تشویق مردم به خرید کالای ایرانی همراه با چاشنی افزایش قیمت

خرید کالای ایرانی با قیمت منصفانه سمیرا نقیبی - پنجشنبه، ۰۳ خرداد ۱۳۹۷ - ۵۴ بازدید
در حالی که همگی در تلاش برای حمایت از تولید کنندگان داخلی با خرید محصولات ایرانی هستیم، خبر افزایش قیمت کالاهای ایرانی کمی ناراحت کننده به نظر می رسد. این در حالی ست که بیشتر ما توقع داشتیم با حرکت به سمت خرید کالاهای ایرانی کمی در مبالغی که برای خرید محصولات مورد نیاز خود می پردازیم صرفه جویی در پیش داشته باشیم...

در حالی که همدیگر را به خرید کالای ایرانی تشویق می کنیم، خبر افزایش قیمت کالاهای ایرانی به ویژه در صنف لوازم خانگی با این شعار همراه می شود.

افزایش قیمت کالاهای ایرانی را اگر به نوسانات ارزی ربط ندهیم، بالا رفتن نرخ دستمزد کارگران و افزایش قیمت مواد اولیه سبب می شود که امسال نیز با بالا رفتن قیمت لوازم خانگی ایرانی روبرو باشیم.

چیزی که خریداران ایرانی را نسبت به خرید کالاهای ایرانی دلسردتر می کند. در شرایطی که مصرف کننده باید میان کالای ایرانی و برندهای خارجی یکی را خریداری کند و احتمالا بودجه ی محدودی هم دارد، با دیدن فاصله ی کم قیمتی میان کالای ایرانی و نمونه های خارجی مشهور نسبت به خرید کالای ایرانی که احتمالا از کیفیت و طول عمر کمتری برخوردار است دلسردتر خواهد شد.

 

خط مستقیم افزایش قیمت به جای سیاست گذاری مدیریت منابع مالی

متاسفانه تولید کننده ی داخلی غالبا به جای صرف استراتژی هایی که بتواند قیمت تمام شده را به نحوی کاهش بخشیده تا خریدار به خرید کالای ایرانی راغب تر باشد، مستقیم ترین راه حال یعنی بالا بردن قیمت با تابعی از بالا رفتن دستمزد و نرخ مواد اولیه را انتخاب می کند.

به این شکل تمامی کالاهای ایرانی همگام با تورم و حتی جلوتر از آن پیش رفته و با محدود شدن قدرت خرید مردم، انتخاب کالای ایرانی به جای نمونه هایی که تضمین بالاتری در ماندگاری و گارانتی دارند، تحلیل می رود.

 

خرید کالای ایرانی | افزایش قیمت محصولات داخلی

 

سخنگوی انجمن صنفی تولید کنندگان لوازم خانگی دراین خصوص می گوید:

قرار نیست قیمت های افزایش یافته ی لوازم خانگی در بازار کاهش یابد، چرا که علاوه برنوسانات قیمت ارز، میزان حقوق و دستمزد ۲۰ درصد و قیمت مواد اولیه حدود ۱۵ درصد افزایش یافته است.

حمیدرضا غزنوی به خبرنگار خبرگزاری ایسنا توضیح می دهد:

به طور حتم افزایش متوسط پنج تا هشت درصدی قیمت ها در خصوص برندهای مختلف لوازم خانگی داخلی در مقابل سایر قیمت های رشد یافته رقم قابل اشاره ای نیست و اگر قیمت لوازم خانگی تولید داخل به صورت غیرمتعارف افزایش یابد، بازار کشش قبول آن را ندارد.

 

خریداران ایرانی در جستجوی کالای ایرانی با قیمت منصفانه

واقعیت این است که مردم با تغییر جهت به سمت کالای ایرانی توقع دارند که حداقل قیمت کمتری برای خرید این محصولات نسبت به نمونه های خارجی بپردازند. خریداران در کنار سیاست حمایت از تولید کنندگان داخلی و اقتصاد کشور، برای حفظ سرمایه و امنیت مالی خانوادگی خود نیازمند کشف برتری و امتیازی در خرید محصولات ایرانی در مقابل کالای خارجی هستند.

 

افزایش قیمت محصولات ایرانی

 

به این معنا که خریدار با مشاهده ی قیمت منصفانه تر روی محصولات ایرانی نسبت به نمونه های خارجی که پیش از این مایل به خرید آن ها بوده است، به خرید کالای ایرانی مشتاق می شود. اما در شرایطی که محصولات ایرانی از قیمت گزاف تری هم برخوردار باشند و یا فاصله ی قیمتی آن ها با نمونه های مشابه خارجی ناچیز باشد، دیگر به سختی می توان انتظار داشت که خریدار به راحتی از خرید کالای خارجی با سابقه ی درخشان گذشت کرده و کالای جایگزین ایرانی که احتمالا شناخت کمتری نسبت به عملکرد آن دارد، را برگزیند.

البته برندهای خارجی نیز قیمت های خود را افزایش داده اند، اما این برندها با به راه انداختن جشنواره های فروش مختلف و جوایزی که روی محصولات خود قرار داده اند، تا حدود زیادی اثر سوء افزایش قیمتی را پوشش می دهند و زهر بالا رفتن قیمت ها را ذره ذره به جامعه ی خریدار تزریق می کنند.

 

خرید کالای ایرانی با قیمت منصفانه
سمیرا نقیبی من سمیرا شایسته متولد سال ۱۳۶۲، دارای تحصیلات کارشناسی ریاضی محض از دانشگاه خواجه نصیر الدین طوسی تهران، مسلط به زبان های انگلیسی، فرانسه، عربی و اندکی ایتالیایی هستم. با داشتن سابقه ی کار در زمینه ی فروش تجهیزات شبکه، جهش ۱۸۰ درجه ای به دنیای تولید محتوا و ترجمه داشته و در فمنوم چندمین تجربه ی نویسندگی ام را پشت سر می گذارم.

دیدگاه ها:

ثبت دیدگاه

ایمیل شما درسایت نمایش داده نخواهد شد

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.