آیا بنزین گران می شود؟

قیمت بنزین و بنزین گران میشود؟ - پنجشنبه، ۲۵ مرداد ۱۳۹۷ - ۳۳ بازدید
آیا بنزین گران می شود؟ امروزه صحبت های بسیاری در مورد قیمت بنزین و گران شدن بنزین به گوشمان می خورد. در مطلب زیر بخشی از صحبت های مسئولان را در این باره آورده ایم. با فمنوم همراه باشید.

قیمت بنزین افزایش میابد؟

روزانه خبر هایی در ارتباط با قیمت بنزین به گوش مردم خورده می شود. در سال ۹۶ طبق لایحه ای دولت پیشنهادی در زمینه ی افزایش قیمت سوخت به مجلس داد, اما به علت مخالفت مجلس, این بند از لایحه ی بودجه حذف شد. طبق آخرین داده های به دست رسیده, مهرداد تقی زاده گفته است:  برای کاهش تلفات جاده‌ای باید قیمت بنزین را افزایش دهیم. در حقیقت وی به دنبال راهی است که با گرفتن عوارض از محل فروش بنزین, برنامه ی کاهش تلفات جاده را ایجاد نماید. لازم به ذکر است که با بالا رفتن قیمت بنزین قیمت گازوئیل نیز افزایش می یابد. بنابراین تاثیر مستقیم فشار هی ناشی از این تغییر قیمت بر سبد معیشتی مردم وارد خواهد آمد. 

بنزین گران می شود؟


عدم توانایی مردم در پرداخت هزینه ی بیشتر

زمانی که پیشنهاد افزایش قیمت از طرف معاون وزیر راه مطرح می شود آقای کوروش کرم پور حقیقی, دبیر کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی می گوید: در این شرایط اقتصادی مردم تحمل افزایش قیمت بنزین را ندارند.
وی می افزاید: به‌عنوان یک نماینده پیشنهادی را که از سوی همکارانم یا دولت مطرح می‌شود بررسی می‌کنم. اگر پیشنهادات کارشناسی‌شده و منافع ملی را در نظر گرفته باشند، ‌همچنین رضایتمندی مردم در آن باشد، با آن پیشنهاد موافقت می‌کنم.
او در پاسخ به این سوال که افزایش قیمت بنزین در کاهش سفر ها  تلفات جاده ای تاثیر گذار بوده است یا خیر می گوید:  این مسئله به بررسی کارشناسی نیاز دارد. من تاکنون چنین مطالعه‌ای ندیده‌ام. باید بررسی داشته باشیم و از مشاورانم در این ارتباط کمک بگیرم.
دبیر کمیسیون انرژی همچون گذشته بر بالا رفتن قیمت بنزین مخالفت می کند, چراکه هنوز معتقد است مردم توانایی پرداخت این مبلاغ را ندارند, اما می گوید:  اگر پیشنهاددهندگان لایحه‌ای به مجلس بیاورند که دلایل قانع‌کننده و کافی در آن باشد و پیشنهادشان در جهت تقویت نظام جمهوری اسلامی و رضایتمندی آحاد مردم باشد، بدون شک نظر خود را تغییر خواهم داد.
وی افزود:  تشخیص فعلی من این است که با هرگونه افزایش قیمت بنزین مخالف هستم، مگر اینکه همکاران من و مسئولان مربوطه دلایلی بیاورند که نظر من را رد کند. آنچه ما در مجلس تصمیم می‌گیریم، وحی منزل نیست. مجلس منعطف است و براساس نیاز جامعه قوانین را تصویب می‌کند و اگر قوانین به اصلاح نیاز داشته باشند، حتما اصلاحات لازم انجام می‌شود.
 

قیمت بنزین

تقاضا با افزایش قیمت کاهش می یابد

بالا رفتن قیمت بنزین , قطعا در عرضه و تقاضای مردم تاثیر می گذارد, بازار نیز نسبت به این تغییرات واکنش نشان خواهد داد. گویا مسوولان قصد توجه به این واکنش ها و فشار هایی کهک به مردم وارد می شود, ندارند. بیژن حاج محمد رضا, رئیس اتحادیه جایگاه داران معتقد است, بی پولی مردم, با بالا رفتن قیمت بنزین میزان تقاضا برای این حامل انرزی کاهش خواهد یافت. 
وی افزود: هنوز درباره افزایش قیمت بنزین بحثی مطرح نشده است و تاکنون قیمت‌ها را قطعی نکرده‌اند، اما هر بار افزایش نرخ داشتیم، به‌طور طبیعی فروش کاهش یافت. زمانی بنزین را صد تومان می‌فروختیم، اما بعد این رقم به هزار تومان رسید و میزان فروش در این دو مقطع کاملا متفاوت بود. اگر باز این رقم افزایش یابد، قطعا تقاضا کاهش می‌یابد. البته مسئله مهم این است که اعتراضات هم افزایش می‌یابد.


این بحث در پالایش و پخش هنوز مطرح نشده است


با وجود آنکه پیشنهاد معاون وزیر راه تنها برای کاهش تلفات جاده ای است, اما سخنگوی شرکت ملی پخش گفته است: بحث افزایش قیمت بنزین در شرکت پالایش و پخش مطرح نشده است. 
وی می گوید:  البته تعیین‌‌کردن قیمت بنزین بر عهده ما نیست و جای دیگری دراین‌باره تصمیم می‌گیرد.
وی در مورد افزایش قیمت بنزین بر مصرف نیز اطلاعات دقیقی در دست ندارد و اعتقاد دارد که باید آمار مصرف, قبل و بعد از افزایش قیمت ها نیز بررسی شود. 
 

قیمت بنزین و بنزین گران میشود؟

دیدگاه ها:

ثبت دیدگاه

ایمیل شما درسایت نمایش داده نخواهد شد

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.