اگر نفت جهان تمام شود...

جهان بدون ذخایر نفتی سمیرا نقیبی - دوشنبه، ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۱۰ بازدید
اگر روزی برسد که ذخایر نفتی جهان به پایان رسیده باشد، بسیاری از چیزهایی که در حال حاضر به سادگی در اختیار داریم، به سرعت فلج شده و ممکن است از بسیاری امکانات امروزی خود محروم بمانیم.
در اینجا تنها به گوشه ای از آن چه تمام شدن ذخایر نفت جهان بر سر ملت ها خواهد آورد، اشاره کرده ایم.

تصور کنید بالاخره اتفاق بیفتد! یعنی روزی برسد که دیگر جهان نفتی ندارد که بخواهند به قیمت ارزان یا گران بفروشند. تصور کنید آخرین شبی که با دارایی نفت جهانی می خوابیم و صبح وقتی از خواب برمی خیزیم دیگر نفتی روی کره ی زمین باقی نمانده است.

اما در چنین شرایطی چه بر سر کشورها و شهرهای ما خواهد آمد؟

 

خیابان های خالی

نخست از همه خیابان های پررفت و آمد مثل هوستون لندن که همیشه خودروهایی در آن در حال رفت و آمد هستند و یا در ایران خودمان خیابانی مثل ولیعصر تا تجریش را خالی از خودروها خواهیم دید.

 

راه حل:

راه حلی نسبتا ساده برای این موضوع سریعا در دستور العمل قرار خواهد گرفت. خودروهای بنزینی را به خودروهای گازسوز تبدیل می کنیم و با گازی که در اختیار داریم، همچنان به مصرف انرژی ادامه می دهیم.

 

اتمام ذخایر نفتی جهان

 

اما مردم کشوری چون ایالات متحده چندان در این زمینه موفق نخواهند بود. زیرا طبق آماری که از خود آمریکا منتشر شده، تنها  ۱۵۰ هزار وسیله ی نقلیه در آمریکا به موتورهای CNG مجهز شده اند. دیگر اتومبیل ها و وسایل نقلیه در خاک ایالات متحده به لاشه های فلزی تبدیل شده و به حال خود رها خواهند شد.

ولی کشوری مثل پاکستان که به طور کلی گاز طبیعی را به عنوان سوخت خودروهای خود پیش بینی کرده است، در چنین شرایطی بهتر از دیگر کشورها بر مشکلات نبود نفت فائق خواهد آمد.

 

تامین برق

کشورهایی که برای تامین برق نیز روی انرژی نفتی سرمایه گذاری کرده اند، با تمام شدن نفت جهان به مشکلات پیچیده ای برخورد می کنند. اما جایی چون ایالات متحده که تنها یک درصد از برق آن از طریق نفت تامین می شود، تقریبا در این زمینه ایمن خواهد ماند.

لازم به ذکر است که آمریکا پس از نفت در رتبه ی بعدی از زغال سنگ و گاز طبیعی برای تامین برق خود استفاده کرده و پس از آن ها نیز نیروی هسته ای و نیروی برق آبی انرژی برق این کشور را تامین می سازد.

 

اتمام ذخایر نفتی جهان

 

به این معنا که شبکه های اینترنتی و کامپیوترها و کلیه ی وسایلی که با برق فعال می شوند، به زودی برای آمریکایی ها قابل دسترسی خواهد شد.

اما همچنان کامیون ها و اتومبیل ها در خیابان ها زمین گیر هستند. و به همان تناسب هر چیزی که نیازمند ترانزیت باشد، زمین گیر می شود.

 

تعطیلی کارخانجات

تمامی کارخانجات سراسر دنیا که با انرژی های نفتی خط های تولید خود را پیش می برند، پس از اتمام ذخیره ی نفت جهانی به خاموشی می گرایند.

 

توسعه منابع انرژی تجدید پذیر

برای پیشگیری از رسیدن به چنین روزی که در خیابان های خود فلج شویم، توسعه ی منابع انرژی تجدید پذیر و البته صرفه جویی در مصرف نفت و مشتقات آن در نظر گرفته شده است.

طراحی خودروها با سوخت تجدید پذیر و باتری های خورشیدی از دیگر راه حل هایی ست که توسط سازمان ملل و کشورهای عضو توسعه منابع انرژی های تجدید پذیر ارائه گشته است.

جالب است بدانید که کشوری چون مراکش در نظر دارد تا سال ۲۰۳۰ میلادی ۵۲ درصد از نیازهای برق خود را از طریق انرژی های تجدید پذیر تامین نماید.

در حقیقت کشورهایی که پیش بینی های لازم را جهت کاهش وابستگی خود به انرژی های نفتی انجام داده و قدم های رو به جلو برای جایگزین کردن مصرف انرژی های نفتی خود با انرژی های سبز یا تجدید پذیر کرده اند، در چنین روزی که ذخیره ی نفت جهان به پایان برسد مشکلات کمتری را اگر چه نمی توانند صفر باشند، تجربه می کنند.

متاسفانه اگر چه ایران یکی از سه کشور اول در ذخیره ی نفتی می باشد، اما مصرف سرانه ی ایرانی ها از تمامی مشتقات نفتی نیز گوی سبقت را از دیگر ملت ها ربوده است. و اگر بخواهیم در زمره ی سرزمین هایی نباشیم که با تمام شدن نفت دنیا، کاملا فلج شویم، باید عادات مصرف خود را از همین امروز تغییر دهیم.

 

جهان بدون ذخایر نفتی
سمیرا نقیبی من سمیرا شایسته متولد سال ۱۳۶۲، دارای تحصیلات کارشناسی ریاضی محض از دانشگاه خواجه نصیر الدین طوسی تهران، مسلط به زبان های انگلیسی، فرانسه، عربی و اندکی ایتالیایی هستم. با داشتن سابقه ی کار در زمینه ی فروش تجهیزات شبکه، جهش ۱۸۰ درجه ای به دنیای تولید محتوا و ترجمه داشته و در فمنوم چندمین تجربه ی نویسندگی ام را پشت سر می گذارم.

دیدگاه ها:

ثبت دیدگاه

ایمیل شما درسایت نمایش داده نخواهد شد

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.