و درباره ی بزرگ شدن کودکتان در نامه صحبت کنید؛ اینکه او چگونه بزرگ شده است و چه خصوصیات مثبتی درون او بروز داده شده است.


به عنوان مثال:
-    محبت او را نسبت به خواهر و برادرش بر شمارید
-    به مهربانی وی نسبت به دوستانش اشاره کنید.
-    به آگاهی از بزرگ شدنش اشاره کنید.

 

رفتار صحیح با کودکان

لذت

در تمام طول زندگی تان، حتما کارهایی هست که از انجام دادن آن ها با کودکتان لذت می برید که لازم است در نامه ی خود، این کارهای لذت بخش را بر شمارید. 
به چیزهای ساده ای فکر کنید که می تواند لبخند را بر لبان شما و فرزندتان جاری کند:


-    بازی کردن
-    با هم غذا پختن
-    با هم کتاب خواندن

 

روابط صحیح بین پدر و فرزند

غرور

حتماً خصوصیت تحسین برانگیز او را توصیف کنید و بگویید که چرا و به چه دلیل به او افتخار می‌کنید. این چیزی است که همه‌ی ما مایل به شنیدن آن هستیم. نامه‌ای با این عبارات، حتی در سال‌های بعد بر وی تأثیرات مثبت خواهد گذاشت.

به عنوان مثال می‌توانید به موارد زیر اشاره کنید:

-    روابط بین فردی او

-    پیشرفت تحصیلی او

-    مهارت ورزشی یا یک استعداد ویژه‌ی او

مرور خاطرات با کودکان

گرامی بدارید


در هر نامه ای که برای کودکتان می نویسید، خاطراتی لذت بخش را مرور کنید و آن ها را گرامی بدارید. این ها لحظاتی هستند که میان شما و فرزندتان مشترک است و شاید به ذهن او خطور نکند که تا چه میزان آن لحظات برای شما دل چسب بوده است. داستانی که از آن خاطرات روایت می کنید، نشان دهنده ی آن است که تا چه اندازه از بودن در کنار فرزندتان مشعوفید.


به عنوان مثال می توانید به موارد زیر اشاره کنید:

-    خاطراتی که در یک سفر مشترک با هم داشتید.
-    مشاهداتی که هرگز فراموش نخواهید کرد.
-    لحظاتی که احساس کردید کودک شما در مواردی بزرگ شده است.

 

مادر و فرزند

امید

اکثر والدین در ارتباط با آینده‌ی فرزندان خود امید دارند. بسیار پسندیده است که این رؤیاها و امیدها را با فرزند دلبندتان به اشتراک بگذارید، اما دقت کنید که در این مورد، غلو کردن را کنار بگذارید تا فشار و استرس بر دوش آن‌ها نگذارید.

این موارد را بهتر است در نامه قید کنید:

 - امیدواری شما درباره‌ی روابط دوستانه‌ی فرزندتان

- امیدواری شما در رابطه با مشاهده‌ی شکوفا شدن استعدادهای او

- امیدواری شما در ارتباط با تحقق رؤیاهای او

دادن اعتماد به نفس به کودکان

اعتقاد و اطمینان

این بسیار مهم است که فرزندتان بداند که تا چه میزان به او اطمینان دارید. از این نامه استفاده کنید و به او نشان دهید که تا چه اندازه به فرزندتان اعتماد دارید و اعتماد به نفس در وی را تشدید کنید:

به عنوان مثال:

- اعتماد شما نسبت به آینده ی وی

-  یک نقل قول بیاورید

قول دادن به کودک

قول


درست است که در برخی موارد نباید به فرزندانتان قول دهید، اما عبارت " قول میدهم" در نامه می تواند بسیار اطمینان بخش و تاثیر گذار باشد. 


به این ها فکر کنید:
-  به تو قول می دهم که برای همیشه دوستت خواهم داشت، فارغ از هر اتفاق که رخ دهد
-  به تو قول می دهم که همیشه گوشی شنوا برای حرف های تو باشم
-  به تو قول می دهم که همیشه به احساسات تو اهمیت دهم و سعی کنم تا موضوع ها را از نگاه تو ببینم.

 

توجه داشته باشید که شما به عنوان والدین، در مقابل تمامی احساسات و عواطف و در پی آن، تربیت فرزندتان مسئول هستید. با نوشتن نامه برای او در مناسبت های مختلف، تاثیر مثبتی در ذهن و روح او گذارید. ممکن است کودک و فرزند شما سواد کافی برای خواندن نداشته باشد، اما حتی خواندن نامه توسط شخص شما برای او نیز می تواند بسیار تاثیر گذار باشد، او قطعا سال ها بعد این نامه ها را خواهد خواند و از انرژی مثبت شما بهره خواهد گرفت.

8 کلمه ای که بچه ها عاشق شنیدنشان هستند
صبا نقیبی یک بیوگرافی کوچیک از من! من صبا نقیبی هستم. در مقطع کارشناسی در رشته ی زبان و ادبیات انگلیسی تحصیل کردم و فوق لیسانس MBA دارم. چون به حوزه ی کسب و کار مخصوصا دیجیتال علاقه دارم، در دوره های دیجیتال مارکتینگ هم شرکت کردم و تو این زمینه هم مطالعه میکنم. بعد از چند بار از این شاخه به اون شاخه پریدن، به طور رسمی کارم رو از رهنمون به شکل کارآموز سئو و تولید محتوا شروع کردم، با آموزش، کلاس ها و دوره های مختلف، تحقیق و خواندن، به درجه ی کارشناسی نایل شدم و بعد سرپرست تیم! تجربه ی کار تخصصی به شکل فریلنسرینگ هم داشتم، اما حالا به طور جدی به فِمَنوم فکر می کنم. از علاقه مندی ها هم اگه بگم باید به موسیقی گوش دادن، کتاب خواندن، سفر و البته اندیشیدن اشاره کنم.

دیدگاه ها:

سهیلا راد سهیلا راد (کاربر مهمان) - ۱۲:۰۴ - جمعه، ۰۴ اسفند ۱۳۹۶ - پیوند ثابت

عالی بود، مخصوصا تصاویر، خیلی حس مثبتی به آدم منتقل می کنه. ادامه بدید. پیروز باشید

مینو مینو (کاربر مهمان) - ۱۹:۱۴ - جمعه، ۰۴ اسفند ۱۳۹۶ - پیوند ثابت

اتفاقا قیافه ی اون پدره که با پسرش زیر درخت نشستن خیلی داغونه. تریپ خانواده ی سالم با تفریحات سالم!

ثبت دیدگاه

ایمیل شما درسایت نمایش داده نخواهد شد

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.