آیا با رفع بحران قیمت ها ارزان خواهد شد؟

ایا قیمت ها ارزان می شود؟ سمیرا نقیبی - چهارشنبه، ۲۱ شهریور ۱۳۹۷ - ۵۷ بازدید
در شرایط بحران زده ای به سر می بریم و قیمت کالاها به شکل افسارگسیخته ای افزایش پیدا کرده و گویی همچنان در روند افزایشی قرار دارد. اما آیا با رفع بحران قیمت ها کاهش پیدا خواهد کرد و باز می توانیم اعداد و ارقامی مشابه و یا حداقل نزدیک به گذشته را شاهد باشیم؟

به گفته ی مقامات و مسئولان گرانی و افزایش قیمت ها تنها به علت تحریم های آمریکا علیه ایران که هنوز یک دوره از آن باقی مانده است نمی باشد و این جو روانی حاکم بر کشور و تصورات غلط مردم بوده که موجب بالا رفتن قیمت ارز و سکه و در پس آن نرخ دیگر کالا بوده است.

اما اینجا یک سوال پیش می آید که بر فرض رفع بحران و بحران زدگی کشور، آیا قیمت ها به عقب باز خواهد گشت؟

اگر بخواهیم واقع بینانه نگاه کنیم، نمی توان خیلی تاکید داشت که بحران ها و شرایط جنگ اقتصادی در ایران به این زودی ها به پایان برسد، اما در صورتی هم که به ثبات و پایداری برسیم و کمی از فشارها کاسته شود، متاسفانه آن عده ای که تعیین کننده ی قیمت ها هستند حاضر به عقب نشینی از رقم های به دست آمده نبوده و گویی این نرخ هایی که به آن رسیده ایم، قابل شکستن و برگشت به عقب نیستند.

 

آیا قیمت ها کاهش پیدا خواهد کرد؟

 

این تنها باری نیست که ایران چنین چیزی را تجربه می کند، در دور رشد تورم قبلی نیز، شاهد همین ماجرا بودیم که دیگر هیچ کالا و خدماتی عقب نشینی نکرده و متاسفانه می توانیم بگوییم که در صورت رفع بحران و فشارها، شاید دیگر افزایش قیمتی را پیش رو نداشته باشیم، اما عقب گرد در قیمت ها هم نداریم.

معاون اول رئیس جمهور درباره ی رفع مشکلات چه گفت؟

معاون اول رئیس جمهوری، اسحاق جهانگیری در خصوص رفع مشکلات گفته است:

بر اساس فهم خود از شرایط پیش رو با وجود همه سختی های موجود که امروز با آن روبرو هستیم، می دانم که این سختی ها در آینده ی نه چندان دور تمام خواهد شد و سربلندی ملت ایران یک بار دیگر در سراسر جهان بر سر زبان ها خواهد افتاد.

وی به ملت ایران وعده داد:

آمریکا همچنین به خود وعده های بیخود و بیجایی داده که می تواند با اعمال این روش ها و تحریم ها ضربه ای کاری به کشور ما وارد کند. اما ملت ایران با تمسک به حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) حتما از این پیچ و آزمون مهم سربلند بیرون خواهند آمد.

منافع کشور در مقابل منافع شخصی

حتما منافع برخی از اصناف و کسب و کارها در حفظ قیمت های فعلی خلاصه خواهد شد. به هر حال سرمایه ی عده ای ظرف یک ماه و دو ماه گذشته چندین برابر شده است و احتمالا از این مایه خوشحال هستند.

اما در حقیقت حفظ شرایط فعلی و عدم عقب گرد به نرخ های سابق و حداقل نزدیک شدن به آن ها و دور شدن از رقم های فعلی نه تنها به نفع مردم و کشور نیست، بلکه اربابان سرمایه نیز تنها سرمایه ای بزرگ دارند که کسی قادر به نقد کردن آن نخواهد بود.

طلا فروشان را نگاهی بیندازیم. سرمایه شان چندین برابر شده، اما آیا مثل سابق کسی مقابل ویترین مغازه ها می ایستد؟

وب سایت های فروش آنلاین خودروها را که نگاهی بیندازیم، باز ماجرا مشهود است. قیمت ها سر به فلک کشیده است. پراید ۴۲ میلیون تومانی؟ اما آیا واقعا روی این قیمت ها معامله صورت می گیرد؟ یعنی کسی برای پراید ۴۲ میلیون تومان پول می دهد؟

به سراغ فروشگاه های زنجیره ای رفته و نگاهی به قفسه ی پوشک ها می اندازیم. پوشک بچه ۱۱۹ هزار تومان؟ به چرخ های خرید نگاه کنید. در هیچ یک از چرخ های خرید پوشک دیده نمی شود. شاید برخی از خانواده ها با سطح توانگری مالی بالا قادر به خرید پوشک به این قیمت ها باشند، اما عموم مردم احتمالا به سال ها قبل بازگشته و از روش کهنه کردن و لاستیکی استفاده می کنند. و این اصلا به نفع کارخانه های تولید پوشک نخواهد بود.

 

ایا قیمت ها ارزان می شود؟
سمیرا نقیبی من سمیرا شایسته متولد سال ۱۳۶۲، دارای تحصیلات کارشناسی ریاضی محض از دانشگاه خواجه نصیر الدین طوسی تهران، مسلط به زبان های انگلیسی، فرانسه، عربی و اندکی ایتالیایی هستم. با داشتن سابقه ی کار در زمینه ی فروش تجهیزات شبکه، جهش ۱۸۰ درجه ای به دنیای تولید محتوا و ترجمه داشته و در فمنوم چندمین تجربه ی نویسندگی ام را پشت سر می گذارم.

دیدگاه ها:

ثبت دیدگاه

ایمیل شما درسایت نمایش داده نخواهد شد

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.