هفته ی بیست و یکم بارداری

هفته بیست و یکم بارداری سمیرا نقیبی - جمعه، ۰۴ خرداد ۱۳۹۷ - ۶۱ بازدید
هفته ی بیست و یکم بارداری یعنی ورود به سه ماهه ی سوم و قرار گرفتن در سراشیبی رسیدن به نوزادی که این مدت در انتظارش بوده اید. در این هفته گلبول های سفید جنین به سرعت تکثیر شده و سیستم ایمنی بدن او قدرت بیشتری پیدا می کند...

هفته بیستم بارداری را پشت سر گذاشته ایم و با ورود به هفته ی بیست و یکم در حقیقت به ماه ششم بارداری وارد می شویم.

شما در سه ماهه ی سوم بارداری خود قرار گرفته اید و باید انتظار داشته باشید که همه چیز مقداری با قبل متفاوت باشد.

اول از همه این که زین پس افزایش وزن قابل توجهی را در خود مشاهده خواهید کرد. اندام شما به کلی از آن چه پیش از بارداری بوده اند، فاصله گرفته و به بانوی باردار گردی تبدیل خواهید شد.

بهتر است به هیچ وجه ناراحت دایره شکل شدن خود نباشید، زیرا این هم بخشی از شیرینی بارداری و آمادگی برای مادر شدن است!

 

جنین در هفته ی بیست و یکم بارداری

جنین در هفته ی بیست و یکم بارداری در حال تکامل است. مهم ترین تغییر جنین در این هفته شکل گرفتن گلبول های سفید در بدن او هستند. با افزایش گلبول های سفید اکنون سیستم ایمنی بدن جنین تکامل پیدا کرده و قادر است در مقابل عفونت ها و باکتری ها از خود مقاومت نشان دهد.

همین طور حس چشایی جنین نیز کامل شده و هر چیزی که مادر بخورد یا بیاشامد، جنین نیز آن را چشیده و درک خواهد کرد. برای همین به یاد داشته باشید که از خوردن غذاهای تند و یا بدمزه که احساس بدی به جنین عزیزتان بدهد، دوری کنید.

همین طور سیستم گوارش جنین داخل رحم در حال فعالیت است. او چه چیزی می خورد؟ جنین مایع آمیونیاتیک را بلعیده و جالب است بدانید که از طریق روده های کوچکش عمل دفع را هم انجام می دهد.

 

هفته ی بیست و یکم بارداری

 

حرکات او در این هفته پیشرفته تر شده و مرتب دست و پاهایش را تکان خواهد داد. به همین نسبت شما نیز ضربات محکم تری را از وی دریافت خواهید کرد.

به خصوص حالا که به خوبی قادر به تشخیص صداها هست، شاید با شنیدن یک موسیقی ریتمیک و هیجان انگیز متوجه تکان های بیشتر وی بشوید.

 

توصیه های هفته ی بیست و یکم بارداری

در هفته ی بیست و یکم بارداری باید حتما قند خون و فشار خونتان را مرتب کنترل کنید. به خصوص اگر تورم زیادی در پاهای خود مشاهده می کنید، در مورد فشار خون نگران باشید. البته مقداری تورم در پاها از این هفته به بعد طبیعی است که با کمتر ایستادن و بالا نگه داشتن پاها می توانید تا حدودی بر آن غلبه کنید.

 

هفته ی بیست و یکم بارداری

 

به علاوه وقتی نشسته اید ژست انداختن پاها روی یکدیگر را فراموش کرده و تا پایان دوره ی بارداری به سبکی راحت بنشینید. حتی اگر بتوانید بالشتکی یا چیز دیگری زیر پاهای خود گذاشته و کمی بالا بیاوریدشان عالی خواهد بود.

در هفته ی بیست و یکم بارداری مصرف روزانه ی آهن را فراموش نکنید. حتما پزشک به شما مکمل آهن و دیگر ویتامین های لازم را داده است، اما با خوردن غذاهای حاوی آهن نیز می توانید کمک بسیاری به رشد سلول های خونی جنین بنمایید.

 

بالشت بارداری

موقع خواب می توانید از بالشت های مخصوص بارداری استفاده کنید که باعث می شوند بدن شما در وضعیت کاملا مناسبی قرار گرفته و شکم حفظ شود.

همین طور این بالشت ها موقعیت مناسبی برای کمر مادر باردار به وجود آورده و صبح که بیدار می شوید، کمتر احساس کمردرد و خستگی خواهید داشت.

 

هفته ی بیست و یکم بارداری
 
کلاس های بارداری

از این هفته می توانید در کلاس های بارداری شرکت کنید و با همراهی آن چه در این کلاس ها آموزش داده می شود، حتما زایمان راحت تری در پیش خواهید داشت و البته مدت زمان باقی مانده را نیز با استرس کمتری پشت سر می گذارید.

 

هفته بیست و یکم بارداری
سمیرا نقیبی من سمیرا شایسته متولد سال ۱۳۶۲، دارای تحصیلات کارشناسی ریاضی محض از دانشگاه خواجه نصیر الدین طوسی تهران، مسلط به زبان های انگلیسی، فرانسه، عربی و اندکی ایتالیایی هستم. با داشتن سابقه ی کار در زمینه ی فروش تجهیزات شبکه، جهش ۱۸۰ درجه ای به دنیای تولید محتوا و ترجمه داشته و در فمنوم چندمین تجربه ی نویسندگی ام را پشت سر می گذارم.

دیدگاه ها:

ثبت دیدگاه

ایمیل شما درسایت نمایش داده نخواهد شد

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.